Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
mám dotaz (prosbu o radu) ohledně vyřešení internetu ve dvougeneračním domě. V tomto domě se bude přistavovat ještě jedno patro. Dům má jednu přípojku kabelovky (TV + internet) - tedy jeden účet. V tomto domě budou žít tři rodiny. Nechci řešit internet formou jedné Wi-Fi sítě a dalších zesilujících extenderů, a to z důvodu rychlosti připojení a také není potřeba žádného sdílení v rámci sítě + chci přístup z každěho bytu k internetu taktéž kabelem (např. router - UTP - stolní PC), pro co nejmenší ztrátu rychlosti připojení. Zkrátka tři samostatné jednotky. V příloze posílám příklad, jak by struktura mohla vypadat. Lze tedy využít z hlavního routeru, který je připojen WANem na modem a dále přes LAN (LAN1 - LAN1; LAN2 - LAN2) připojení ke dvou dalším routerům? Každý router by měl svoji vlastní Wi-Fi sít. Připojení LAN - LAN řešit na přímo kabelem, nebo lze využít a fungovaly by datové zásuvky? Případně jak je to se ztrátou rychlosti připojení přes datové zásuvky. Omlouvám se pokud zde předkládat pitomosti a budu vděčný za případné jiné nápady.
Děkuji a pěkný den
Pavel
Osobně bych raději oddělil i sít přízemí - tedy routery 4 - jeden centrální a z něj tři fousy pro tři domácnosti. Takto je možné z prvního patra procházet sít v přízemí.
Řetězením routerů to bude horší. Každý router musí s daty udělat poměrně moc činností, kontrolovat data ve firewalu, překládat IP adresy, řešit jména z Internetu. Je to krajně neprofesionální řešení které se negativně projeví na výkonu. Pokud poskytovatel připojení dodáví i IPv6 (což by dnes mělo být samozřejmé), tak to bude ještě složitější.
Klidně udělejte jednu sít, tedy ze základního routeru datový kabel do pater a tam buď přepínače (switch) pokud potřebujete kabely, nebo jen bezdrátová AP (přístupové body).
Technicky moc je jedno, jestli to bude jeden LAN segment nebo každé patro bude mít svůj router , pokud fyzická vrstva bude stejná. Lze to udělat tak i tak. Záleží na záměru.
Jen pozor, není nutné, aby kyždý router NAToval. Případně to lze dělat AP+ VLAN a vše řešit v centrálním routeru. Lze to řešit mnoha způsoby
Co se týče Etheretu přes zásuvky je to celkem nepředvídatelné, taky záleží na modelu, vzdálenosti, stavu rozvodů, náhodě, a pokud toho bude víc nebo se to používá ještě někde vedle, se to zpomalí. Vyhnul bych se tomu, pokud není jiná možnost, klasický kroucený ethernet je to nejlepší. Zkoušel jsem to, identické zapojení , dva výrobce, u jednoho to celkem uchuzelo, u druhého to byla bída. Nevím už rozdíl rychlostí a výrobce. Nakonec sice pracně a oklikou jsem protáhl 30m za 150 kčdvoulinku a mám gigabit. + Switch za 200Kč.
Dobrý den,
díky všem za reakce.
Pokud bych tedy tedy šel cestou pouze jednoho routeru a zároveň nechtěl tahat všechny UTP ze spodního patra (tedy postačil by router pouze se 4 LANy), do každého patra by šlo jedno UTP na SWITCH (přes ethernetovou zásuvku), kde bych přímo v těchto prostorech měl ze SWITCHe možnost připojení PC z ethernetu, dále zpět ze SWITCHe přes ethernetové zásuvky do cca středu každého patra na AP a ještě ze SWITCHe z další zásuvky do vzdálenějších dětských pokojích jedna ethernetová zásuvka. Nebo blbost?
Možná jsem se nepřesně vyjádřil, vyloženě mi nejde o to, aby sítě v patrech byly oddělené. Myslel jsem to tak, že nevyžaduji celistvost celé sítě, ale je to spíše jedno. Podle příspěvku pletiplota můžu podle potřeby využít routeru, který oddělení jednotlivých sítí (i dodatečně) umožní (?).
Jinak rozvody by se dělali nové, nyní v domě (se zatím dvěmi patry) funguje pouze jeden WiFi router.
Děkuji a pěkný den
Pavel
Ano. Běžný router umožňuje vytvářet jednu vnitřní sít a připojí se do jedné vnější sítě, protože je vyráběn pro laiky. Obecně router může propojovat více sítí, ale už to chce trochu vědět, co děláte (nebo si to nechat od někoho nastavit), pak je potřeba koupit něco pokročilejšího. Popravdě už jsem z tohoto podoboru trochu vypadl, takže konkrétně Vám nedoporučím, ale začal bych se značkou mikrotik.
Jinak tenhle nákres je naprosto v pořádku.
Děkuji za odpověď, nakonec jsem to doladil následovně s tím, že by switche byly i z výstupy PoE. Vše při rychlosti internetu cca 100/10 Mbit/s (Download/Upload) s tím, že by šlo ihned navýšit minimálně ještě dvojnásobně a není vyloučená v budoucnu ani optika. Pokud se se mnou ještě bude chtít někdo zdržovat, určitě budu rád za případné typy k nákupu nejvhodnějších switch a AP (cena/výkon).
S pozdravem
Pavel
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.