Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Roušky - střih na domácí výrobu

Od: mraf odpovědí: 12 změna:

Mám vyrobené dva střihy na roušky, v jedné se dá dobře mluvit, ve druhé moc ne, jen dýchat (3 vrstvy). Ta první byla předmětem dlouhodobějšího výzkumu a tvorby prototypů a vypadá (až na barvu) zhruba jako tady ta Primulova: cnn.iprima.cz/...

Dále vytvořena do deště dvouvrstvá rouška z polesterového taftu - na velmi krátký pobyt, téměř se neprodýchává.

Nemohli bychom vkládat správné rouškové střihy pro tvořivé (já sem fleš-fotku vložit neumím) - samozřejmě významné pro lidi z mapkově svítících regionů- a pojednání o materiálech? Bavlna - baktericidní, dobře, je v ní vedro - špatně. Mám na pohodu testovaný takový tlustý polyester (2 vrstvy), co jeho elektrostatický náboj - nepřitáhne špínu s viry? Na tenší polyester ještě zkusím přižehlit řídkou vložku z bavlny (3 vrstvy).

Někdo švadlenovsky a zároveň zdravotnicky vzdělaný dejte pojednání o materiálech a provedení ochranné pomůcky zvané rouška.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Rouška by neměla být neprodyšná. Stejně všechen potenciální virus nezachytí a vy se budete akorát dusit. Já dělám roušky dvouvrstvé; vnější vrstva je z běžného bavlněného plátna, spodní pak z o něco více prodyšného plátna, přičemž tato spodní vrstva je zároveň kapsou pro filtr - to pro případ, že by nastala hodně špatná situace, abych ho tam mohla umístit (zatím to stačilo bez něho). Polyester bych na roušky vůbec nepoužívala - je pod ním horko, navíc je po žehlení na vyšší teplotu nepříjemně cítit. Účelem roušek je snížit virovou nálož v uzavřených veřejných prostranstvích. On tam stejně nějaký proniká i skrze ně, ale je ho o dost méně, což je podstatné.

Mě by zajímal význam vkládání filtru do roušky, když vzduch jde IN/OUT stejně kolem ní

Filtr v respirační masce má smysl pouze tehdy, pokud je maska hermeticky utěsněná kolem obličeje, jako třeba plynová maska. Tak nevím, co to je zase za výmysl.

Opět jde o virovou nálož. Pokud se vám do těla dostane malé množství nákazy (obecně - at už bakterií, nebo virů), tělo si s tím poradí mnohem snáze než s velkou náloží.

 


3x

Já bych tady na toto téma něco napsal, ale asi bych dostal doživotní ban. Ne, že bych to nepřežil. Radu dám.

Je naprosto jedno, z jakého materiálu a jaký střih rouška bude mít. Prostě musí mít člověk na držce nějaký kus hadru. I když si tam dá prochcanou plínu, splní kritéria a vše je oukej.

 


1x

Ty doma šité už dávno nepoužívám V lékárně mají kvalitní roušku na 50 vyprání (nesmí se vyvářet, žehlit ano), ochrana 90% a Magistra lékárna ji prodává za 119 Kč. A dýchá se mi v ní rozhodně líp než v těch domácích.

Můžeš sem, prosím, dát odkaz na tu roušku?

Je mi líto, ale nemají eshop, já tam byla náhodou a doporučili mi ji, tak jsem ji koupila a zrovna včera si ji koupila i kámoška.

 


1x

Já si myslím totéž, co ernie. Ušila jsem roušky co nejtenčí, aby se v nich dobře dýchalo. Normální obdélník, po bocích tunýlek na gumu, co se dává za uši. Když vidím ty systémy, které některé roušky v sobě mají, tak si klepu na čelo. Prostě je to přehnané, ta vrchní hygienička má virus a přitom hadru z huby nesundá.

iz*

To je v pořádku, že nesundá. Rouškou totiž nechrání sebe, ale své okolí.

 

lidus*

0x

Nejsem zdravotník ani švadlena., nechcete šít raděj něco smysluplnějšího?

mraf

Šití čehokoli když se povede je vždy smysluplné. Za první republiky (1918 - 1939/45?) se šily róby v salonech (např. "U Podolské"), aktuální novinkou roku 2020 jsou roušky. Někam jsme se posunuli. Výkonná rouška = až 80% záchytu ledačeho. (Virů zachytí asi nejméně.)

Polyster se nedá sterilizovat vyvářením, jen vypráním a vyžehlením a usušením na slunci. A jsou různé druhy PE. Nutno nalézt hranici prodyšnosti materiálu. Bavlna je spolehlivá. Více(?).

 


0x

Já si koupila ve Fleru dvouvrstvé a nedalo se v nich dýchat. Tak jsem prostě tu jednu vrstvu (vnitřní) odstřihla. Nechápu, jak se v těch dvouvrstvových rouškách ještě s filtrem může dýchat.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma rouška

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]