Nejste přihlášen/a.
Chci si udělat na externím disku pořádek. Vytvořit složky s jiným názvem a obsah starých složek do nich vložit a potom, aby mi to nezabíralo moc místa, tak ty stejné fotky v původních složkách smazat. Mám se obávat, že se mi smažou i z těch nově pojmenovaných složek když názvy fotek mají stejné názvy?
Dobrý den, obávat se nemusíte. Pokud vytvoříte kopii stejného názvu do jiné složky, tak originál fotky v původní složce můžete smazat. Ostatně, zkuste si to na jedné fotce a uvidíte, že to bude OK (jen při mazání dávejte pozor, abyste mazal ve správné/původní složce). Zdravím!
Pro tuto činnost/kopírování doporučím program Total Commander, kde jsou dvě přehledná okna vedle sebe a hned vidíte výsledek.
Total Commander má ještě možnost nastavení kontroly MD5, takže máte jistotu, že se soubory zkopírují bez chyby. Jen tato možnost trochu zpomalí kopírování. U důležitých dat se to vyplatí.
Já teda jsem spíš příznivcem double commanderu (DC), je zadarmo (a open source) a existuje i pro linux (TC je zadarmo jen na vyzkoušení, pak stojí tuším $69, i když funguje i po uplynutí zkušební doby, jeho další používání už není legální). Teď si nejsem jistej, jestli DC tu možnost ověřování při kopírování má (koukám, že má, ani o tom nevím, je ukrytá v možnostech), ale spíš bych volil strategii nejdřív zkopírovat a pak ověřit, jinak se klidně může ověřovat podle nakešovaných dat (pokud si teda TC/DC nějak nevynutí načtení z disku). Vůbec spočítat md5 nebo cokoliv jiného (stačí i crc32 TC umí ještě sha, DC umí celou škálu, odhadem tak 20 položek, možná novější TC taky rozšířil repertoár), ještě před kopírováním, je dobrý nápad (dá se tak správnost souborů ověřit i po dlouhé době, jen se nesmí soubory přejmenovat, já jsem přes léty zvolil strategii, že CRC32 dávám jako součást názvu souboru, tím mi odpadly tyhle problémy (psal se rok cca 2002, kdy jsem na to napsal aplikaci a psal se rok 2022, kdy jsem tuhle aplikaci zkompiloval i pro linux (k mému překvapení stačilo jen pár úprav), jinak verze z roku 2004 psaná pro windows 95 funguje i v desítkách)). Ale ověřením během kopírování se nic nezkazí, jen bych na něj nespoléhal jako na úplnou spásu.
Spíš bych pak udělal synchronizaci složek a na příslušné straně bych ověřené soubory smazal.
>>Aneb vlevo disk C:/ vpravo disk C:/
Před tímhle TC varuje "Pozor vpravo i vlevo je zobrazená stejná složka," DC před tím nevaruje a je potřeba si na to dát pozor. V tom TC je potřeba si dát pozor na prolinkované složky, když link z různých míst vede do jedné složky, to nepozná ani TC, jsou to pro něj odlišné složky. Ale to už jsou takové perličky.
Veškeré takové akce bych pořádal až po zkopírování původních souborů jinam, aby bylo k čemu se vracet. Osobně postupuju ještě opatrnějc a ke dvěma kopiím na externím disku přidávám dvě kopie na blu-ray (byt vzhledem k tomu, jaký mám v těch placičkách pořádek bych se nechtěl dočkat toho, že to z nich budu muset někdy obnovovat, ale je to na nich a nepřepisovatelně). To ještě předtím počítám kontrolní součty, z historických důvodů CRC32 (vím že existují sofistikovanější algoritmy), abych si mohl být jistý, že soubor je v pořádku. Je to náročné na peníze (poslední dobou se držím 3 kopií poté co mi pádem (spadnul asi z metru z police) odešel jeden disk a zbyla mi jen jedna kopie, tak aby i v takové situaci byly dvě kopie) i na čas (to ověření a porovnání zabere dost času).
Opravdu s fotkama a podobnou tvorbou neni legrace. To už znova nevyfotíte. Za mě je špatně už jen to, že máte jen jedinou kopii na externím disku.
Dneska jsou dostupné disky s kapacitou do 24 TB, takže s místem neni problém. Když dojde, tak se prostě dojde do obchodu pro nový disk. Nedávno jsem začal fotky z asi 3 předchozích disků z různých dob (jak šel čas, tak to bylo 500GB, 2TB a 4TB, který tehdy docházel) shromažďovat na jednu trojci 20 TB disků, kde by měly být všechny moje fotky (snad se vejdou i nějaké budoucí), ne jen jako dosud třeba 2010-2015 a podobně, prostě jeden disk (teda jedna trojice) 2006-budoucnost a hotovo.
Původní fotky bych mazal až po ověření shody s těma kopiema a radši po uplynutí nějaké doby, protože taky se může stát, že je systém má nakešované a nečte je z disku, ale jen z ramky, přičemž na disku ještě nemusí být, nebo tam můžou být chybně.
Jen bych doporučil fotky do jiné složky nepřesunovat, ale kopírovat. Až když jsou fotky bezpečně zkopírované, tak ty původní smazat. Když se totiž při přesunování něco nepovede (at už chybou Vaší, či chybou systému), stále Vám zůstává originál.
Stejné soubory v nových složkách se nesmažou.
Může vzniknout jiný problém. Může se stát, že externí hardisk po nějaké době přestane fungovat. Pokud Vám na těch fotkách hodně záleží, tak byste si měla koupit další externí harddisk a na ten fotky překopírovat, abyste měla fotky uložené minimálně ve dvou různých úložištích.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.