Nejste přihlášen/a.
Nemáte to lehké. Takovým způsobem bych se vydírat nenechala. Neplatila bych zatím nic, měsíčně si ale odkládala nějakou částku bokem. Nechala bych to na dceři, at si zažádá soud o výši výživného. Musí dostávat výživné od táty a vám jako samoživitelce soud spočítá, kolik na ní budete platit. Dcera má povinnost vás informovat o sudijních výsledcích, aby se nestalo, že školu ukončila a vy se to nedozvíte.
Nyní at dceři navrhnete jakoukoliv částku, pořád to bude málo, tak at rozhodne soud.Vy nemáte povinnost jí přispívat na nové bydlení, pouze na výživu a potřeby do školy, bydlet může u vás. Rozhodla se jinak, tak at si na to vydělá.
A proč jste jí dávala ten dluh na výživném? Vy jste jí přece v tu dobu živila, šatila, zajištovala bydlení, takže ty peníze jsou vaše, Ona má nárok až od 18 let. Taky bych se nerozčiloval. Platil jí minimum a počkal si na soud. Jak může cestovat když studuje? Pokud má takové nároky at si na to vydělá. Dítě má mít stejnou životní úroveň jako rodiče. Držte se!
Jestliže dcera řádně studuje, máte vůči ní vyživovací povinnost stejně jako její otec, nikoli však nutně ve stejné výši
NOZ § 913
(1) Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného.
(2) Při hodnocení schopností, možností a majetkových poměrů povinného je třeba také zkoumat, zda se povinný nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, popřípadě zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika. Dále je třeba přihlédnout k tomu, že povinný o oprávněného osobně pečuje, a k míře, v jaké tak činí; přihlédne se popřípadě i k péči o rodinnou domácnost.
§ 914
Je-li více osob povinných, které mají vůči oprávněnému stejné postavení, odpovídá rozsah vyživovací povinnosti každé z nich poměru jejích majetkových poměrů, schopností a možností k majetkovým poměrům, schopnostem a možnostem ostatních.
Takže dceru nechte, at vás o výživné zažaluje, pak uveďte všechny argumenty (samoživitelka, nízký plat, péče o dceru, respektive o domácnost - praní, vaření, úklid atd.) - jen ne prosím "Mohla by přeci studovat dálkově a chodit do práce." Na to by soud skutečně nehleděl s přílišným pochopením.
A ano - jako nezaoptřenému dítěti jí skutečně nemůžete zrušit trvalý pobyt - a až dostuduje = bude schopna se sama živit, bude to taky složité, dokud v bytě bude bydlet.
Podat žádost o odhlášení můžete. Vzor třeba tady: praha9.cz/... Ten čtvrtý. Pak se rozhodne.
@jaknato - Podat žádost o odhlášení můžete.
Nemůže. Řádně studující dcera je i jako zletila "nezaopatřené dítě" a žádný úřad jí TP nezruší. A ani potom to není jen "podat žádost" a vystěhovat dítě, protože podle
Z. č. 133/2000 Sb. § 12
Zrušení údaje o místu trvalého pobytu
(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,
c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
Obě podmínky musí být splněny současně.
@jedubabicka: A kde je tam napsáno,že tu žádost NEMŮŽE podat? Podat ji může a to jak to (ne)dopadne je jiná věc.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.