Nejste přihlášen/a.
Sůl se nedává kvůli chuti, ale kvůli konzervaci a hlavně kvůli regulaci kvasného procesu.
Jednoduše řečeno, dáš málo - zkvasí to rychle ale "hnusně", dáš moc - nezkvasí to vůbec.
To samé v opačném gardu s teplotou.
Ideálně na chut a zdraví je nespěchat a dát soli co nejvíce, aby to tak tak při dané teplotě kvasilo a teplota by měla být držena zase co nejníže.
Zde : zkvaseno.cz/... udávají 2% soli vůči hmotnosti zelí (na 3,5kg zelí 70g sůl)
Cystám se ne přípravu kysaného zelí, dělal jsem dle uvedeného webu "kimči"(to mi moc nechutnalo ale kamarádovi s manželkou ohromě chutnalo , dále rychlokvašáky má asi 2 ks kvašáku (ty jsou super!)
Dávali jsme na 10 kg zelí 10 dkg soli, 1 - 1,5 kg cibule, asi 20 dkg kmínu. Někdy pár jablek. Při sešlapávání vrstvy prosolovat, prohazovat cibulí a kmínovat . Po naboxování do zeláku vystoupí štáva nad povrch. Dávala jsem na to dřevo zatížené vymytým křemenem v myčce, at je zelí stále pod hladinou, jindy silnější mikroten. sáček s vodou . Nejdřív v pokojové teplotě rozjede kvašení to tak 3-7 dní a pak jsme to nesli do teploty 12-15°C do suterénu. . Za 4-6 týdnů může být hotové. Během kvašení mizí voda z povrchu, tak se dolévá lehce osolenou vodou. Má se převařovat, já to nedělala. Zelí je chutnější už dříve, ale musí se hned sníst.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.