Nejste přihlášen/a.
ahoj lidi potřebuji pomoc ve škole máme projekt zjistit něco o roku 1989 a tak jestli byste mi nepomohly.
Jaké časopisy se vydávaly?
a jaké byli televizní programy?
děkuji!
Ty jo, ty po mně chceš, abych si oblízala mozek, jo? Tak dobře, zkusím, na co si vzpomenu:
Tv programy: TV noviny, Večerníček, ráno v neděli pohádky pro děti Studio kamarád, v neděli odpoledne film pro pamětníky, to byl tradiční černobílej českej film a tradiční Nedělní chvilka poezie. V pondělí večer byla vždy slovenská inscenace a hudební klipy, to byl svátek, to šlo jen v Televizním klubu mladých a byly tam jen české. Když tehdy vytasili klip Pražského výběru mezi samými Michaly Davidy a Miro Žbirky, byla to taková pecka, že si o tom všichni na škole povídali a oči jim svítily.
Časáky byly Mladý svět, 100+1, Vlasta, Ahoj, Sedmička pionýrů, ABC, Amatérské rádio, Melodie, Jezdectví, Pes, přítel člověka, Vesmír, Věda a technika mládeži, Burda, Modelář, Myslivost
Taky vzpomínám, že tenkrát plat asi 2500,- to je tak 12 Kč na hodinu a s chutí jsem si koupil za hodinový plat 4 Amatérská rádia či jiný technický časopis.
Myslím, že to bylo ku prospěchu. Do Amatérského kroužku chodilo dosti dětí. Pak nám všechny klubovny zavřeli, děti nemají kam chodit a tak se doma věnují chemii a vaří perník.
No a dnes se Amatérskému rádiu za 50,- Kč, které je plné reklam, radši vyhnu.
Jirko, asi by se slušelo sdělit, že Amatérské rádio (červené i modré) se nekupovalo, ale těžce schánělo ve frontách. V trafice téměř nikoliv, v prodejně Tesla v Pardubicích to byly zvláštní fronty, když vyšlo číslo.
Ale obdobně to bylo u všech tiskovin.
"No a dnes se Amatérskému rádiu za 50,- Kč, které je plné reklam, radši vyhnu." ale to by bylo na delší povídání, páč dnes si už nebastlíme tolika věcí a levně je jdeme koupit.
Kolik si můžete koupit dneska Amára za výplatu?
Jůheláci Zpívánky před Večerníčkem doplním
Časáky Sluníčko,Mateřídouška , Astro
doplněno 31.10.09 15:18:Oblíbený pořad Videostop, seriál Chlapci a chlapi. Všude vlálo Občanské foŕum.
No jasně dráčku velmi oblíbený nedostatkový a taky Bravíčko další šok pro naši mládež.
Potažmo kdysi býval pouze náhodou z letiště.
jenom doplním reklama v telce ,pan vajíčko, hera vlastní sestra másla,jednota,,, první program seriály (třicet případů majora Zemana,nemocnice na kraji města plechová kavalérie ale i Arrabela a spoustu krásných pohádek( a druhej(hudba z respíria aj ,třetí ovládalo ruské vysílání(koukatelné jenom jen počkej zajíci a v noci ruské cirkusy a varieté. Vysílání většinou končilo po půlnoci
No reklama tenkrát nebyla ani barevná, možná ani vtipná, nepůsobila na moce, spíš bych nazval jen informace o zboží.
Dnes je reklama úplně opačná, lživá, působící přes emoce na malé děti, přítulná zvířátka, pěkné svléknuté "kočky", ale ve výsledku samá lež.
Ještě se mi nepodařilo silně zašpiněné prádlo tak vyprat dočista žádným práškem.
Vlastně jenom jednou, když jsem tam nalil litr koncetrované kyseliny sírové.
doplněno 31.10.09 15:55:Opravji slovo moce má být emoce
A co teprve takové ty reklamy kdy se čekalo na připojení našich bratou například dovádějící kotátka, nebo malé batole ve skákadle,
hrajíci si štěnátka. No uznejte nebylo to ukliďnující a ze života. Leckdy by to bylo smyslplnější než dnešní pořady.
To nebyla reklama, to byla přestávka, trvalo to někdy až 15 minut. Čtvrthodinka povinné relaxace.
V roce 89 se stala jedna z nejhorsich veci co se muze statu stat, par lidi nakukalo ostatnim, ze se budou mit lip... Realita je takova, ze se ma lip jen par lidi a ostatni jsou na tom v podstate stejne - ne li hur. Nepocitam do toho technicky pokrok, protoze to byla zkrytka doba pred 20ti lety, proto nebudu srovnavat nesrovnatelne. Co se tyce TV poradu, vysilaly se standardne Zpravy, Kriminalni ustredna radi, patra, informuje, Major Zeman, Sanitka, pro deti Studio kamarád, Magion, Vega a hromada dalsich. Vydavaly se casopisy Ohnicek, Dikobraz, Vlasta, Květy, samozrejme Rude pravo - ted uz jen Pravo... Jinak ti co chteli meli praci, meli kde bydlet, meli zdravotni peci zdarma, statni podniky prosperovaly, nebyli zadni Topolankove, Klausove, Paroubkove, Kocabove, Stavove, Kozeni, Pitrove, Grossove, Spidlove... Predpokladam ze za muj nazor me hromada lidi ukamenuje, ale nerikam, jestli se zilo lip nebo hur, kazdopadne ted je jina doba, doba pocitacu, mobilu, internetu a muzem se jen dohadovat, jake by to bylo, kdyby pred 20 lety nikdo klicema necinkal. Mozna bychom na tom byli hur nez ted, protoze cela Evropy by od nas nic nekupovala ani nam neprodavala a my treba umirali hlady, a mozna bychom nic od cele Evropy nepotrebovali my, protoze bychom si vystacili sami, ale to jsou jen spekulace.
