Nejste přihlášen/a.
Přeji dobrý den,
mam dotaz co se týče správného zacházení s akumulátorem netbooku:
Pokaždé, když jsem si pořídil notebook nebo novou baterii k němu, vydržela mi baterie ani ne dva roky, najednou se s nížila kapacita a baterie vydrží maximálně dvacet minut.. To mě vede k názoru že je to buď normální, že ty baterie nevydrží moc dlouho, nebo s ní já nezacházím jak bych správně měl. Baterie dříve vydržela i 5 hodin..
A tak se ptám, jak bych měl správně zacházet s baterií typu Li-ion? Měl bych být neustále připojen na adaptéru, nebo naopak spíše být často na baterii než napájení? Kdy nabíjet? až se úplně vybije, nebo ji nenechávat vybít úplně a napojit na adaptér už když je nabitá třeba na 40%?
Tyto otázky mě snad pomohou zjistit co je špatně a také to, abych nekupoval každé dva roky nebo rok novou baterii..
o tohle se stará elektronika nabíjení a opravdu nedovolí, aby se baterie přebila. Je tedy úplně jedno, jesltli je v notebooku nebo venku. Ale uvnitř je to lepší, když si omylem vykopnete napájecí kabel, tak baterka alespoň splní svoji funkci Já mám po 3,5 roku opotřebení baterie asi 40% reálných, byla vybita tak jednou týdně (ne proto, aby se neflákala, ale potřeboval jsem notebook mobilně).
Li-XX baterka se přebít nedá, a pokud je správně nastaveno nabíjecí napětí. O to zdali je nebo není nabitá se nestará žádná elektronika. Prostě je napojená na stejné napětí jako má sama když je nabitá. Pokud se napětí srovnají, nic do ní neteče. Funguje to jako v autě, alternátor vyrábí napětí 14V, když je autobaterka čerstvě nabitá má taky 14V, když není žádný rozdíl mezi palubní sítí a autobaterkou - nic se neděje. Co je dobré je jednou za čas jí používáním notebooku vybít, seriozní výrobci to uvádějí v manuálech. Většinou je to jednou za měsíc, ale nemusí se to nějak přesně dodržovat. Otázkou je, jak je v notebooku seřízeno nabíjecí napětí, někdy bývá větší, zdůvodu maximálního využití její kapacity. Vyšší napětí ale zkracuje životnost a ničí baterku tím, že při zapojení notebooku vždy dochází ke krátkému nabíjení - a tedy chvilkovému přebíjení.
Je to ale v podstatě zbytečná otazka, když vezmeš v uvahu, že v zásadě platí, že životnost baterii je Pb 4 roky, tužkových do 2 let, staré mobily 1.5 roků, nové mobily 2-3, NB 2-3 . Takže pokud někomu drží 4 roky, má jen hold štěstí. S dnešními nabíječkami a elektronikou, které to hlídá, jde o štěstí, o dobře sehrané nabíjecí cykly, četnost použití a třeba i o počasí, jakému je vystavuješ. Já mám starou baterku ( svítící ) už asi 8 let, jsou tam 3 kadmiovky a svítí na nabití hodinu, což nechápu, že ještě žije.
Je potře si uvědomit, že výrobce nepočíta, že bys takovou spotřební věc jako starý NB používal po koupi více jak 2 roky. Takže buď koupíš nový NB nebo baterii. To jsou věci, které tak jsou a tak budou a nezmění se. Pokud si koupím baterky do fotáku a používám SUPER nabíječku, stejně neprotáhnu životnost nad dva roky, pokud tím nemyslím, že udělám jen 20 fotek než se vybijou. JInak to nejde.
Tím chci říct, že at uděláš cokoli, stejně baterku do NB budeš co 2 roky měnit. Já mám baterku v NB 4 roky a vydrží max. 70 minut.
Nejde tedy o správné zacházení, ale o to, že tu životnost udržíš max na 110% když máš štěstí. Ale pak se víc staráš o baterku a ne o své pohodlí.
Samozřejmě se k baterce nesmíš chovat hnusně. Nesmí Ti padat, nesmíš ji přebíjet, nesmíš ji mít na šíleném slunci, ale to jistě neděláš.
Tady se tohle řeší od začátku co snad poradna existuje. Navod prostě jak prodloužit baterii na 200% NEEXISTUJE
To je jako jak najet na litr benzínu v staré škodovce 20 km. Prostě to nejde. To skoro nejde ani v nových autech. Ano když jedeš hodně opatrně, z kopce, vyřazuješ, s větrem v zády, ale dlouhodobě stejně ujedeš jen 10 km ( žigulík ) a 18km ( nové auto ) , ale jen když budeš dodržovat milion zásad. Stejně budeš raději stíhat zelené vlny, holkám ukazovat kolik to má koné pod kapotou a když spěcháš, tak prostě spěcháš.
Zpět k NB: když potřebuješ baterii, tak ji používej a nabíjej, když se nabít chce nechat. Občas ji vybij, nebo používej jen tak bez sítě. Vydrží tak 2-3 roky a pak si kup novou, nebo jak by si to přáli výrobci : kup si jejich nový typ NB
Vcelku zbytečná otázka . Všechny moderní lion baterky do notebooku mají v sobě chip kteréj s pomocí zdroje notebooku řídí nabíjení. Ty lepší třeba bq6400 od TI ( měří každej článek zvlášt) ty horší třeba s-8205. Takže ono vybíjení jednou za čas si řídí notebook sám. Co určitě baterkám škodí je teplo. Proto se zdá že netebooky s přídavným chlazením mají lepší baterku i když mají větší spotřebu ( o to chlazení) Některý z těch chipů mají v sobě i jakousi pamět. Existují programy pro linux které tento chip umí resetovat brighthub.com/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.