Nejste přihlášen/a.
Prosím poraďte co na otok po žihadle od čmeláka.Mám hodně silnou reakci a chlazení a obklady o octové vody nepomáhají.Moc děkuji mencačka
Je už to dost dlouho, co jsem dostala žihadlo od čmeláka a mohu Vás ujistit, že to nebyla žádná sranda. Kam se hrabe včelí nebo vosí píchnutí. Měla jsem veliký otok. Ale pozor, abyste nebyla alergická. Chtělo by tu určitě preventivně vzít i protialergickou tabletku a nebo raději na pohotovost. Ale jak říkám, určitě otok byl daleko větší. Pro jistotu dám rady odborníka:
Dostali jste žihadloI přesto se může stát, že vás něco bodne. Bodnutí nejdříve ostře pálí, pak oteče a druhý den už jen svědí, trochu horší reakce může být po bodnutí sršně. Včelí žihadlo zůstává pevně zabodnuté v ráně – pokud je žihadlo vidět, je třeba ho opatrně odstranit. Nehty ho vytlačíme ven a musíme dávat pozor, abychom nikdy netlačili přímo na žihadlo, uvolnilo by se tak více jedu. Postižené místo omyjeme vodou a mýdlem, bolest a otok se zmírní přikládání obkladu namočeného do studené vody nebo do octa.
Při příznacích začínající alergické reakce, například když se v místě bodnutí vytvoří silný otok, zavolejte lékaře. Nebezpečné je bodnutí do úst nebo do krku. Otok by mohl způsobit dušení. Když je postižený člověk alergický, reakce po bodnutí je mnohonásobně silnější než u normálního člověka. Pokud dostaneme najednou opravdu velké množství žihadel, co nejrychleji přivolat lékařskou pomoc, postižená místa chladit a postiženého se snažit uklidňovat. V každém případě je třeba okamžitě zavolat rychlou lékařskou pomoc, protože hrozí nebezpečí zadušení.
Alergická reakce po bodnutí hmyzem je jiná, takový člověk začne mnohem rychle otékat, má silné dýchací potíže, obtížně polyká, může také pocitovat slabost a závratě nebo se po chvíli dokonce dostaví nevolnost a křeče v oblasti břicha a v krajních případech může upadnout i do bezvědomí. Alergici při sobě obvykle mívají své léky (Dithiaden) právě pro tyto situace. Pokud je má postižený při sobě, dejte mu je. Uložte postiženého do stabilizované polohy a zajistěte, aby poraněná končetina ležela pod úrovní srdce. Bez rozmýšlení zavolejte lékařskou pomoc, nespoléhejte na to, že stav sám odezní, že za hodinu už to bude dobré. Tady je každá vteřina drahá. Tady už se jedná o záchranu života, kterou může poskytnout pouze školený personál s odborným technickým vybavením.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.