Nejste přihlášen/a.
Potřeboval bych poradit.
Mám Lenovo ideapad s pasivním chlazením a po delší době používání sledování filmů hlavně tak se zasekne mám ho připojený na nabíječku a na TV. Přijde mi že se přehřívá protože když ho nemám na nabíječce a brouzdám po netu tak je zespod studený tak se chci zeptat jestli pomůže chladící podložka?
Pasivní chlazení je u notebooků velmi neštastné. Příště kupte notebook s aktivním
Chladící podložka v tomto případě opravdu pomůže a myslím, že výrazně. Být vámi, tak koupím takovou podložku, u které je možné nastavit polohu větráčků podle potřeby, odšroubuji spodní krytky na spodku notebooku a nechal bych ty větráčky foukat přímo dovnitř.
Topení půjde asi hlavně od HDD - máte možnost vyměnit za SSD? Podložka jistě prospěje, ale nemusí vyřešit problém.
Častý problém je "zanesený" chladič CPU, případně grafiky prachem... Zkusit rozmontovat, jednudušší verze s vysokou opatrností je profouknout vzduchem... Ale velmi opatrně... Zpravidla tam bývá taková vrstva co vypadá jako vatelín...
Zkus si jen tak pro zajímavost nainstalovat CPUID HWMonitor.. Tam zjistíš teploty komponent a uděláš si úsudek sám...
Abych napsal pravdu, ještě jsem neviděl notebook co by neměl větrák... Ale doba jde dopředu... Ale asi to taky neznamená že tam neproudí vzduch, ale pokud je to nějaký nový notebook, tak bude asi chyby jinde...
to že nemá větrák, ještě neznamená že nemá chladič na cpu a jinde... zanést se může uplně stejně jako ten s ventilátorem.
Neumím si jaksi představit notebook s pasivním chladičem, který má žebrování a vlastnost zanášet se. Chtěl bych vidět jeho airflow, to by muselo být poměrně velké žebrování v poměrně velké skříni. Pasivní chlazení v ntb je řešeno odvodem tepla přes nějakou kovovou desku nebo šasi notebooku, což je tragédie. Sice je to děsně cool, ale ne ve smyslu účinného chlazení.
Navíc pokud tazatel přenáší grafický výkon na velký panel televize, tak se nedivím, že ta parodie na počítač tlouštky listu papíru vůbec nestíhá chladit grafiku.
Pokud je notebook v záruce, reklamujte ho. Notebook musí být schopen se i na plný výkon na pevné podložce za pokojové teploty uchladit sám, aniž by se vypínal, natož už sledování filmů.
To platí u aktivního chlazení, ale pasivní je velmi problémové. Dle mého názoru je to řešení vhodné max. pro mini netbooky s velmi nízkým TDP
Jak pouze pro aktivní chlazení? Každé zařízení by mělo být navrženo a vyrobeno tak, aby se zvládlo za běžných teplot uchladit. Chápu, že se tohle může stát za vysokých letních teplot, ale určitě ne na stole při pokojové teplotě a přehrávání filmu tak, že dojde k úplnému záseku zařízení.
Výrobci, kteří vyrábějí plnohodnotné notebooky s pasivním chlazením, prostě dělají chybu. Tahle technologie za současných typických technických možností prostě neobstojí. Projděte si internet a přehrabte se v nářcích a stížnostech lidí, co si pořídili notebook s pasivním chlazením. Ale vezměte si nato pořádné vidle. Zařízení "stárne" a vydává stále více tepla. V jeden čas se prostě převáží miska vah a notebook se začne přehřívat i při běžných činnostech.
@still10k Přesně, souhlas. Honba za co nejtenčími notebooky tloušky tabletu je o ničem. Fyzické zákony prostě fungují a pokud má notebok vydávat nějaký výkon a ne jen otevírat pédeefka, tak se musí nějak chladit.
@mikihans tak určitě. Záleží na tom, co je pro který přístroj běžná práce, že... Jestli otevírání pošty, nebo výstup s nároky na grafický a centrální procesor.
@ernie: Už tomu superpc ostravaci konečně vymysleli jméno?
btw: když budem žít trochu zdravě, tak se možná dočkáme doby, kdy 800 teraflopů bude mít domácí herní PC
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.