Nejste přihlášen/a.
No, slyšela jsem na přerušovaný půst hodně názorů od laiků, většina byla kladných. Ale jsem biochemik a byla jsem i na odborné přednášce, kde tuto dietu zkoušeli na myších. Myši měli režim 18/6 a těch 6 hodin mohli sežrat, kolik chtěli. Na konci pokusu myši s přerušovaným půstem dokonce ztloustli asi o půlku víc než ty myši, které měli k dispozici jídlo 24 h. Vysvětlení je, že při hladovění se myším zvedla hladina stresových hormonů, takže byly neustále ve stresu (to ale žádný člověk nechce). A když konečně měli přístup k jídlu, tak za tu krátkou dobu toho sežrali víc než ty druhé (kontrolní) myši za celý den.
Takže za mě půst ano, ale jen ten opravdový! Tzn. jednou za půl roku celý den nejíst, trocha stresu tělu jen prospěje, vyčistí se střeva a metabolismus by se měl za tu chvíli restartovat. Ale s přerušovaným půstem nechci mít nic společného. Možná bych ho uznala jen ve formě 12/12, kdy člověk poctivě 8 hodin spí a 4 hodiny před spaním už nejí.
Půst není prostředkem k hubnutí. Hubnutí během půstu je jen vedlejší efekt. Hlavním úkolem půstu je vnitřní očista těla, ideálně i mysli.
I tohle je myslím odpověď na tvou otázku. M.
Přerušovaný půst znamená, že nejíš 12, 14 nebo třeba pak 16 hodin. Takže přestaneš jíst třeba v 18. večer a ráno snídáš třeba až v 10 hodin. Tělo si odpočine od neustálého zpracování jídla, zejména v noci. Hlavně nejez večer a na noc.
Na rozdíl od ostatních rádců to doporučuju. Chce si o tom neco přečíst. A funguje to.
Ostatně, dřív to lidi dodržovali, protože prostě moc jídla neměli.
eliskop: Rádo se stalo. Já totiž vím, o čem mluvím. Toho slova půst se každý lekne, zejména, když o tom nic neví.
Ano, nic o "přerušovaném půstu" nevím. Je to pro mě jen vznešený název toho, jak se spousta hodně zaměstnaných lidi stravuje. Dlouho nic, pak si dají. Zase dlouho nic a zase si dají. Nebo tzv. "po páté hodině už nejím".
72mono3: Přesně tak, je to téměř normální "frekvence" stravování, jenom se o něco prodlužuje doba, kdy člověk večer a ráno nejí. A přitom je to nejpochopitelnější a nejjednodušší způsob "diety".
Tak bych to prostě nenazývala půstem. No, jenže si myslím, že tak už se musí stravovat pořád. Při najetí na běžný způsob se to proste musí projevit.
72mono3: A proč by tak člověk nemohl jíst pořád? Mě to vyhovuje. Já když se začnu cpát ráno (jak doporučují naši odborníci), jsem "rozežrená" celý den a honí mě "mlsná". A cpát se na noc taky není nejlepší. Takže proč to nedodržovat stále?
Možná proto, že všichni nejsme stejní. Co vyhovuje jednomu, druhému nemusí. Je to stejné jako u spánku. Někomu stačí čtyři hodiny, jinému stěží sedm.
Držel jsem to 5 /19 dva měsíce, pak jsem slevil a přešel a téměř normální 8 /16. Hlady rozhodně netrpím. Kalorie jako blázen nepočítám, jím všechno. Shodil jsem 12kg od března do října. Teď se to zarazilo a váha dál neklesá. Ale ani nekolísá. Podle mě přináší nevětší efekt to, že člověk nejí po šesté večer a tím odbourá takové to večerní zobání u televize.
Taky by mě třeba zajímalo, jak by to fungovalo při směnném provozu. Vždyt tělo z toho musí být komplet zmatený.
Dělám na směny. Žádnou zmatenost nepozoruju Mám ale lehkou práci. Stát někde u pásu a kmitat jak veverka v kolotoči, určitě bych se najíst musel. Na druhou stranu, mít velký energetický zápřah v práci, asi bych si tak lehko nevypěstoval pneumatiku kolem pasu.
Že to nefunguje sis vyzkoušela už sama, jak jsi zde psala. Jo-jo efekt se dostaví vždy, pokud se člověk vrátí k původním stravovacím návykům které mohou za to, že má člověk nadváhu. Nezahrávej si se zdravím. Uprav své stravovací návyky (zmenšit porce, jíst vícekrát denně atd.) a přidej pohyb. Není to o hladovění, ani dietách, ale o změně ve stravování které se budeš držet celý život. Jinak se jo-jo efektu nevyhneš.
Přerušovaný půst je super. Spousta lidí slyší slovo půst a už na ně jdou mrákoty.
Přerušovaný půst není dieta! Nediktuje nikomu co jíst a co ne, ale říká nám kdy jíst. Záleží ale na člověku jak mu to vyhovuje. Někdo jí jen 4 hodiny denně (cokoliv) a zbývajících 20 nejí vůbec. Někdo to má 8 hodin a tak dále.
Důležité je naučit se poslouchat své tělo.
Jo a přerušovaný půst je zdravý.
Já IF provozovala nějaké dva roky. Pomohlo mi to zhubnout a zbavit se neustálého myšlení na jídlo a strachu z toho, co se stane, když se nenajím. Později se to ale naopak zvrhlo v pozorování hodin "kdy už se budu moci zase najíst" a odmítání snídaní či pozdních večeří s kamarády, které by mi neseděly do mého "okna".
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.