Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer,
prosím Vás, ve škole bereme parabolu, ale mohl by mi někdo POLOPATĚ vysvětlit na tomto příkladu Ohnisko a určení řídicí přímky?
je příklad (x+2)2 = -10 (y-1)
V(vrchol) jsem udělala ze zadání takže to je (-2,1) to je mi jasné
p(parametr) což je vlastně -10/2=5 (prostože parametr je kladný takže je to plus 5)
ale tedka si nevím rady Proč je Ohnisko F=(-2;-1,5)?
řídicí přímak je 3,5? ( to je vždycky polovina parametru?, protože to by tak sedělo, protože parametr mi vyšel 5 takže 5:2=3,5
ale u jiného příkladu mi ten parametr nesedí např. je příklad (y-2)2 = 4(x+1)
V=(-1;2), p=2,
F=(0;2)
d(řídicí přímka) je -2 a proč? když 2 rozdělím na půl (vydělím dvěma) je to 2? To je přece jedna ne? a proč tam je navíc mínus 2?
Děkuji za vaše rady a vysvětlení
PS: ráda bych se na to zeptala učitelky, jenže ona je na nás rychlá a když to chci po ní vysvětlit tak tomu jejímu výkladu nerozumím, nebo řekne že to je jednoduché, co na tom nechápu a atd... což mě někde mrzí..
doplněno 02.11.14 17:22: ted jsem si uvědomila jak jsem tu napsalařídicí přímka je 3,5? ( to je vždycky polovina parametru?, protože to by tak sedělo, protože parametr mi vyšel 5 takže 5:2=3,5tak ted jse si uvědomila že je to blbost protože polovina 5 není 3,5
Parametr paraboly je vzdálenost ohniska od řídící přímky. Vrchol leží v pol/... Z obrázku je zřejmé, že v uvedeném příkladu je y-ová souřadnice ohniska F o polovinu parametru menší (o 5/2 = 2,5) než vrcholu paraboly. Řídící přímka je ve stejné vzdálenosti, ale na opačnou stranu, než ohnisko.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.