Nejste přihlášen/a.
Mám vyrobené dva střihy na roušky, v jedné se dá dobře mluvit, ve druhé moc ne, jen dýchat (3 vrstvy). Ta první byla předmětem dlouhodobějšího výzkumu a tvorby prototypů a vypadá (až na barvu) zhruba jako tady ta Primulova: cnn.iprima.cz/...
Dále vytvořena do deště dvouvrstvá rouška z polesterového taftu - na velmi krátký pobyt, téměř se neprodýchává.
Nemohli bychom vkládat správné rouškové střihy pro tvořivé (já sem fleš-fotku vložit neumím) - samozřejmě významné pro lidi z mapkově svítících regionů- a pojednání o materiálech? Bavlna - baktericidní, dobře, je v ní vedro - špatně. Mám na pohodu testovaný takový tlustý polyester (2 vrstvy), co jeho elektrostatický náboj - nepřitáhne špínu s viry? Na tenší polyester ještě zkusím přižehlit řídkou vložku z bavlny (3 vrstvy).
Někdo švadlenovsky a zároveň zdravotnicky vzdělaný dejte pojednání o materiálech a provedení ochranné pomůcky zvané rouška.
Rouška by neměla být neprodyšná. Stejně všechen potenciální virus nezachytí a vy se budete akorát dusit. Já dělám roušky dvouvrstvé; vnější vrstva je z běžného bavlněného plátna, spodní pak z o něco více prodyšného plátna, přičemž tato spodní vrstva je zároveň kapsou pro filtr - to pro případ, že by nastala hodně špatná situace, abych ho tam mohla umístit (zatím to stačilo bez něho). Polyester bych na roušky vůbec nepoužívala - je pod ním horko, navíc je po žehlení na vyšší teplotu nepříjemně cítit. Účelem roušek je snížit virovou nálož v uzavřených veřejných prostranstvích. On tam stejně nějaký proniká i skrze ně, ale je ho o dost méně, což je podstatné.
Mě by zajímal význam vkládání filtru do roušky, když vzduch jde IN/OUT stejně kolem ní
Filtr v respirační masce má smysl pouze tehdy, pokud je maska hermeticky utěsněná kolem obličeje, jako třeba plynová maska. Tak nevím, co to je zase za výmysl.
Ty doma šité už dávno nepoužívám V lékárně mají kvalitní roušku na 50 vyprání (nesmí se vyvářet, žehlit ano), ochrana 90% a Magistra lékárna ji prodává za 119 Kč. A dýchá se mi v ní rozhodně líp než v těch domácích.
Já si myslím totéž, co ernie. Ušila jsem roušky co nejtenčí, aby se v nich dobře dýchalo. Normální obdélník, po bocích tunýlek na gumu, co se dává za uši. Když vidím ty systémy, které některé roušky v sobě mají, tak si klepu na čelo. Prostě je to přehnané, ta vrchní hygienička má virus a přitom hadru z huby nesundá.
Šití čehokoli když se povede je vždy smysluplné. Za první republiky (1918 - 1939/45?) se šily róby v salonech (např. "U Podolské"), aktuální novinkou roku 2020 jsou roušky. Někam jsme se posunuli. Výkonná rouška = až 80% záchytu ledačeho. (Virů zachytí asi nejméně.)
Polyster se nedá sterilizovat vyvářením, jen vypráním a vyžehlením a usušením na slunci. A jsou různé druhy PE. Nutno nalézt hranici prodyšnosti materiálu. Bavlna je spolehlivá. Více(?).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.