No v roce 1989 Kocábové a podobní byli, ale často na jim slušivějších místech než zrovna ve vládě.
No a to věčné omílání bananů, hajzlpapíru a prázdných háků u řezníka to už mne dávno nebaví.
Jinak s tím řezníkem, určitě nebyl takový výběr jako dnes, ale jedna věc mi je nevysvětlitelná. Podle statistického úřadu se tenkrát na osobu snědlo víc masa než dnes. Kde se tedy bralo, když byly prázdné háky.
Je jediné vysvětlení, že dnes je na prodejnách pořád to samé maso jako včera. Když zezelená, tak se omyje a je zase růžovoučké.
Milý jirbar a kde bylo tehdy maso tzv. křehčené?
Dnes spousta produktů dováží např. maso hovězí až z Irska v Makru...
Nevím zda příspěvek je souhlasný či opoziční.
Přiznám se, že ten přívlastek "maso křehčené" mne docela oslovil, do té doby než jsem zjistil, že je to maso nacpané slanou vodou.
Ale jednu přednost to má. Vzpomínám, že když se v osmé třídě základní školy objevily dvě děvčata ve třídě vzadu na halence s knoflíčky, tak byl mezi kluky docela poprask.
Dnes se krmí kuřatu v zájmu zisku všemi možnými hormony, to se dostává do potravního řetězce a pak se vůbec nedivím různým úchylákům, že je oslní krásně vyvinutá desítka.
Budeš-li poslouchat rady, které ti prostřednictvím internetu předávají bývalí komouši ve vysokých funkcích, tak z tebe bude přímo rudý ďábel. Ano, není dnes všechno takové jak jsme si to představovali, ale to jenom proto, že v téměř všech vedoucích funkcích sedí zase jenom komunisti a ti dělají všechno proto, aby to nešlo k lepšímu. Důkazem toho je, že předsedou vlády je komunista, do evropského parlamentu za komisaře je jmenován komunista a funkci místopředsedy poslanecké sněmovny vykonává komunista, který je ještě ozdoben spoluprací s STB a udáváním spoluobčanů.
A učitelkam jsme říkali soudružko učitelko a byli jsme pionýři a měli jsme hlavně úctu k učitelům,svátky se slavily průvody na první máj,na jiné svátky přijeli zpěváci a byli narvané kolotoče.Náhodou bylo to fajn,jako dítě jsem běhala pořád venku,na sídlišti byly plné hřiště dětí,maminka na mě musela volat 3x abych šla už domů a dnes dětí sedí jen u televize a počítačů.Jsem taky Husákovo dítě 1974.
Před každým bytem v paneláku hromada bot, beze strachu ze ztráty. Před sámoškami seřazená řada kočárků. Kočárky pod okny beze strachu, že se něco nebo někdo ztratí. Cesty do kroužků,hudebky a tělocvičny potmě bez doprovodu dospělého, beze strachu z přepadení.Mám pocit, že to je to jediné, po čem se mi stýská
Řekl bych,že i těchto dobách se děli zde popisované věc(přepadení,násilí a krádeže)i,jen se o nich nepsalo.Vše bylo pod přísnou cenzurou a věděli jsme jen to, co režim chtěl,abychom věděli!
A přímo rok 1989,ikdyž to asi nebylo tak,jak to bylo popisováno v médiích (bylo to vše připravené),byl zlom v našich dějinách a nejen spousta obyčejných lidí,ale nejvíc ti,kteří vládli před tímto rokem, mohou být rádi,že je to dnes tak,jak to je...
My obyčejní lidé z toho důvodu,že jsme nemuseli už dělat jen to,co nám bylo povolováno a přikazováno a vládnoucí třída z toho důvodu,že se dostala ještě k větším korytům a penězům,než byli do listopadu 89.
Jen mě na tu dobu trochu štve,že konec diktatury nebyl tenkrát pojat jako třeba v Maďarsku...p.Havel byl na ně hold moc ohleduplný Vrchcních 10tis mělo vyset.Ale to je mimo diskuzi a vaše téma a též na delší povídání...
K pořadům ještě - soutěžní - šest ran do klobouku,televarieté ,myslím...
časopisy - nevím jak to bylo s časopisem Burda
Ečka v potravinách by někdo těžko hledal. Alespoň se o nich nevědělo, nebot nebylo hlavním cílem co nejlevněji vyrobit a co nejdráže uvést na trh a prodat.
