Nejste přihlášen/a.
V jednom tématu nakousnul kolega téma Linuxu, doporučil ho.
Lze mít na jednom PC oba operační systémy, aniž bych nějak virtuálně rozděloval pevný disk? Jaké s tím máte zkušenosti?
Dobrý den, jde to. Nejdříve nainstalujete OS Windows (nebo už na HDD je) a potom Ubuntu (OS Linux). Ubuntu si při instalaci zjistí, že tam je již OS Windows a vyzve Vás k vyčlenění místa na HDD pro Ubuntu. Tato operace je kritická a trvá docela dlouho - po jejím skončení je na HDD nová jednotka, do které je nainstalováno Ubuntu a vytvořen zavaděč Grub, tak po spuštění PC volíte mezi OS Windows a Ubuntu. Základem je, aby byl na HDD prostor pro tu novou jednotku (např. 30 GB) a ani záloha důležitých souborů není zbytečná. Postupujte opatrně a čtěte informace na obrazovce. Zdravím!
tqzd - ano, tato podmínka je splněna, protože instalačka Ubuntu HDD nerozdělí virtuálně, ale skutečně.
Tedy, vybranou jednotku, na které musí být volný prostor, zmenší (ponechá tam všechna data, což je vždy napínavé a tato operace nesmí selhat) a vytvoří tam jednotku zformátovanou na ext4, kde je Ubuntu. A potom je ten dualboot (výběr OS na jednom PC).
tqzd: to spojení nedává smysl, takže podmínku splňovat může tak jako tak... buď se disk rozdělí a nic "virtuálního" se při tom nedělá, nebo se udělá instalace druhého systému do virtuálního PC, ale kvůli tomu není potřeba disk rozdělovat. Těžko říct, co z toho se tazateli líbí méně.
Já radši všem doporučuju dual boot, protože u počítačů s horším HW prostě nejde mít spuštěný dva systémy najednou. Nehledě na to, že ten virtualizovaný systém nemusí fungovat stejně, jako kdyby byl nainstalovaný normálně. Sám provozuju dual boot W7 + Linux na čtyřech PC a rozhodně si nestěžuju. VirtualBox mám jen na pokusy.
boban - přímo ze spuštěného OS Windows to nepůjde. Musíte instalačku stáhnout (soubor ISO), vypálit (jako obraz disku = Live-CD), nabootovat, vyzkoušet a až potom instalovat (na Ploše Ubuntu uvidíte ikonu pro instalaci). Postupujte pečlivě a pomalu dle návodu viz odkaz. Pokud se vše zdaří, tak po restartu PC uvidíte možnost volby OS (to je ten dualboot).
boban - také to jde, ale je to komplikovanější, resp. ta flashka musí být nejdříve schopná bootování a to se musí udělat v nějakém prográmku pod OS Windows. Já s tím nemám zkušenost, tak si musíte informace, jak bootovat Ubuntu z flashky, dohledat.
Návod na bootovatelnou flashku je anglicky např. zde, kde doporučují program Rufus. Zkoušel jsem podobných programů víc a vím, že s některými jsem nepochodil, ale už si vůbec nepamatuju, které to byly některé si poradí se vším, jiné jen s určitými distribucemi, další snad fungují zcela náhodně. Zvykl jsem si raději instalační flashky vytvářet také v Linuxu, kde je to trochu primitivnější, ale spolehlivější (příkaz dd).
boban - zapíšete tam "startx" a mělo by naběhnout grafické prostředí. Pokud bude někde vyžadováno jméno, tak to je "root" a heslo je "toor" (vše zapisovat bez uvozovek a potvrzovat Enter). Slax-9 je novinka, ale doufám, že to bude takto fungovat (takto to bylo pro Slax-6 i Slax-7). A zapsáním "reboot" restartujete PC.
boban - tak to je nějaký problém, proč Slax nechce nabootovat (může to být nastavením BIOSu nebo se mu nelíbí HW). Já jsem Slax-9 také nenabootoval (jako Live-CD) a přešel jsem na Xubuntu, kde žádný problém nebyl (viz celá Vaše původní otázka na Ubuntu, protože Xubuntu je v podstatě stejné). Snad ještě někdo poradí, ale já bych poradil buď Ubuntu nebo "lehčí" Xubuntu.
Já tuto kombinaci používám na NB. Běžně používám Linux, ale jsou věci, jako třeba flash mobilu, který potřebuje Windows. Proto si na HDD nainstaluji Win7, při instalaci jsem mu určil velikost oddílu 20 GB (určíš podle potřeby podle toho, co v něm budeš používat). Když se Windows nainstaluje, dám instalovat Linux. Jako kořenový oddíl (/) dávám 15 GB, odkládací oddíl je o velikosti 2x velikost RAM, jako /home určit zbytek, kolik na disku zbude. Linux sám nainstaluje GRUB s dualbootem. Opačně to nejde, protože Windows dualbox nepodporuje. Takže nejdříve Win, pak Linux. V Linuxu si nainstaluješ nějakou aplikaci pro správu GRUBu (např. Grub Customizer) a tam si z Linuxu nastavíš vše- co se má spouštět jako první, za jak dlouho se jeden ze systémů spustí automaticky atd.) Jiná možnost je nainstalovat jenom Linux (podle návodu výše), v Linuxu si nainstaluj Virtualbox a v něm Windows. Ale už to není čistý Windows, je omezen službami linuxu. Pokud zkusíš Linux, stejně budeš na Windows chodit čím dál méně, až se ti nakonec Windows začne protivit jako mi. Dnes k Windows cítím vyloženě odpor a hned jak to jde tak přepínám na Linux. To se nedá porovnat.
já bych se kombinace bál - nepovažuju se za totálního trotla, ale dvakrát se mi na starších PC stalo, že onen GRUB , který vlastně přepíše BIOS, mi zavařil na hodně dlouhé hodiny pátrání a obnovy BIOSu. Kvůli tomu jsem na Linux zanevřel.
