Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
Včera jsem otevřel facebook. Podíval se na zed, přátele, chaty a můj profil, poté jsem ho zavřel. Za chvíli jsem si ho otevřel znovu, aktualizoval jsem stránku a místo facebooku se mi načetla stránka, která byla hodně podobná facebooku. Byl tam zobrazený můj profil a seznam přátel, stejně jako předtím, než jsem stránku znovu načetl. Nevěnoval jsem tomu pozornost, myslel jsem, že se mi facebook třeba špatně načetl nebo něco. Za nedlouho se mi ale zobrazila zpráva, že jsem byl napaden stránkou, která byla designována, aby vypadala jako facebook. Taky tam bylo psané, že si musím zvolit jiné heslo. Heslo jsem si tedy změnil a potom to fungovalo bez problémů. Nevím ale, co to mělo znamenat. Byla to jen nějaká chyba, nebo se mě někdo pokoušel hecknout? Neznám nikoho, kdo by to mohl chtít udělat. Na internet jsem nezadával žádné svoje údaje z facebooku, ani nepřipojoval nikam můj profil. Nikomu jsem taky nepsal, nesdílel žádné odkazy, nepřidával fotky apod. Na facebook se připojuji jen přes PC a už dlouho jsem nepřipojil přes mobil. Máte s tím někdo zkušenosti? Může se tohle stát na facebooku jen tak, bezdůvodně?
Možná, že jsem ještě také zapoměl zmínit, že se vždy na facebook přihlušuji automaticky přes google. Heslo jsem si znovu změnil a aktivivoval dvoufazové ověřování. Nevím, zda bych se měl ještě obávat, nebo udělat nějaká další opatření. Mohl si mě nějaký hacker vybrat náhodně nebo chce někdo získat právě moje informace?
On i FB bývá občas napadáván hackery. Pokud tam zadávám heslo nebo jiné citlivé údaje, vždy koukám, jestli jde opravdu o webovou stránku "facebook.com" a ne o někoho jiného, který by mi díky získání mých přihlašovacích údajú mohl ukrást profil...
Jestli Vám můžu poradit, tak si to heslo zmente ještě jednou. Mohlo jít totiž o falešnou stránku, která Vás donutila zadat své heslo a to není vůbec dobře. Takže jděte ted na facebook a heslo si honem změnte. V průběhu týdne bych ho změnila ještě aspon 2x a navíc bych zadala heslo delší a rafinované.
Příklad dobrého hesla : 4Gr-3L_J45..ac82
Nezapomente si své heslo zapsat na papírek, kdyby Vám kleknul počítač, tak abyste věděl, jaké heslo tam máte.
Já nepíšu přímo hesla do počítače, ale píšu si je na notes - zápisník a pak je kopíruju do počítače. Takže i kdyby mi někdo nainstaloval HW odposlech klávesnice
topspy.cz/...
tak hesla mít nebude. Ale já nikoho u mého pc nenechávám o samotě, takže je to málo pravděpodobné.
Už heslo měnit nemusíte. Udělal jste dost velké opatření. Kdyby Vám chtěl opravdový hacker ukrást profil, už se nedostanete k tomu, abyste heslo změnil, protože ho změní sám a nedostanete se ke svému učtu na FB.
Jedno Vám ještě ale říci musím, když už jsme v rozpravě, jak to opravdu chodí s utoky na pc...
A neberte to jako osobní výtku, ale protože to tak je u spousty lidí, aniž by si to uvědomovali. A tak doufám, že si to tu přečtou a nebudou opakovat chyby..
Další rada je - pokud mám pochybnosti, měním ihned heslo a druhý se už k mým udajům nedostane.
Další problém spočívá totiž ve skutečnosti, že k počítači má přístup více lidí. Například ho užívá více členů domácnosti, nebo zavoláme vnoučka, at se podívá na problém, se kterým si nevíme rady a on to vyřeší, nebo stačí i zvědavý soused, co mu děláte kafe v kuchyni a on si mezitím zkopíruje na flešku co potřebuje. A pokud nevěříte, že se to děje, tak věřte...
A může jít i o víc - třeba přihlašovací udaje k bance a podobně. Žárlivým manželům o milence manželky..mladému sousedovi o přihlašovací udaje k wifi pro chytrý telefon, aby nemusel nic platit - lidé mají různé důvody.
Takto nedávno překvapeně zjistil tatínek, že mu syn vyluxoval 60 tisíc z učtu bylo to i na novinkách :
Vždyt například, když se někdo přihlašuje na cizím pc, tak se často stává, že u pošty zaklikne - přihlásit se trvale - ale pak to svádí na hekry, že mu odcizili poštu, protože člověk, u kterého jste se přihlašovali, tam Vaši poštu bude mít pořád - tedy, pokud k ní Vy nezměníte heslo dříve, než ho změní on a Vy se už na svoji poštu nedostanete..
Možná i to pomůže některým lidem k zamyšlení, kdo doopravdy čte jejich poštu a jak se to mohlo stát. To stejné platí i pro chytré telefony. Používat mozek a uvědomit si, že na cizím se nemůžu přihlašovat tak, že zakliknu - trvale. A samozřejmě se tam musím vždy i odhlásit. Nikdo to za Vás neudělá...
