Nejste přihlášen/a.
Prosím, je mezi Vámi někdo, kdo držel domácí ketodietu. Myslím tím ne ty kupované prášky a tyčinky, ale že se stravoval pouze masem, sýry a vejci? Zajímalo by mě, jaké jste měli výsledky a pocity.
takhle se stravuje (nevím, zda pořád) Petr Mára, na youtube o tom má pár videí. Není to tak snadné, jak to vypadá a není to bez následků. Mára má střevní onemocnění, takže to zkoušel kvůli tomu a rozhodně nedoporučuje jako běžnou stravu, nejenže to extrémně leze do peněz (nemůžete saturovat své potřeby vyvařenou hovězí kližkou, ale spíš luxusním minutkovým masem a to ve velkém množství), používat suplementy atd.
Ona i ta průmyslová ketodieta je solidní blbost, lidi, co to kupují a drží oscilují v jojo efektu takovým stylem, že nakonec jsou tlustší a nemocnější než na začátku.
Jediné, kdy je ketodieta celkem užitečná je po záchytu diabetu, rychle srovná hodnoty, ale je to jen nouzová a krátkodobá záležitost.
Také si myslím, že průmyslová ketodieta je chemie, kterou by do sebe člověk zbytečně cpát neměl, ale jak se toho zatracenýho sádla zbavit, když mi táhne na šedesát a diety už nějak nefungujou? Nechci to držet dlouhodobě, myslela jsem tak 6 týdnů. Teď mám za sebou tři a jak píšu výš, jsem nějak podezřele unavená.
U mě je problém, že já jím buďto pořád nebo vůbec. Nic mezi tím neumím, navíc miluju chleba a housky. Teď, jak píšu výš, tři týdny mám opravdu jen ty bílkoviny, ale vystrašila mě ta únava. Obden chodím okruh 6km, mám to asi na hodinu a předevčírem jsem myslela, že ten kopec nevylezu Propagátoři ketodiety tvrdí, že by měl být člověk plný energie. Ale třeba je to opravdu jarní únava.
Zelefleky neznám ! Prosím recept ! Teď do mě kolegyňka hustila at neblbnu a nedělám si ze žaludku mrzáka a že mám jíst 5x denně, ale málo a to je právě to, co já neumím. Jak začnu žrát, je konec...
5x denně není třeba, pokud konzumujete výhradně bílkoviny. Ty se tráví podstatně déle a taky mnohem déle trvá, než se z nich vyrobí v játrech energie, takže ani není pocit hladu. Zatímco sacharidy, jako rohlík s džemem nebo špagety s kečupem rychle zasytí, ale brzy po nich klesne krevní cukr a proto dříve dostanete hlad.
Zrovna dneska dopoledne v rádiu na Dvojce mluvila nějaká nutriční specialistka, že ketodieta se praktikuje docela vzácně, jen v některých případech před operacemi /?/, jinak má být pod kontrolou lékaře a nemá trvat dlouho.Takhle podomácku, že ji nedoporučuje pro různá úskalí...Tak přidejte fofrem zeleninu. Ta má minimální kalorickou hodnotu, zato vitamíny a minerály a hlavně vlákninu! Ta taky strhne tu kyselost v těle.Denně zelenou petržel, salát, kedluben, ředkvičky, mrkev s citronem,... A víc pijte! Čistou vodu ideálně s lžicí jablečního octa. Ten se při hubnutí osvědčil. Nebo ještě přidejte Chlorellu nebo Spirulinu.
