Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

I,y podle čeho toto určit?

Od: kklaban odpovědí: 5 změna:

Dobrý den, asi blbost, ale zeptám se jak se třeba určuje i,y v případě této věty?:

Poté následovali,y problémy... PROBLÉMY - NÁSLEDOVALY takto bych to napsal já, jakože problém, bez problému, hrad bez hradu, problémy, hrady proto tvrdé y.

Problémy se ovšem nezměnily,i. Je to to samé jako výše uvedené nebo se to určuje jako: oni se nezměnili a proto třeba měkké i. Já bych tedy v obouch případech dal y, ale chci se zeptat podle čeho se to přesně určuje, děkuji

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x
Problémy jsou mrtvý čili neživotný. Jako ty hrady. Není žádná výjimka proč by se ve shodě na konci mělo někdy psát měkký I.
doplněno 14.05.15 11:53: Teda pokud bys to nechtěl pojmout po básnicku a tvrdit že velcí problémové nás opustili. Protože to by byli Oni ti problémové a v tom spojení by byli jakoby živí.

Právě kvúli tomu "jakoby živí" je lépe nemluvit o mrtvých a živých (leda pro názornost, ale s patřičným vysvětlením), ale o neživotných a neživotných slovech. Ona vlastn+ řivá slova ani neexistují, leda v přeneseném, básnickém významu, ale existují slova, která označují objekty mrtvé (a ta jsou většinou, v gramatickém chápání, neživotná, ale ne vždy, viz třeba sněhulák), a jiná slova, většinou životná, která označují živé objekty. A aby to nebylo tak jednoduché, jsou i slova abstraktní.

Takže, nejjednodušší pravidlo je, naučit se gramatický pojem životnost / neživotnost a pak se odvolávat na shodu podnmětu s přísudkem.

 

webbiecz*

2x

Je to shoda podmětu s přísudkem.

1. problémy následovaly - problémy jako hrady - mužský neživotný. Podle toho také následovaly (mužský neživotný má v přísudku vždy y)

2. problémy se nezměnily - opět stejný případ - problémy jako hrady, tedy mužský neživotný. No a neživotný má v přísudku vždy y. Pokud už bys to chtěl určovat podle té pomůcky oni, tak ji ale musíš správně použít, protože v tomto případě by to bylo ony a nikoliv oni. Takže být tebou, pokud nemáš úplně cit pro jazyk, bych to dělala klasicky podle shody podmětu s přísudkem - tedy mužský neživotný, vždy y.

 

joudic*

0x

TY problemY, hotovo

 

kklaban

ok myslel jsem si to, každopádně díky za utvrzení a objasnění. Díky

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]