Jogurty byly čerstvé, mléko taktéž. Neexistoval prakticky dumping mezi prodejnami všude bylo zboží za stejnou cenu.
Zahraniční dovolené byly pouze na doložku.
To je přece jedno, jak to zapíšete. Dřív tam bylo napsáno konzervace kyselinou benzoovou, dneska E211. Je to pořád totéž. Čerstvý jogurt se dá koupit i dnes a čerstvé mléko se i tehdy upravovalo, nebylo tedy čerstvé. Ale chápu, co máte na mysli - bylo rozhodně lepší než ty dnešní krabicové humusy. Struktura cen byla jiná, něco bylo předražené, něco pod náklady a dotovalo se to navzájem.
Pokud se týká časů před a po roce 89 hodnotím takto:Zejména podle toho , pro koho bylo hodnocené období výhodnější. Zda pro většinu národa a nebo pro menší část národa(společnosti).Pro koho byly a jsou výhodné levné časopisy , tel.programy , jednotné ceny vytištěné na každém zboží , nebo zásada:KDYŽ SE TĚ TO NELÍBÍ ,TAK TO NEMUSÍŠ KUPOVAT a pod. Nepříjemné fronty na banány a pomeranče , nebo na pracovním úřadě? Omezené nebo volné cestování spojené s hrozbou komplikovaného návratu nebo exekuce při cestování na půjčku? Nebo svoboda slova , které stejně nemá žádnou váhu? Dále tak zvané povinné průvody (1.máj) a nebo povinná práce o víkendech , bez ohledu na čas bez zajištění bezpečnosti práce a nebo pod hrozbou propuštění , když pracovník není solidární s vedoucím(vlastníkem) atd.atd.?
Milice - polovinu tvořili vedoucí pracovníci - kteří si tím drželi svá teplá místečka. Horší byla druhá polovina - tvrdé jádro dobrovolníků s podprůměrným IQ - kteří kvér potřebovali ke zvýšení sebevědomí a vyjádřením převahy nad námi - prostými a neuvědomělými občany. Pomocná stráž VB - donašeči a fízlové bez charakteru. No a po dvaceti letech pocit částečného zklamání z toho, že sice se hodně změnilo k lepšímu - to bychom si měli občas připomenout. Ale také se hodně stále nevede - touha po moci, která vede ke korupci v mnoha sférách lidské činnosti - ta byla, je a asi bude. Protože by ji měli potírat především ti, kteří ji ve svých funkcích rychle podléhají. Takže nevím - ale stále doufám!
Já bych si to doufáním v lepší časy zatím odpustil:Společnost a její činnost , která je založena jen a jen na zisku pro vyvolené a všeho schopné , nemá šanci řešit melidské vztahy a lidstvu škodlivé chování i oněch vyvolených a to především.Jistě , když jsou obrovské zisky , tak se něco pustí i těm kteří mají jako jediný zdroj živibytí práci. Je to vždy podíl , který odpovídá vynaloženému usilí? Když je zle (krize) kdo přichází o živobytí-práci a nebo o zisk? Aby se zisky příliš nesnížily musíme uspořit , a kde je to nejsnadnější omezit mzdové náklady.Dříve PSVB a dnes MěPol.a jejich také tzv.donašeči. Jedenkrá jsem snad na 1/2 min zaprkoval na místě kde to nlze , okamžitě u mne byli Mě.Pol. , zřejmě na telefonické upozornění . Zastavil jsem bohužel na soukromém pozemku označeném sice dopr.značkou , ale její umístění neodpovídalo § pravidel sil.provozu.
Neví o jakém kvéru píšete.Pokud to chápu správně , tak dnes jej má témeř každý podnikatel i politik a další . Jeho použití jme téměř denně svědky.
Souhlasím , že se mnohé změnilo k lepšímu , ale každou jednotlivost bych posuzoval podle toho , ve prospěch koho?
Nemáme na zdravotnictví , školství , na důchody atd. Řešením by mohlo být zaměstnat oněch 10 % nezaměstnaných (cca 500 tisíc lidí) , kteří by odváděli daně , soc.a zdrav pojištění.Při jejich mzdě 12 000,- Kč měsíčně a přibližně 25% odvodů , by přibylo do státní pokladny více jak 15 miliard Kč. měsíčně , a to neuvažuji odvody zaměstnavatele a ušetřené dávky v nezaměstnanosti .Nedovedu posoudit zda je to málo či hodně a nebo akorát.