Zkušenosti jiných Vám moc nepomohou. Jsme každý jiný. Máme každý jinak vypěstovaný miktobiom ve střevech a zásadní změny pro něj nejsou vhodné. Změnu stravy ano, ale částečnou, kdy eliminuji vyloženě nevhodné, většinou průmyslově vyrobené potraviny a záměrně si přidám něco potravin k obohacení o minerály a vitamíny. Snad všem by prospělo přidat si zeleninu, ořechy a cereálie a ubrat cukru, soli, bílé mouky, živočišných tuků. Vámi uvedená dieta bude nejspíš vyhovovat lidem s krevní skupinou 0. Takoví Áčkaři budou trpět zakyselením, protože jsou stavěni spíš na veganskou stravu. Stravovat se takto jednostranně nedává smysl. Uvedené potraviny nemají vlákninu, To by u mnohých způsobilo zácpu a časem zvýšený cholesterol. Strava je to ryze bílkovinná, což zatěžuje ledviny a potažmo klouby. Je třeba mít na mysli, že právě ta pestrost umořňuje přisvojování. Např.:v mase máte železo, to ke svému vstřebávání potřebuje C vitamín, a ten je v rostlinné stravě. Prostě budou Vám chybět některé prvky a vitamíny. To se projeví únavou, zhoršením imunity, ...
Děkuji za odpověď, shodou okolností jsem právě skupina 0 . Jde mi o to, že během roku jsem se vyžrala na zrůdných 80kg při výšce 170cm a všechen tuk se mi nejvíc usazuje na břiše. U keto diety tvrdí, že se spaluje hlavně tuk. Už tři týdny jím výhradně maso, sýry, vejce a právě kvůli Vámi zmiňované zácpě mám denně jogurt s lněnými a dýňovými semínky. Funguje to, za ty tři týdny mám 75kg, ale poslední tři dny jsem nezvykle unavená. Tak vyzvídám, jestli to může mít souvislost nebo je to jarní únava.
Tahle dieta byla v módě v 70tých letech. Říkalo se jí "dieta anglických letců" . Jedl tak můj starý bývalý ex a pak moje kolegyně. Nezhubli a jestli jo, pak za měsíc už to stejně nebylo vidět. Bez příoh neměli vlákninu, špatně trávili, mívali zácpu a ozýval se žlučník. Na fejsu napsal a dal fotku Čech, žijící v Irsku, prý lehká irská snídaně. Dovolil mi fotku použít. Já jsem nedávno vzpomínala na detektivky Vraždy z už nevím odkud v Anglii, jak si tohle k snídani objednával detektiv. Myslím si, že ten pudink, to byl jelítkový prejt. Je tam krajíček chleba? Vidím dobře?
Tak jste zhubla 5 kg za tři týdny, tak může být spokojená, ale asi Vám to nesvědčí. Jezte tak, aby Vám to vyhovovalo a abyste se cítila dobře. Samozřejmě nějaká jídla z keto diety zařaďte, ale s mírou. Jestli máte ráda pečivo, tak zkuste třeba keto chléb z mikrovlnky:
2 vejce
půl hrneku lněné mouky
1 a ½ lžičky kypřícího prášku
lžička chia semínek
dát do misky s pečícím papírem
2 minuty v mikrovlnce
Na pravidelný pohyb jste si zvykla, tak teď se zaměřte spíš na trvalou změnu. Jestli se nemůžete zastavit v jezení, dopřejte si pořádnou porci zeleniny.
Budu to tak muset udělat, přinejmenším přidat zeleninu i když teď je asi na zeleninu nejhorší období. Mám zavařenou červenou řepu a okurky...uvidím, co na to váha. Děkuji
Maso, vejce, ... také nejsou nejlevnější. Přece se nebudete omezovat v zelenině, že je drahá, až bude sezóna, tak to nebude o nic moc lepší. Drahá zelenina je dost špatný důvod na to, abyste si zkazila hezky rozjeté hubnutí. Ušetřete na něco, co kupujete a není zrovna zdravé. Zavařovanou řepu a okurky jsem neměla na mysli, nálev s cukrem není nic moc, začněte s čerstvou zeleninou. V každém obchodě máte akce na zeleninu, určitě tam něco najdete. Můžete si také vyhrát třeba s nakličováním nebo s pěstováním zeleniny ze zbytků (teď mi za necelých 14 dní dorostlo přes 10 cm pórku z toho odřezku).
