Nejste přihlášen/a.
Na játrech žádná krev není. Je to snad nějaká krvavá voda, ve které nechal řezník játra ležet. Zaplatili jste za játra a za vodu. Jinak netuším, proč v souvislosti s játry píšete o krvi, protože játra jsou hodně prokrvená, plná krve. Tak nechápu, co chcete slévat nebo vylévat. Játra opláchnout, vyříznout blanky a žíly a namlít. Žloutek, cibuličku na hodně jemno, trošku pepře, trošku majoránky a zahustit strouhankou. Hotovo.
Jago, také se s knedlíčky nepářu. Malou lžičkou sázím do vroucí polívky nočky. Příště, jestli si vzpomenu, vyzkouším to máslo.
Přesně, jak píše Babka. V játrech vždycky bude krvavá hmota. Oprat je na povrchu, pomlít najemno, jinak je ochucuji hodně podobně. Jako Babča: Najemno cibulku, pepř, sůl, domácí majoránku, vajíčko. Na rozdíl od ní přidávám ještě prolisovaný česnek, dá těstu vynikající chut a co je zajímavé, na zjemění trochu rozpuštěného másla. Zahustit strouhankou.
Neplácám z toho pracně knedlíčky rukama, ale těsto shrnu do haluškovače a stěrkou protlačím do vařící polévky. Vzniknou tak menší noky, přímo do pusy, odpadne krájení knedlíčků v polévce, případně jejich vyskakování na ubrus..
Do kachního domácího kaldounu dělám knedlíčky žemlové, bez jater. Strouhanka, sůl, pepř, usekaná petrželka, trochu zavlažit mlékem a dochutit muškátovým květem. I ty nám moc chutnají. Jaga.
Tu krev v játrech někteří gurmáni milují. Např. anglická játra se dělají tak, aby z nich vytékala při nakrojení ještě růžová štáva.
Já hlava děravá, do těch světlých žemlových jsem ještě zapomněla napsat také kousek másla, žloutek a nakonec zamíchat z bílku našlehaný sníh. Teprve pak je to to pravé.
Můžu se zeptat, co je to kaldoun? Narazila jsme na to nedávno v knížce...
Juuu, děkuji moc, to zní dobře .
Martino, kaldoun, nebo někdy i kaltoun je zahuštěná polévka z drůbežích vnitřností. Nejčastěji z kachny nebo husy, ale jde i z kuřete. Vaří se drůbky. aludek, srdce, k tomu konce křídel, třeba i krk nebo jeho část a je možno přidat i některé ořezané, nebo vyndané kosti. Někdo přidává i dobře očištěnou hlavu s vydloubnutýma očima, nebo i kachní packy stažené z té vrchní kůže. Dělá se silný vývar, v druhé části vaření se přidá zelenina.
Po uvaření se maso obere, nakrájí nadrobno, zelenina také a polévka se zahustí jíškou. To je ten rozdíl mezi kaldounem a vývarem, polévka je trochu hustší, není průhledná.
Kachní či husí játra - to je lahůdka a je jich škoda na knedlíčky do polévky. Ty se zpracují jinak. Proto se do kaldounu dělají ty žemlové knedlíčky, kde játra nejsou potřeba.
Je to polévka velmi dobrá, slavnostní, dříve se často dělávala na vesnici třeba o pouti, posvícení, nebo o svatbě, kdy přišla na stůl husa nebo kachna. Dneska je asi už trochu opomenutá.
Zkuste ji, určitě nebudete litovat. Jaga.
Na totéž jsem se styděla zeptat. Ptám se velice často na to, co je pro všechny samozřejmé, až mám pocit, že jako kuchařka stojím za prd. Uvědomuji si, že jsou to všechno krajové záležitosti, proto je neznám. Jago, vlastně kaldoun je jíškou zahuštěný vývar, že? Lze tedy vyrobit i z kuřecích skeletů, když do polévky oberu maso? Asi v něm bude chybět žaludek a srdíčko, ale co už?! Jíška na sádle, nejlépe drůbežím? Uvažuji dobře?
Marcelko, děkuji. Bezva se to čte. Určitě vyzkouším. Místo vývaru z kuřecích skeletů vyrobím kaldoun. Dnes vařím houbovou omáčku. Na podzim jsem dostala velikou sklenici hub podušených na cibulce, s kmínem, že stačí jen vklepnout vejce. Něco jsem jako smaženici snědla a něco v krabičkách zamrazila. A dnes z toho skvělého polotovaru vyrobím omáčku. Bude to bezva.
Omlouvám se tazateli, že jsem tak odbočila od játrových knedlíčků.
Milá Babčo, nepodceňuj se, každý, kdo vaří rád, s láskou, vaří dobře. I Ty.
Přesně, jak to říkáš - vývar, zahuštěný trochu jíškou, zelenina, vnitřnosti z kachny, obrané maso. Myslím, že z těch skeletů by to také šlo. Proč ne? Ale vývar z kachny či husy je takový silnější, bohatší.
Ale na vesnici se to opravdu vařilo ze všeho, co pták poskytl. Tedy: hlava, krk, konce křídel, stažené packy, stažený žaludek, srdce. Dokonce jsem v jedné kuchařce vyčetla následující. Nikdy bych to nedělala, ale přikládám pro porovnání. Kachní či husí střívka byla také masitá. V knize se radí oškrábat z nich tuk, obrátit je, dobře několikrát vyprat, pak namotat na ty packy a společně s ostatním vyvařit. A následně sníst.
Jak je vidět, naši předkové využili úplně všechno. Ta střívka mě tedy opravdu nelákají.Ale snědlo se všechno.
Jinak - jíška z toho ptačího /kachního či husího/ sádla, případně, pokud toto sádlo není, tak z másla. Soused nám přenechal krásnou žlutoučkou domácí kachnu, tak se těším, že po mém návratu z nemocnice přijedou děti s rodinami, upečeme to a také udělám ten dobrý kaldoun. Jaga.
Pokud jsem to správně pochopila, tak tazateli vadí, že při mletí jater z mašinky vytéká i krev. V tom případě bych doporučila způsob, kterým dělám knedlíčky já. Játra nakrájím na menší kousky, do misky přidám všechny ostatní přísady, popadnu ponorný mixér a všechno to rozšavluju. Pak zahustím strouhankou a dělám knedlíčky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.