Kde jsou prostředky ušetřené snížením stavů armády , snížením míst u ČsD , například , téměř na každé polní cestě byly závorářky celých 24 hod , telefonní ústředny totéž , zrušení okresů , značný úbytek pracovních míst v zemědělství i ve školství a zdravotnictví atd. Zlepšení života národa podle mě značně zaostává za těmito úsporami.
me by jiny nazor treba zajimal. Ja bohuzel musim rict, ze i kdyz se snazim poctive pracovat a odvadim kvalitni praci, dluzim kam se podivam, protože me dluzi 2x tolik par nepoctivcu co si mysli, ze proste par lidi okradou a musim rict, ze se jim to docela dari - soudu se vysmivaji, neprebiraji postu atd... A clovek se nikde nedovola. A moje veritele nezajima ze jsem v druhotne platebni neschopnosti... Ale to jsem myslim zasel do jine debaty, nicmene rict mame se lepe ted nebo pred 89 by bylo krajne nevhodne. Bohuzel jsou tady 2 tabory lidi a ti to vidi cernobile, faktem ale zustava, ze ona ta pravda je nekde mezi a ted je tezko rict, co by bylo, kdyby zadny prevrat nebyl, nicmene nejde srovnavat doba pred 20 lety a dnesni doba. Kazdopadne si vzpominam na p. Klause jak vykladal ze si musime utahovat opasky abychom se v budoucnu meli dobre... Jemu to zcela jiste vyslo, ale co ostatnim lidem?
já pracuji jako dříve, ale koupím si za to více... a dalších xy výhod. Třeba noviny, jaké chci a kdy chci.
Povinná zaměstnanost je hloupost. Takzvaná přirozená nezaměstnanost je okolo 5%. To jsou lidé, kteří vám pracovat nebudou ani za zlaté prase. Pokud je donutíte chodit do práce, nic se na tom nezmění. To už by bylo lepší zaměstnat tu druhou část nezaměstnaných, kteří práci nemají a pracovat chtějí. K tomu je ale potřeba vytvořit pracovní místo a především zajistit, aby si toto pracovní místo na sebe vydělalo. Pokud si na sebe nevydělá, je lepší jej zrušit, protože dotovat jej nedává ekonomický smysl (ani z pohledu těch "vašich" odvodů).
Jednak a za druhé by musela být motivace pracovat za oněch 12 tis, když valná část nezam. získá na dávkách víc. A jsem u státní politiky, do které se raději nebudu pouštět. A rozhodně je v globálu samozřejmě i pro vývoj společnosti lepší mít státem garantovaná PRÁVA než vnucované POVINNOSTI. Jedním okem stačí mrknout do minulosti - diktatura z dlouhodobého hlediska nikdy nevedla k ničemu dobrému.
Já si taky myslím Tak, zase takový pamětník nejsem (v 89 mi bylo 9), ale rozhodně mě baví, že můžu říct, co chci - i kdyby to nemělo mít váhu. Že můžu odjet, kam chci, aniž u někoho žebrám o svolení, a že intelektuál (at je to kdokoliv) jako uklízeč pracovat může, nikoliv musí. Velice dobře si pamatuju, že než jsem odcházela do školy, od malička jsem ráno dostávala pokyny, že nesmím říct, že jsme doma mluvili o tom či onom. Taky si pamatuju, že jsem hezky zpívala - jenže jsem si na soutěž, já hlupák, vybrala písničku "Řekni, kde ty kytky jsou...". Co mi byl platný vítězný diplom, když potom rodiče předvovali do školy (Julia Fučíka...). Ono je hrozně jednoduché si stěžovat, ale je nutné si uvědomit, že my si demokracii pěstujeme 20 let, a to je v globálním historickém kontextu strašlivě málo. Ano, je korupce, málo se s ní bojuje - ale můžeme, smíme o ní mluvit a přece jen z určitých vrstev společnosti snaha o její vyhlazení je. To jen pro příklad. Dřív se lidé také upláceli, ale byla to norma a nikdo o ní nemluvil. A co je lepší? A i v "nižších" sférách vidíte práva - lékař není všemocný (ale musíme se ozvat, ne jen za rohem pomlouvat), stejně tak sestra. Když si prodavačka otevře pusu, stěžuju si na ni - a příště už ji tam nevidím. Ale je to také v lidech - nejsme zvyklí se ozvat, nejsme zvyklí svobodu s demokracii hájit. Zakořeněný zvyk "radši nic neříkat" se přelévá do dalších generací, a to je špatně. Ale to je vlastně jiná diskuze, pardon...
Já pamatuju hlavně ty céčka :D Pak taky mončičáky, ano, dále pro menší Mateřídouška (vychází to ještě?), ABC (asi taky ještě je, ne?), reklama v TV s panem Vajíčkem. Nedělní večerní chvilka poezie. Mnohdy podpultová 100+1. Doma měli všichni stejné nádobí a umakartové linky a sektorový nábytek. Žigulíci a škodovky. Tepláky. Každý si doma všechno zařídil sám - ono mu totiž nic jiného nezbylo, nebyly služby. A když se objevilo něco nového (třeba určitý typ bot), všichni je dostali na Vánoce. Pokud si člověk doma něco neušil, nosili všichni to samé.
On nikdo netvrdí, že demokracie je jednoduchá, totiž. A taky nikdo nemohl čekat, že se za 20 let dostaneme na úroveň Západu. Ale je brzy na t házet flintu do žita, takže paní Lidko, doufám s Vámi. Bude ještě lépe
doplněno 02.11.09 15:06:Ještě jak vidím ty bony - veksláci! Ale to už je spíš ke konci 80. let... Myslím, že se to objeví i ve filmu Láska z pasáže. Mimochodem dobrý výukový materiál o tehdejší dob. Ještě hity Michala Davida
Ještě jednou a naposledy k této diskusi.