Nyní je hodně v kurzu přerušovaný půst. Nejčastěji 16/8
Přerušovaný půst (také přerušované omezování energie) je zastřešujícím výrazem pro různé harmonogramy načasování jídla, které cyklují mezi dobrovolným půstem (nebo sníženým příjmem kalorií) a nepůstem během daného období.
Tři metody přerušovaného hladovění jsou střídavý denní půst, pravidelný půst a denní časově omezený příjem potravy. Přerušovaný půst může být podobný dietě s kalorickými omezeními a byl zkoumán v 21. století jako postup k možnému snížení rizika onemocnění souvisejících se stravou, jako je metabolický syndrom. Přerušovaný půst byl však kritizován jako výstřelek.
Věda týkající se přerušovaného půstu je zpochybňována. American Heart Association (AHA) uvádí, že přerušovaný půst může způsobit úbytek hmotnosti, snížit inzulínovou rezistenci a snížit riziko kardiometabolických onemocnění, i když jeho dlouhodobá udržitelnost není známa. Americký národní institut pro stárnutí uvádí, že neexistují dostatečné důkazy, které by doporučovaly přerušovaný půst, a doporučuje, aby se s poskytovatelem zdravotní péče hovořilo o výhodách a rizicích před provedením jakýchkoli významných změn stravovacího vzorce. Recenze z roku 2019 dospěla k závěru, že přerušovaný půst může pomoci při obezitě, inzulínové rezistenci, dyslipidemii, hypertenzi a zánětu. Roku 2021 velká studie došla k závěru, že dochází ke snížení hmotnosti.[1] Roku 2022 byla publikovaná studie, při které rok probíhal kontrolovaný experiment u obézních s výsledkem, že při časově omezovaném příjmu potravy bez rozdílu příjmu kalorií k poklesu hmotnosti nedošlo.[2] Přerušovaný půst nepomáhá atletické výkonnosti.[3] Přerušovaný půst ale poškozuje imunitní systém.[4]
Půst praktikují různá náboženství včetně křestanství, hinduismu, islámu, džinismu a buddhismu.
Druhy přerušovaného půstu[editovat | editovat zdroj]
Posty se dají vykonávat v různých schématech, mezi nejčastější patří tyto:
16/8 (16 hodin půstu, 8 hodin okno pro příjem kalorií)
20/4 (20 hodin půstu, 4 hodiny okno pro příjem kalorií)
OMAD (one meal a day, jedno jídlo denně)
Hubnutí[editovat | editovat zdroj]
Existují omezené důkazy o tom, že přerušovaný půst způsobuje úbytek hmotnosti srovnatelný s kalorickou dietou. Většina studií o přerušovaném hladovění u lidí zaznamenala úbytek hmotnosti, který se pohyboval od 2,5 % do 9,9 %. Obecně se tento způsob těší oblibě, jelikož při tomto stravování dochází ke snížení apetitu, častějšímu soustředění na kvalitní potraviny a mnohdy člověka navádí ke zdravějšímu životnímu stylu.
Reference[editovat | editovat zdroj]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Intermittent fasting na anglické Wikipedii.
Zeleniny je dost a dá se vybrat levná. Než nakonec brát léky, tak to raději salát, cibule, mrkev a ředkvičky. .Pěstujte si bazalku, pažitku a petržel a můžete si klíčit fazolky mungo. Červená řepa a okurky v octě nejsou zelenina, kterou potřebujete. Naopak ten ocet vadí. To jedině, kdyby byly kvašené. Nedoporučují se ani v zimě rajčata. Kupte si sáček kyselého zelí. K tomu misku vařeného hrachu /má bílkovin dost/.
