Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rhodiovaný šperk

Od: bouganvilie* odpovědí: 6 změna:

Prosím o radu ,jak vyčistit šperk potažený vrstvou rhodia.Podotýkám,že je v něm vlepen léčebný magnet.

Děkuji,Květa.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

karina*

2x

prsten.cz/... - tady máte návody . Vesměs se všude doporučuje pravidelné omývání vodou a saponátem nebo speciální vatičkou. Ta není drahá na rozdíl od ultrazvukové vaničky. Já bych šperk donesla do zlatnictví a zachvíli a za pakatel ho máte vyčištěný v ultrazvuku. Vlepenému magnetu utrazvuk vadit nebude.karina

bouganvilie*

Díky moc karino.

 

jabraka*

2x

Dobré je použití ultrazvukové lázně.

JABRAKA

bouganvilie*

Díky moc,jabrako.

 

hanher*

2x

Zde to máte zcela podrobně, v pondělí jsem tento postup čištění dohledával i bratrovi.

Rhodiování
Rhodiování je povrchová úprava šperků a hodinkových částí, která se nanáší elektrolyticky v síle 0,25 µm. Jde o nanášení ušlechtilého kovu ze skupiny platinových prvků, který je velice stálý, tvrdší a více odolný proti vnějším vlivům. Stříbro totiž na vzduchu oxiduje, následkem toho potom černá, ztrácí svůj lesk, snižuje se jeho odolnost a kvalita. Toto vše řeší technologie rhodiování, (která je mimochodem dražší než zlacení - rhodium je totiž jedním z nejdražších kovů) díky níž jsou šperky mnohem odolnější, mají vyšší lesk, nečernají ani nežloutnou. Rhodium má však i další pozitivní vlastnosti. Je antialergické, chrání šperk proti předčasnému opotřebení a stárnutí. 98% stříbrných a zlatých šperků je tímto kovem dnes pokovováno z důvodu vyšší kvality a bělosti šperků jako takových.
Princip ultrazvukového čištění
Ultrazvukové čistící zařízení se skládá z čistící vany, ultrazvukového generátoru a měniče. Ultrazvukový měnič, napájený z generátoru transformuje vysokofrekvenční energii na akusticko mechanické kmity. Absorbční látky - tzn. medium a čištěné díly v důsledku předmětné absorbce způsobují změnu ultrazvukové energie na tepelnou. Tím je vysvětleno zahřívání media při provozu. Vlivem změny teplot mezi čištěnou věcí a nečistotou dochází v místě jejich styku k částečnému oddělení, a tak se dostává čistící medium mezi styková místa čištěného předmětu a nečistoty. Vniknutím čistícího media mezi nečistotu a plochu čištěné věci se rozrušují postupně síly vážící tyto dvě části k sobě, až k úplnému oddělení. Vlivem podtlaku na místech s uvolněnou soudržností kapalinových molekul dochází k porušení celistvosti kapaliny, následkem toho je, že vznikají v čistícím mediu bubliny. Vzniklé bubliny se uzavřou a stlačí. Prudkým stlačením kulové bubliny vzniknou v jejím středu kulové vlny s vysokou mechanickou energií (několik tisíc atmosfér), které definitivně poruší vazbu mezi čištěným předmětem a nečistotou. Tento jev nazýváme kavitací. Kavitace ne vždy úplně oddělí nečistoty od čištěného předmětu.
Volba pracovní kapaliny - čistícího media je jedním z nejdůležitějších faktorů, který má vliv na ultrazvukové čištění. Čištění je v podstatě fyzikálně-chemický proces, který probíhá na rozhraní povrchu čištěného předmětu a kapaliny. Kapalina rozpouští nečistoty, resp. s nimi reaguje. Kavitace, vznikající v ozářeném roztoku rozrušuje nečistoty, pomáhá k jejich odplavení v důsledku mísícího účinku ultrazvuku. Použití kapaliny - volba čistícího media závisí od druhu nečistoty a materiálu čištěného předmětu.

bouganvilie*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]