Ano souhlasím , že mnohé v minulosti nebylo dobré , ale při posuzování dnešními měřítky a to je nespravedlivé.Zcela určitě nastane období kdy bude mít společnost argumenty , že tato současnost nebyla také ta nejlepší , ale zase nespravedlivě , posuzováno budoucími měřítky.I ti dříve narození měli značnou příležitost zkritizovat , že jejich předci chodili bosi , že neexistovaly důchody , chodilo se pěšky nebo na koni kdo jej měl a dále si doplňte sami.Proto se snažím posuzovat minulost minulými měřítky , současnost současnými a odpovídat si vždy na otázku :Komu to (opatření , zákon a pod.) slouží a zda slouží většině , nebo naopak? Co je ve prospěch většiny je podle mě vždy přijatelnější.
Pokud by nebylo minulosti (k poučení a pod.) , nemohlo by být ani současnosti.
Pokud nevnímáme minulost spravedlivými měřítky , nejsme spravedliví ani k vlastní minulosti a předkům.
Rád si přečtu reakce a ozvu se při jiných problémech ke kterým pocítím potřebu se vyjádřit..
Hodnotím tehdejší dobu tehdejšími měřítky. Vadilo naší rodině, že nesmí říkat, co by chtěla, a musí se bát? Ano. Vadilo jí, že nesmí nikam cestovat, přestože by na to i měla našetřeno? Ano. Vadilo jí, že je předvolávána do školy za to, že dítě řekne názor, popř. něco zazpívá? Ano. Vadilo, že aby máma mohla dostudovat, neuvěřitelně vydírali dědu? Ano. Že neseženou hajzlák, protože správcové státu nedbali na to, aby byl? Ano. A dalších tehdejších měřítek bych našla další tucty, ale protože už teď rudnu z toho, že je nutné toto v dnešní době opakovat, raději skončím. Hezký den.
Nikdy jsem nebyl v žádné straně ale nepomlouvám ani jeden režim,ale vy to co chválíte dnešní dobu i ty Milane uvažujete trochu co se může stát se státem který má takovéto dluhy. A jak je možné, že dríve tyto schodky nebyly a myslíte si že je to dobré. Nechte si to vysvětlit dobrým nezávislím ekonomem a pak na to budete možná koukat trochu jinak. Zatím se třeba máme lépe, ale ty dluhy musíme někdy srovnat a máme čím?!
Já mám dojem, že tady dochází k zásadnímu nepochopení pojmů. Hlavně floskule "máme se lépe". Víte, mně taky dluh státu irituje a obávám se, že nebude trvat dlouho a skončíme jako Maďarsko, nedej bože jako v 70. l. např. Chile. Ale stále tvrdím, že čeho si musíme vážit a co si musíme hýčkat, je svoboda - slova, projevu, vyznání atd. Svoboda s sebou přinesla rizika a nároky. A my svobodu prostě nezvláváme, ještě v ní neumíme žít. Pak se převrat slučuje s propadem státní ekonomiky atd, přičemž se tedy slučuje neslučitelné. A jen tak na okraj mě pobavil názor, že za komunicmu neexistoval deficit rozpočtu - hm, co takhle kouknout se na stav Východního Německa ke konci 80. let? Navenek hospodářská velmoc a ejhle, s viklající se židlí vyvolených celý Západ s úděsem zjištuje, že ona velmoc je ve skutečnosti zadlužená až po uši. Oklamali Západ, s našinci přeci nebyl problém. Nebýt sloučení se Západním Něm., tak ta země se topí v dluzích dodnes. A mimochodem, ony dluhy nejsou důsledkem kapitalismu, ale jeho špatného řízení (a špatné státní politiky - stupidně nastavené dávky, vtipné nápady jako megaporodné apod. srandy, špatné ohodnocení a tudíž odliv inteligence/vrcholných podnikatelů, kteří by do státní kasy nemálo přispěli, mít zde dobré podmínky k práci, za hranice, dále neskutečně stupidní podmínky pro práci MSP atd atd atd...). A já pořád tvrdím, krach nekrach, dluhy nedluhy, máme se lépe, protože JSME SVOBODNÍ. A na to, probůh, nezapomínejme!
Neni mně dobře , když poté co jsem vyhlásil konec mých příspěvků k tomuto tématu si dovolím reakci.Omlouvám se.
K čemu je mně svoboda slova,projevu , svoboda vyznání atd. jak uvádí p. pu ,když nemám živobytí , životní jistoty , nemám možnost a příležitost si slušně a poctivě vydělat a slušně žít..Zkrátka jsem takový jak mně to společnost - poměry , nabízí a dovolují.
Totalita předlistopadová je nahrazena totalitou ekonomickou-finanční , která každému z nám dává nekompromisně až totalitně najevo , jak se máme chovat a jak si počínat..Pokud tak nečiníme jsme na okraji společnosti , tak jak byli v minulosti odpůrci a škodiči režimu.