Děkuju za odpovědi, já jsem ani tak nemyslela, že je zelenina drahá, spíš mám pocit, že je sice nádherná, jak na výstavu, ale "vyhnaná chemií". Třeba se pletu, ale dnes jsem dokulila domů hlávku zelí, tak zkusím něco z Vašich receptů. Ty tři týdny, co jsem teď držela mi možná pomůžou k tomu, že se budu víc hlídat a nesežeru na posezení 4 rohlíky se sýrem
K tématu ... domácí Ketodieta funguje. Je to ověřeno. Dr. Robert Atkins v roce, tuším 1971 přišel s tím, že ... a od té doby má tato metoda desítky různých názvů. KetoDieta v R v kroužku je marketingový tah. Není to nic jiného, že syrovátkový prášek s nějakým dochucovadlem, případně s příměsí vitamínů a další složek ... a moc hezký obal a příběh!
Chceš-li tedy vyzkoušet tuto dietu "podomácku", tak ti k tomu stačí si koupi kilo čistého preteinu (cena asi 500 koru an vydrží na měsíc), šejkr (80kaček) a kávovou dávkovačku na 7g (asi 15 korun). Na začátek začneš 7-7-14-7-7 po týdnu 14-7-14-7-14 a suplementovat s bílou a zelenou zeleninou. Další týden připojíš oběd - maso+zelenina (opět bílá a zelená, můžeš doplnit o papriku a rajče). a pak postupuješ dál. Do toho je NUTNÉ pít vodu, nebo "zadřeš"ledniny! (3-5 litrů denně, odpolavuješ dost "silnou kávu").
efekt diety: v játrech se propálí zbytek glykogenu (asi do dvou dnů) a pak začne tělo spalovat ( systézovat cukry /...) v odkazu je podrobný popis, jak to chemicky funguje. A dostavuje se velmi razantní redukce hmotnosti, ale pozor, musíš pít, jinak si zaděláváš na problém s ledvinami - opravdu vážně! Tomuhle stavu se říká ketóza. K jejímu narušení stačí kousek čokolády, půlka rohlíku, nebo sušenka. Pak, když si uvědomíš svoji "dietní chybu"a začneš znovu, trvá zase asi dva dny, než to znovu najede na plný "céres".
Dlouhodobě to není udržetitelné! Je to "školné", které musíš zaplatit za to, že zredukuje hmotnost a pak je třeba postupem najet na udržitelný způsob stravování.
Výhoda - je to jednoduché a rychlé. "Snídaně"je do půl minuty i s umytým nádobím. Dvě odměrky do šejkru, dve decky vody a šup/šup a na pět polknutí to máš v sobě. Hotovo. Už je vopláchnout šejkr a je po. To umožní i při práci, mít dávku po ruce, kopnout to do sebe a pokračovat dál v práci. A pít vodu! Další výhoda je ta, že nemáš zbytky. Těžko si koupíš masně dva plátky šunky a ... Dyky něco zbyde, což člověka spořivého nutí k tomu, že je to škoda vyhodit a to je kámen úrazu.
Nalož s informací jak to nejlépe jde a držím palce.
to jsou gramy suché syrovátky - to je ona kávová odměrka. První týden je odlehčovací, kdy začneš s jednou a v poledne dáš dvě. Aby to mělo "nějakou" chut, dávkování vody nechám na libovůli. Jinak je třeba zapít dvě deckama vody. Co se týká příchutí, je lepší něco konzervativního, s příchutí třeba stévie to není moc dobrý. NIc nezkazíš s příchutí smetanová jahoda nebo vanilka. Rozhodně nepoporučuji skořicového šneka, nebo něco se stévií. Další týden se to trošku zvýší, usadí se voda vázaná v tělních tucích. Může se stát, že pokud začneš pravidelně pít, malinko může hmotnost vzrůst.
Nevěříš-li této metodě, doporučuji navštívit někoho, kdo má váhu, která váží na čtvrtiny těla i vnitřní tuk a míru zavodnění. Stojí to vážně za to - a po třeba dvou nebo třech týdnech to udělat kontrolně. Znám to, je to neskutečné, ale prokazatelné. Né, jen nějaké doměnky.
