Nejste přihlášen/a.
Nacházím delší dobu doma tu a tam malinké asi 3mm velké jakoby berušky, ale jsou černé, lezou kolem vlněných věcí a postelí, taky občas objevím jakoby stáhnutou housenku podobné barvy, jakoby černožluté proužky, malá, pár mm. Nevím co to je a mám podezření, že mi to přes minulé léto prožralo vlněnou novou čepici a šálu. Myslím, že to není mol , ten je mnohem větší a housenky má jiné. Moly tady ani nemáme. Zkusím přiložit foto , prosím, poraďte, mám drahé vlněné koberce a bojím se, že to prožerou. Postříkala jsem to Raidem, vytřepala vyvětrala, mám všude smrdící levandulové nástrahy, ale ty broučky nacházím co pár dnů pořád!
No, je to jeden z veliké rodiny brouků kožojedovitých, kterých je skoro tisíc druhů. U nás je jich okolo čtyřiceti druhů. Jsou to pěkný svině a škůdci nejen na kožešinách či textilu, ale i na potravinách. Obrana proti nim je jedině pomocí účinných insekticidů... je nutné ošetřit nejen kožešiny a textilie, ale i prostory, v kterých jsou uloženy. Nejlépe několikrát za sebou.
Kožojed obecný to určitě není, pokud bych měl typovat, volil bych mezi rušníky...
doplněno 12.04.10 09:47:Mrkněte se na rušníka:
cit.vfu.cz/...
Tohle jsem našla na netu:
Kožojed obecný
Kožojed obecný
Dermestes lardarius
Popis : 7-9 mm dlouhý, tělo černé, žlutavé chmýří s černými tečkami pásky na krovkách.
Výskyt : v domácnostech. Celoročně.
Zajímavosti : požírá živočišné i rostlinné látky - koření, potraviny, přírodovědecké sbírky.
Způsob likvidace : napadené prostory ošetřit insekticidem na lezoucí hmyz, nejlépe pomocí aerosolových dýmovnic.
Ale kde sehnat ty dýmovnice?
Myslím, co je hodně poškozeno, tak spálit, nebo vyhodit a radikálně všechno prohlédnout. Určitě v drogerii prodávají prostředky na hubení molů, ale jistě Vám zde ještě někdo poradí. PT /stařenka/
Já si myslím, že to žerou moli, že je paní ještě najde. I když ty vlněné věci, možná požírá i jiná havět. Asi poradí v drogerii. PT /stařenka/
Nedávno jsem se zde ptala na nový vysavač, nebot jsem měla podezření, že moli jsou v něm. Vysavač jsme zatím dali do sklepa a molů skutečně ubylo. Pátrala jsem a pátrala a zjistila, že jediný zaručený způsob, jak se molů i podobných mrch, jaké máte na obrázku, je bohužel to, co radí PT - vyhodit, spálit, odnést, zakopat... Prostě pryč s tím. My tady měli pozůstatky předchozí majitelky, takže nám to ani nebylo líto, ale chápu, že Vám se do zbavování se drahých věcí chtít nebude Každopádně jsem koupila taková ta lepítka na moly (oba druhy) a moli si lítali vesele kolem a na nalepovací ploše neseděl ani jeden. Proto těm prostředkům moc nevěřím Táta se taky kdesi dočetl, že pomáhá strčit do kapes věcí hřebíček, aby je nic nesežralo.. To všechno ano, ale Vy se potřebujete zbavit základny tady těch potvor. A to, se obávám, bude vyžadovat důkladnou revizi všeho, vyhození všeho, co vyhodit můžete, někdo radí i vymalovat.. No ale snad někdo poradí lépe a méně drasticky! Každopádně hodně štěstí, je to boj!
Mol se mi v bytě objevuje často, toho si-červa , donesete třeba v mouce nebo luštěninách a ani to nezjistíte až vyletí teprve ho uvidíte. Všechny potraviny mám v dózách-nejhorší jsou kroupy tam se dostane vždycky.Myslím, že ti broučci vám šálu nežerou ale mol ten ano.Zkuste vysledovat odkud ty breberky lezou, postříkám reidem a silikonem dírku utěsním, je to ale stálý boj.
nejsou nikdy větší než 3mm, ty housenky jsem taky viděla, mají černou barvu a proužky žluté většinou najdu jen obal, nic jiného než tu jednu čepici a šálu jsem prožrané neměla, ale jednou za měsíc najdu tuhle potvoru malinkatou v horním patře, nemáme tady žádné jídlo, jen ty peršany ručně dělané z pravé vlny, krásné a jako nové, zatím ( kožichy pravé žádné, kožené kabáty jsou v přízemí, tady nahoře ne. Snad by to mohlo být spíš tohle
doplněno 12.04.10 09:50:jakože ta housenka, ale je malinkatá, nevypadá takhle odporně, má to tak 3mm a žádné chlupy!
taky tady píšou Rušník krtičníkovitý to se nejvíc asi podobá tomu mrňavému broučkovi. Tak nevím. Dýmovnice nepřichází v úvahu, zjistit to manžel, tak to budu poslouchat do konce života! Přikoupím asi RaID a řeknu že jsem našla mola!
Ano, toto je larva Rušníka!
doplněno 12.04.10 09:58:
Způsoby prevence a likvidace
Pravidelně provádět úklid, zabránit ptákům hnízdění pod střechou, odstranit mrtvá těla, utěsnit štěrbiny a praskliny, vysávat podlahy, napadené materiály skladovat 4 dny při -20 C°. Chemické hubení i monitoring lze provádět pomocí Instop pásů zavěšených ve skříních, pomocí postřiků, aerosolů či plynování. Brouci i larvy jsou celkem odolní, tak je třeba dávkování insekticidů zvýšit. Můžeme i lokálně aplikovat popraš účinným přípravkem pod koberec.
Zdroj: cit.vfu.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.