Promiňte toto přirovnání:Jsme přesvědčení že dnes i kdykoliv jindy , nebude současný zaměstnavatel zaměstnávat své odpůrce , že ateista nemá možnosti vystudovat seminář ,že příslušník jiného smýšlení než je oficiální politika má rovnocenné možnosti ve všech oblastech života. . . . . . .? Měl by , ale to by se stal škodičem (tak jak mnoho ublížených dnes přiznává) a tomu se každý pochopitelně brání , všemi možnými prostředky..
Spoléhat se na přirozené dobrodiní člověka v současné době , když jsou neomezené nabídky a ne všem dostupné , je ještě větší utopie než ideály komunismu. Hlásaná a propagovaná vidina svobody všeho druhu a tzv.demokracie a další , slouží k umravnění společnosti , hlavně její nespokojené a naivní části .
Nashledanou u jiných témat - miro
Miro, nerozumím tomuto příspěvku, ale to nevadí. Je důležité že chcete a můžete sdělit veřejně Váš postoj a nikdo Vám za toto neubližuje.
Samozřejmě se s Vámi těším u jiných a jistě lepších témat.
Přeji jen pohodu.
Já si zase nestěžuji. Začal jsem podnikat a starat se sám o sebe již v roce 1988. Předešel jsem těm traumatům dnešní doby o kterých se zmiňuje miro. Používám svůj "selský rozum" a hlavně si dobře uvědomuji, že REKLAMA (na cokoliv) pochází od slova KLAMAT a posléze REKLAMOVAT a nikdo nic mi zadarmo nedá. Žiju pouze do výše svých možností a schopností a jsem naprosto štastný. Jsem fatalista. Beru život tak jak jde a snažím se mu přizpůsobit. Netrpím pak komplexem, že se mi něco nedaří tak, jak jsem to plánoval.
Přesně jste vystihl, co mám na mysli Díky. Existuje možnost, a je na každém, jak jí využije. Může/nemusí a může/nemusí si stěžovat, aniž za to je bit. Howgh.
Pu,
stěžování na všechno je vlastnost určité skupiny lidí. Stěžují si na všechno, ale když se zeptáte co s tím, tak neví, co je lepší, neví, a stěžují si dále. Někdo si v tom lebedí.
Třeba i podniká, daří se mu, přividělá si k důchodu, v obchodě nadává co je tam lidí, že nemá kde zaparkovat, musí tak daleko s plným košíkem, na ulici nemá místo na zaparkování u domu,
Vždyt je to krásné si stěžovat. (ale nikdy ne na sebe)
Ale jiste ze ne, presne tak, jistotu Vam nikdo neda. O tu jistotu se musite zaslouzit sam. Jsou zase jini lide, kteri nemohli pred 89 normalne zit, jist ani dychat. A vite, v cem je rozdil? Ze oni si za to nemohli sami. Resp. ano, mohli, pokud beru v uvahu, ze treba meli jiny nazor nez vladni urednik s IQ 35, ktery mel ovsem dobry kadrovy profil. Vy mate jiny nazor nez sef. Ale to je Vase moznost volby - sklapnu podpatky a zustanu, nebo se na nej vykaslu a pujdu. Je tezke najit jinou praci? Pak tedy sklapnu podpatky a zustanu, ale mam pravo obratit se na odbory, napriklad. MAM PRAVO, nikoliv povinnost. A s tim pravem musim umet zachazet tak, aby mi bylo ku prospechu. Ja jsem OSVC a co myslite, ze se mi libi, kolik valim statu, kolik jsem za spidlinovske minimalni dane odvedla penez, i kdyz vydelek tomu ani nominalne, natoz realne neodpovidal? Ze mam pocit, ze stat hospodari s penezi dobre? Ze je hrozne chytre valit zmetkum, co nechteji pracovat, i kdyz by mohli, pomalu vetsi davky nez je prumerna mzda? Ne. Ale to je spatne rizeni vlady, spatna sprava kapitalistickych mechanismu, ktera muze za to, ze ekonomika je v totalni propasti, ze ktere se jen tak nevyhrabe, a mj. taky neni na duchody a "jistoty", jak jim rikate. Jenze to se rozhodne nespravi tim, ze vsechno znarodnime, vsem vsechno dame. A dalsi vec - kdyz nemuzu tady, mam MOZNOST a neoddiskutovatelne pravo jit za hranice. Proste zvednout zadek a pohnout se z mista. Vsude ve svete lide za praci bezne dojizdeji, u nas vec nepredstavitelna. A jiste, jde o i s detmi i s rodinou - ne tak snadno, ale jde. Jen zvednout ten zadek, nesklapnout ty podpatky, rvat se za to, za mam prava. Jenze to bohuzel predchozi generaci nikdo nenaucil, a tak by radsi jen drzela usta za totality, protoze je neumi otevrit ted - a nikdo jim "nic neda". Uprimne je mi z toho dost uzko.
Prominte, ale ted jste urazil. Mi rodice jsou VS (s vypetim vsech sil a s velkou prolukou a oklikou, neb nemohli, protoze dedove odmitali vstoupit do strany). Nebyli rozhodne nemakacenkove ani kriminalnici ani netouzili po majetku (kdyz odmyslim normalni zivobyti). Mama delala, co se dalo, stejne tak tata - ale normalne dychat ani zit nemohli, protoze nebyli svobodni. Coz ale nekterym nevysvetlim, nicmene to jim a nikomu nedava pravo urazet. V teto chvili koncim, protoze jsem ochotna debatovat, i vyostrene, ale s respektem. Vy jste pravidlo respektu porusil, tedy Vam uz nemam co rict.