Takže jestli to správně chápu, tak první týden nejíst nic a pít jen ty protejnové koktejly a hodně vody a až druhý týden koktejly + bílou a zelenou zeleninu?
Ano. Dodžet odstup asi tří hodin mezi "jidly". Podstatou je si ověřit, že i taková "mrňavá" porce dokáže organizmus udržet v chodu. JInými slovy ... je to o hlavě. Přidruženým jevem, který se dostaví třetí den je...při vyprazdňování - slabý zápach po acetonu. To je vlivem rozkladu tuku - ketózy.
Finále je pak takové, že jíš pravidelně, nemáš hlad, dáváš si menší porce. Pravidelně piješ a pokud do toho přidáš pohyb (doporučuje se pěší chůze - hýžďový sval je ten největší), tak to dobře dopadne. Hlavně být v pohodě a prostě si to užívat. Nebrat hubnutí jako hladovku, ke štíhlé linii se musíš "projíst".
Nečtu, co píší jiní, ale neřiďte se zkušenostmi ostatních tak přísně. Jsme každý jiný. Rozhodují v mnohém naše krevní skupiny /i podskupiny/. Ty se vytvářely statisíce let podle toho na jakou potravu se uzpůsoboval trávicí trakt našich pra-pra-pra-pra...předků. Existuje o tom více seriózních knih. Pak by ketodieta nejvíc zatížila osoby s krev.skupinou A a naopak by vyhovovala 0 nulkám. Obecně ryzí bílkovinnou stravou zatěžujete ledviny a následně klouby, kde se metabolity bílkovin usazují a způsobují záněty. Pokud jste Áčko, tak pro Vás bude, ve srovnání s jinými krev.skupinami, snadné přejít na vegetariánskou nebo až veganskou stravu. Pokud jste B, nejlépe se srovnáte s mléčnou stravou.
Měla jsem kdysi kamarádku, vrcholovou krasobruslařku. Ta jedla jen maso a zeleninové saláty. Ta byla vyrýsovaná, šlachovitá. Žádné buchty, rohlíky, knedlíky, jen někdy trošičku brambor a rýže. Na hlad si tajně dávala mandle. Nesměla přibrat.
A taky každý, každá ta skupina snáze přibírá po něčem jiném. Jste ve věku, kdy se Vám obecně zpomaluje metabolismus a je těžší shazovat, když tolik nespalujete.
Lépe se tráví, pokud se v porci jídla naráz nesejdou bílkoviny a sacharidy. Čili zjednodušeně řečeno maso a příloha. Tomu se říká dělená strava, kdy jedno jídlo máme maso a zeleninu a druhé jídlo přílohu a zeleninu. Místo masa si představit též vejce, ryby, sýr,...
Já jsem nulka. Teď to zkouším podle kalorických tabulek, ale přestože se běžně vejdu do 1500kcal., a pohybu mám podle mě dost, tak váha stojí na 76kg a nehne se. Asi jsem nějaká divná. Každopádně děkuji za odpověď.
Tak uberte na tom mase a vejcích a nahraďte část zeleninou. Objem bude možná větší, zato méně kalorií a ulehčíte ledvinám a žlučníku. Zeleninu syrovou i vařenou. Má vitamíny, vlákninu a dodáte si minerály, které zneutralizují zakyselení. A zeleninu pestrou, nejen rajčata. Ta zrovna nejmíň, jako ostatně všechny lilkovité. Kyselé zelí, salát, řapíkatý celer, cibuli, kedlubny, ředkvičky, mrkev, hrášek, okurky, cukety,...meloun, ananas, ...Ono to zakyselení vede k tomu, že tělo nežádoucí látky ředí a proto vodu zadržuje! To taky zvyšuje tělesnou váhu. A ta změna by neměla přijít naráz, ale postupně a právě na jaře je vhodná.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.