Nejste přihlášen/a.
Už pár let si jen tak v hlavě řeším nesmyslné chemické rovnice a reakce a přišel jsem na jednu zajímavou reakci, kde je v hlavní úloze chrom jako kyselina a chrom jako báze. Jde o to, že bych si připravil dva roztoky chromu, které bych udržoval nějakými pufry na zásaditém a kyselém pH.
1) Co by se stalo po smíchání?
2) Popřípadě co by se stalo, kdyby se tato jejich reakce odehrála volně v přírodě bez umělého udržování pH?
3) Dala by se reakce provést i s jiným amfoterním prvkem za vzniku zajímavého produktu?
O dvojchromanu draselném je známo,že v silně kyselém prostředí(H2SO4) vytvoří roztok kyseliny chromsírové.Ta má silně oxidační charakter.
JABRAKA
No mně nejde o dichroman. Jde mi o roztok kyseliny a o roztok zásady z chromu. Ty pufry zde jsou jen kvůli udržení pH, protože chrom zastává pH podle okolí. V kyselém je kyselinou a v zásaditém zásadou. Teď jde jen o to, jak vytěsnit substituent za kyselý vodík nebo hydroxilový aniont a smíchat tyto dva roztoky.
Kdysi jsme toto řešili s profesorem ale nedopátrali jsme se odpovědi, protože nebylo k dispozici dostatečné vybavení pro provedení pokusu. Podle chem. vlastností chromu a jeho kyselin a zásad jsme nedokázali předpovědět jeho chování pro tuto reakci a tak rovina odpovědi se musel odehrávat jen v podobě pokusu. Bohužel k němu ale nedošlo a tato otázka mě trápí dodnes.
Kalhotko,Našel jsem na Webu dost rozsáhlý materiál o různých reakcích Chromu,oxidu chromového,chromitého a dalčích sloučenin chromu v různých prostředích,dělat z toho výtah nejde,prostuduj a udělej si vlastní závěry.
JABRAKA
doplněno 13.12.09 23:28:Nějak to nejde otevřít,tak ještě jednou.
doplněno 13.12.09 23:32:Tento odkaz je blokován,zadej do Google: Reakce chromu
JB
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.