Díky! Jsem potěšen. miro
doplněno 04.11.09 16:00:Samozřejmě ne se všemi příspěvky. Mám výhrady hlavně k těm , které vyjadřují spokojenost se současným stavem naší společnosti a toto dokumentují jen a jen chybami a nedostatky minulosti.
Opravdu, Vážím si PU, protože je slušná, vzdělaná, objektivní a inteligentní, přesto, že je mladá. Velice dobře vystihla a srozumitelně popsala rozdíly před r. 1989 a teď. Teď raadek a miro k vašemu pohledu na svobodu. Příklad: představte si zvíře v kleci s ostnatými dráty, které má dost jídla /nepíšu o kvalitě/, ale málo pohybu. Nemůže nikam mimo vymezený prostor a pokud se takovému životu postaví, že se bude vstekat, škrábat a kousat, aby se dostalo z klece ven, protože chce svobodu, která je pro něj přirozená, tak mu někdo namlátí, nebo má jiné sankce. Např. ještě méně pohybu, méně jídla. Takové zvířátko otupí a nepředstavitelně trpí, a trpí o to víc pokud to jeho trápení trvá mnoho let. Pak rezgnuje, nebot se mu přeprogramuje i mozek. I když je po mnoha letech puštěno na svobodu, tak si s ní neví rady. To ale neznamená, že svoboda není nic. Svoboda je důležitá aby se mohl každý jedinec zdravě vyvíjet a učit se opatřit si potravu a jiné věci k životu sám. Vidíte někde v přírodě, kde žijí zvířátka svobodně, že jsou apatická? Ne, jsou naprosto štastná. Člověk je součást přírody a svoboda je pro něj životně důležitá. Už chápete, nebo nechcete pochopit /nebo nemůžete/. PT
Téda, teď jsem přišla z kurzu, zapnu poraďte, než rozjedu večerní "šichtu" a ono tu na mě čeká takovéhle krásné psaní. Paní PT, mockrát děkuji, úplně jsem se z toho začervenala
No a k příspěvku - to jste napsala fakt výstižně. Vzpomněla jsem si na jeden skvělý film - v orig. se jmenuje "The Magdalene Sisters" a bohužel si nepamatuju český název (ale dávali ho jednou v klubových filmech na ČT2). Děj v Irsku, holky zavřené v ústavu pro "nepohodlné holky" (např. bž. i znásilněné, ale třeba také problematické apod.). Děsivé prostředí, ale nikoliv mentálně choré (to až pobytem tam). Jednoho dne se jedné chovankyni podaří otevřít dveře ze zahrady ven. Nikdo ji nevydí. Celou dobu si povídají o svobodě, jak by to bylo krásné. A co udělá ona? Skoro dospělá zase dveře poslušně zavře a vrátí se do baráku. A ne že by civilizace byla daleko (což ona ví). Možná to není tak trefné, ale je zkrátka fakt, že ona klec je v mnohém pohodlnější. Protože ten flák masa je sice možná horší, ale zase si ho nemusím jít ulovit, že... On se o mě totiž prostě NĚKDO STARÁ, tak co bych se namáhala, když je to pro mě jednodušší (i když na svobodě bych si mohla vybrat, jestli dnes chci tu flákotu, nebo radši ne - ono to tstojí víc sil).
Tak za obé ještě jednou velký dík. A virtuálně musím poděkovat svým rodičům - je to hlavně jejich zásluha, že jsem tam, kde dnes jsem. A chvála bohu za 89 a za svobodu. Teď se jen modleme, aby vydržela...
Šmarjá, nevydí... Dál to raději nečtu, to je teda děs, omluvte mě...
doplněno 25.11.09 20:00:A ještě pro pana Cukráře - no jo, je to tam Děkuji a Vám za předchozí také
Radku, Vy překrucujete vše, co Vám tu říkáme. Přečtěte si ještě jednou, co píšeme. Nemáme radost z daného statu quo, nejsme rádi za společenská negativa. Říkáme, že tohle všechno jsou rizika svobody, ke které se neumíme dobře postavit. A také to, že řešením je negativa potlačovat a snažit se je napravovat, nikoliv navracet se k totalitnímu režimu. A také to, že je to obtížnější, než být zavřen - ale opečováván. Vy tvrdíte, že máme radost ze všeho, co se dnes děje. A to je nesmysl. Nejsme totiž tupí. Jenom chceme být svobodní a jsme ochotní raději dřít než žít zavření a spokojit se tím, že se "o nás někdo postará". Nesouhlasit můžete, jak chcete, je to Vaše svaté právo a všimněte si, nikdo Vás za Váš názor nezavře a neudá. Není komu (hurá!). Ale překrucovat to, co říkáme, to je hodné pouze zaslepeného demagoga. Tedy jak řečeno výše - přesvědčeného nepřesvědčíme. A jak jednou poznamenal tuším spider, "jednoduchý svět, ale žít bych v něm nechtěla" (snad se nebude zlobit za vypůjčení motta). A teď si zase můžete v klidu zanadávat, aniž Vám bude co hrozit - žijete totiž ve svobodném světě (PS: Naši demokracii si užíváme moc , kdyžtak můžete svobodně odletět třeba na Kubu, když se Vám tahle naše nelíbí, tam se o Vás hezky postarají. Ale pozor na slova! )
doplněno 25.11.09 20:29:Nechce pochopit.