Pak jsem to musel nějak podělat - instaloval jsem nějaký linux Lite - díky Grubu jsem se do BIOSu nedostal - BIOS se mi nějak smázl a musel jsem ho nahrát úplně od znovu - ani reset nepomohl. Když jsem se snažil napravit škody, viděl jsem desítky podobných problémů, kdy na deskách GIGABYTE byl následně problém s provozem linux i s návratem na windows.
Kombinace (tedy dva OS) není nebezpečná a i na starších PC funguje dobře. Nebezpečná pro původní data je instalace (každého OS).
GRUB je zavaděč a je spouštěn (právě tím BIOSem) až po "BIOSu". GRUB při své instalaci nepřepisuje BIOS (ukrytý kdesi ve flash nebo EPROM základní desky), ale "jen" původní zavaděč na disku.
jmlc po doplnění: Aha, no to je zajímavé, nic podobného jsem zatím nezaznamenal. Možná to byla nějaká zvláštní chyba desek Gigabyte, jestil se to týkalo jenom jich.
Normálně žádný Linux ani zavaděče nemají páky na to, aby samy přepsaly nebo znepřístupnily BIOS, protože si zapisují jen na disk. Linux Lite mám momentálně na 2 PC a žádné podobné problémy jsem neměl. Ale nedávno tu proběhl nějaký problém s ovladači v kernelu a to, co popisuješ, by odpovídalo...
Bych jen doplnil - Kdo má LINUX bez potíží od počátku, ten ho užívá a doporučuje. Ale nás pár lidí bez pozitivních zkušeností z obavy před dalšími podobnými problémy, jako má aktuální tazatel, už asi nikdy linux raději zkoušet nebude.
Já si nakonec rozprodal svou sbírku starých PC a NTB, pro děti kopnul W7 z aukra a pro sebe kompletní novou sestavu s W10.
jmlc - ovšem, to není nic nového. OS Windows běží hned a řada potíží se dostaví až později. OS Linux se musí někdy složitě rozchodit a potom už běží stále a bez potíží. Je to volba mezi problémem na počátku (OS Linux) nebo problémem průběžným (OS Windows) .
jmlc: Tak to jsem výjimka. Mně první, ani za rok druhý a krátce na to třetí Linux nefungovaly, vždy při pokusu o přepnutí do grafiky se počítač zakousnul a konec (a to ten třetí LInux byl koupený, stál ... nevím, celkem asi 5 stovek?). Ale díky tomu třetímu a dosud nejlepšímu Linuxu, jaký jsem poznal (Debian), jsem zjistil, proč. Problém se podařilo obejít a od té doby mám v PC Linux, již spoustu let výhradně. Rozhodně nepatřím do kategorie "Linux od začátku bez potíží", ale WIN bych už doma nechtěl, ani kdyby mi za to platili.
no jestli jsem to dobře pochopil, problém byl ukončen nákupem verze linuxu placené - tj. ne free ani WIN7 za 125,-Kč. Verze stála 500,-.
Upřímně, já opravdu raději zůstanu u blbých Woken
boban: Ne, tvůj problém bude zcela jiný. Tenkrát to byl "špatný" (no, spíš starý) ovladač v linuxovém jádru a nedokázal přemapovat grafiku mimo pracovní pamět, měl jsem totiž moc paměti (celých 16 MB!). Obcházel jsem to tak, že jsem nastartoval do DOSu (mého tehdy primárního OS), v BIOSové proměnné jsem přepsal údaj z 16 MB RAM na 14 MB RAM a udělal teplý restart do Linuxu, pak už počítač napoužíval horní 2 MB RAM a Linux tam namapoval grafiku.
U tebe by spíš pomohlo nahlédnout do logu xserveru, co se mu nedaří, a pak případně pozměnit konfiguraci v xorg.conf.
jmlc: Ne, to jsi nepochopil správně (asi jsem to nenapsal dobře): Debian je a byl i tehdy k dispozici zadarmo, ale ta sada 5 CD a instalační přírůčka a poštovné stálo těch 500,-. Stáhnout tehdy z internetu CD bylo naprosto nemyslitelné, během toho týdne stahování by mi spojení určitě spadlo a navíc bych se nedoplatil za telefon.
@hm
jak se prosím dá nahlédnout do toho"logu xserveru"? Mluvím zde stále o Slack na USB flashce, na starším notebooku funguje, na novějším mám to podezření na problémy s grafickým zobrazením, v příkazové řádce bez grafického prostředí to funguje, když má najet grafické prostředí, tak se to hodí do úsporného režimu...ale kdo ví, kde je zakopaný jezevčík...
Máš to napsané na těch tvých fotkách: Log file: "/var/log/Xorg.0.log".
Jestli zrovna soubor s "0" nebo s něčím jiným, možná i bez čísla, to už tam najdeš.
A bobane, případně i jmlc: nechcete zkusit ten VirtualBox? To je opravdu mnohem bezpečnější akce, než další "opravdický" OS.
michal348: Sice zřejmě nevyužívá třeba plnou akceleraci videa a k disku přistupuje přes soubor, ale při běžných činnostech o moc pomalejší není a v některých případech není vůbec důvod, aby byl pomalejší. Paměti má, kolik mu dovolíš, procesorových jader a jejich vytížení taky, procesor se neemuluje ale program běží nativně, ... Zkus si ho zas někdy.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.