Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Chemická rovnice

Od: kleopatra odpovědí: 7 změna:

dobrý den, můžu se zeptat proč u toho příkladu píšu před HCl 6?Já vím že si to tam vynasobim jak jsem nakreslila, ale proč?Někdy to nádobím a jindy zas ne! Proč prosím vás?

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

U kterého příkladu?

klepatra

BaCl2+K3(PO4)=Ba3(PO4)2+6Kcl a doplním na začátek úplně trojku,před K3(PO4)dvojku a nakonec úplně před Kcl 6 A ta šestka mi vznikne tak ze vynasobim 3 a dvojku tam na začátk. ale není mi jasné kdy se to násobí a kdy ne.Já s myslím ze se to násobí protože dvojka i trojka patří k cl ale já právě nikdy nepoznám jestli to tam patří nebo ne.pomoc dekuju

Nejde ani tak o to kdy se to násobí, ale proč. Nal levé straně máš tedy 3 molekuly BaCl2, ve kterých je celkem 6 atomů Cl (3*2). Na pravé straně jsou atomy chloru jen v KCl, v jedné molekule 1. Takže musí být těch molekul KCl toli, kolik je vlevo Cl, tedy 6.

Když potřebuješ zjistit, kolik atomů se vyměňuje, násobíš počet molekul počtem atomů v molekule. Když naopak znáš počet atomů a počet atomů v jedné molekule, vydělením zjistíš počet molekul.. Na příklad Fe2O3 se redukuje uhlíkem. Vzniká železo a oxid uhličitý:

Fe2O3 + C → Fe + CO2 ; na pravé straně rovnice je kyslík jen v CO2. Protože jsou v této molekule 2 atomy O, musí být na levé straně počet kyslíků sudý. V molekule xidu železitého jsou kyslíky 3, takže musíme použít 2 molekuly oxidu železitého: 2Fe2O3 + C = ... . Máme tedy 2 molekuly Fe2O3, ve kterých jsou obsaženy 4 atomy železa (2*2) a 6 atomů O (2*3). Každý uhlík váže 2 atomy kyslíku, potřebujeme tedy 6/2 = 3 atomu uhlíku a vzniknou 3 atomy oxidu uhličitého:

Fe2O3 + 3C = 4Fe + 3CO2

Stačí?

kleopatra

Dobrý den, děkuji moc ale nemůžete mi to vysvětlit tkz po lopatě tedy nějak méně složitější?

Zkus se napřed podívat sem poradte.cz/... na můj příspěvek na konci. Pokud ti to nepomůže, tak se to pokusíme probrat znova.

kleopatra

Jo takhle třeba je (NH4)2SO4+2k(OH)=2NH3+K2SO4+2H2o tak proto úplně na konci doplním před vodu dvojku, na druhé straně mám 10 H a na druhé před doplněním jen osm. jak je to 2k(OH) tak ta dvojka se vztahuje má to H.A vystavovala by se i na kyslík?

doplněno 30.03.15 17:55:

Když je 2CaSO4 tak ta dvojka se vztahuje jen na Ca?

Číslo před vzorcem se vztahuje vždycky na celý vzorec.. Pokud je část vzorce v závorkách a za závorkou je číslo. pak číslo násobí obsah v závorce.. Takže Fe(OH)3 - v molekule hydroxidu železitého jsou 3 skupiny OH, celkem tedy 3 kyslíky a tři vodíky. Třeba 3Ca3(PO4)2: Molekula je Ca3(PO4)2: obsahuje 3 atomy Ca a 2*1 atom P a 2*4 atomy O. Takové molekuly máme celkem 3, celkem tedy 3*3 = 9 Ca, 3*2 = 6 P a 3*2*4 = 24atomů O. A složitější příklad:

Fe4[Fe(CN)6]3 je hexakyanoželeznatan železitý . V hranatých závorkách je zbytek kyseliny hexakyanoželeznaté

H4[Fe(CN)6] ; Vodíky v ní jsou nahrazeny Fe(III) - jeden takový ion nahradí 3 vodíky. Nejmenší společný násobek je 12.

12/3 = 4, proto Fe4[Fe(CN)6]3 a trojka na konci, protože 12/4(nahrazovanými vodíky) je 3 zbytky téhle kyseliny - anionty.
Molekula kyseliny uvnitř obsahuje 6 skupin CN. Vznik téhle sloučeniny bychom napsali třeba takto:
4Fe(OH)3 + 3H4[Fe(CN)6] = Fe4[Fe(CN)6]3 + 12H2O

Ale už toho asi budeš mít dnes dost. Tak zase příště.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]