kolik jste dali státu % z výplaty, dluhy má každý stát, jak je možné, že ty co jeli do Egypta říkali, tam se mluví česky. Byl jsem na Slovensku, tam se mluvilo taky česky. schodky nebyli? v socialismu? tam nebylo věcí...
co si mám nechat "vysvětlit dobrým nezávislím ekonomem" je nezávislí na kom?
Vzpomínám s nostalgií na oslavy 1.máje,na krásné alegorické vozy a stupidní proslovy straníků, na lampionové průvody, na super pionýrské tábory, na kačení mejdlíčka, lipo, eskymo, limosáčky,na stavebnici Merkur, na pohádky co ještě byly pohádkou-pes Filipes, Pišta a Fišta, ovčí babička, Rumcajs.tak jako my, se učili Ruštinu a vše z SSSR bylo lepší a větší, zrovna tak vnímám že dnes co je s USA je lepší a dokonce i demokracie že k nám přišla z USA. Jako dítě jsem nijak nestrádala a přesto, že rodiče v KSČ nebyli jsem vystudovala. Jistě byly věci které i mě vadili ale dnes je to zrovna tak.
Je samozřejmé, že každá doba, každá životní etapa, vztah, povolání, bydlení . . . . . má své klady a zápory. Stejně tak to vidíme zde na poradně podle vyjádření diskutujících k různým tématům. A je potom na každém z nás, jakému období, způsobu žití dáme prioritu - co je nebo bylo pro nás lepší či horší. Názory mohou být různé, každý člověk to může vidět jinak a podle toho, co mu víc vyhovovalo a nebo vyhovuje - podle toho hodnotí stav věcí. Jinak bude srovnávat člověk, kterému se daří podnikat, jinak ten, kdo ač by opravdu chtěl poctivě pracovat - dostal padáka. A samozřejmě záleží i na schopnostech člověka, jak se dokáže v dnešní době orientovat. Jistě je to složitější pro starší lidi, kteří byli zvyklí pouze plnit příkazy nadřízených a chybí jim vlastní aktivní přístup - ti těžko hledají uplatnění na trhu práce. A potom nastupuje závist, vzájemné osočování a další negativa. A proto je důležité, abychom i při rozdílných názorech respektovali jeden druhého. V tom by měla být podstata demokracie.
Liduško , též s tebou souhlasím,ale demokracie u nás je také taková: v mém bydlišti je podnikatel,který si postavil vilu , ale má to jednu chybu stojí na černo a nebudu komentovat devastace přírody a teď mě řekni jak by se postupovalo ve spravedlivé demokracii. V té naší se uplácí a kdo má peníze tak prokličkovává. Jak říká můj děda neboj se do hrobu si to neveme. Naše demokracie je jen pro někoho a to mě žere
Díky Milane!
To je to sworde, o čem mluvím, ale jenom stručně. Už toho bylo řečeno hodně - tuším asi ve třech otázkách. Každá doba má své klady a zápory. Tenkrát hrály roli červené knížky a ti lidé měli skoro neomezenou moc. Jenom malá část jich byla opravdu přesvědčených, větší část byla v partaji ze zištných a profesních důvodů a skoro stejná část byli ti, kteří moc rozumu nepobrali, ale díky knížce měli určitou moc nad bezpartijními - to byli ti nejhorší. Tak to bylo tenkrát a dneska je to zase moc peněz. A korupci podléhají ti, kteří závidí majetek úspěšným a snaží se ho získat za každou cenu. A bohužel se korupce objevuje v mnoha profesích a i tam, kde by měli především dbát o právo a spravedlnost pro všechny stejně. A protože se sice v mediích dozvídáme o těchto případech, ale už méně o tom, že toto bylo potrestáno. To vede k všeobecné rezignaci řešit věci veřejné a celkové devastaci mezilidských vztahů. Je hodně moc věcí, které se zlepšily - hezky o tom hovořila pu - my je dneska totiž už bereme jako samozřejmost a to špatné, co bylo, na to rádi zapomínáme. Já osobně jsem si polepšila. Stálo mne to sice hodně úsilí, ale podařilo se mi profesně uspět. Co se týče toho podnikatele, tak by správně nesměl ani stavbu začít, pokud to neodpovídalo předpisům. A kdyby začal bez povolení, neměl by správně stihnout ani základy. Ale také nevěřím tomu, že bude nařízena demolice černé stavby. I v této době hodně z těch, u kterých se zjistí pochybení - tak se stává, že jsou vykopnuti, ale častokrát ještě do vyšších pozic. A nebo se o ně postará jejich mateřská strana. Dříve to byla jedna, dneska je větší výběr.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.