Takže tam je to nebezpečí větší, než třeba, že Vás napadnou hekři, kteří Vás neznají, to je i dost málo pravděpodobné, oni mají většinou větší cíle, hacknout banky jim přinese miliony. Minimálně.
Jejich stroje jsou výkonné a tedy i velice drahé, takový počítač stojí i dva - tři miliony, musí si tedy na sebe vydělat, elektřinu neplatí měsíčně v tisícovkách ale v desítkách tisíc, podle toho je také zaměřují, jako ty, co pěstují drogy, velkou spotřebou elektřiny..to jenom pro pochopení, že pokud nejste předseda vlády, nebo ředitel banky, nebudou mít zájem Vás napadnout a tak se musí člověk vždy rozhlédnout po okolí..
Často čteme, jak byl celebritě odcizen učet a její hanbaté fotky se ocitly v bulváru - jsou tyto možnosti:
1. Slavná Celebrita prodá fotky bulváru, potřebuje zájem veřejnosti a často i prachy..
2. Méněslavná celebrita je daruje bulváru, aby se o ní psalo.
3 Nebo Celebritě odcizí fotky manžel, přítel, puberták doma, s jedním cílem, také na tom vydělat...
4. Tato možnost je málo pravděpodobná, že Celebritě odcizí fotky hekři a pak ji vydírají, takové fotky se neocitnou v bulváru, že...protože hekři neradi na sebe zbytečně poutají pozornost policie nebo dokonce FBI.
Chci tím říci, že pod svícnem bývá často tma. A o tom to je. Moje rady jsou nejen pro Vás, ačkoliv tak zní...
>Jejich stroje jsou výkonné a tedy i velice drahé, takový počítač stojí i dva - tři miliony
Mohl bych na tohle dostat zdroj? rád bych si početl
Já na toto téma Vám mohu říci jen toto:
Zajímala jsem se o téma už dávno a použila jsem knihy, google atd. Zkrátka jsem nikdy nežádala, aby mi informace hledal někdo jiný.
Když jsem to dokázala já, tak Vy to dokážete určitě také. Hledat druhým znovu informace, na to vážně nemám čas. Pokud máte pocit, že nemám pravdu, zkuste mi ji vyvrátit.
Říkám to proto, že skutečnost, že Vy to nevíte, neznamená, že to neexistuje.
Uvedu zde pro zajímavost pravdivé příběhy, které možná na netu nenajdete, staly se, když ještě net u nás nebyl a druhý příběh tehdy, když už u nás internet byl, ale ne běžný, takže já ty příběhy znám z tehdy dobového tisku. A lidé, ani novináři tehdy nechápali, že se píšou první příběhy počítačové kriminality...
Příběhy popíšu za chvíli, ty příběhy jsou vážně zajímavé. A možná si někteří z vás vzpomenou, že se o tom psalo. Mně tyhle věci vždycky zajímaly, vystřihla jsem si články, ale pak při stěhování se mi škatulka ztratila, dodnes je mi to líto.
Zatím si prohlížejte dobový tisk, nebo kalendář historie...
o čem psalo RP dnes, ale v roce xx
Je možno si přečíst noviny z let 1950 až 1989.
Noviny z Československa ze dne na den - 70 let zpět
archiv.ucl.cas.cz/...
Seznam historických výročí
cs.wikipedia.org/...
dnes například je 9.5.
co všechno se stalo 9.5. v různých datech roků?
Klikni v kalendáři na 9.5. a uvidíš...
Příběh virtuální kriminality...číslo 1
Kdysi na uřadě sociálního zabezpečení v Radlicích v Praze pracovali dva inženýři. Napadlo je, co by se stalo, kdyby disky zmagnetizovali. Škoda byla strašná.
Chyběly celé useky, lidem chodily důchody několikrát, některým několikrát vůbec...data zničená.
Museli najmout 500 brigádníků, kteří dlouho znovu zadávali data do počítače - oba dostali po 20 letech...stalo se ještě za bolševiků.
Příběh virtuální kriminality...číslo 2
V České spořitelně v počátku z 90 let pracoval mladý muž. Jednou upozornil nadřízenou, tedy ředitelku ČS, že je ČS špatně virtuálně zabezpečená a že není pro hekry problém ji napadnout a okrást ji v desítkách milionů...
Ředitelka to měla za blud a tak, aby ji přesvědčil, odklonil 2 miliony na svůj učet u jiné banky.
Pak jí to řekl, aby ji přesvědčil, že měl pravdu. Zavolala kriminálku a dostal za virtuální zlodějnu 5 let.
Ačkoliv peníze hned převedl zpět po ukázce.
Odseděl si 2 roky a protože se o něj začala zajímat FBI, byl mu ukončen trest a od té doby žije v Americe. A pracuje jako hekr pro FBI. Ředitelka dávno ředitelkou není, hekři pak ČS opravdu napadli, ale to už je příběh jedné nány, která si nedala poradit...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.