Nejste přihlášen/a.
Hezký večer, z jaké části masa vepřového je nejlepší řízek? (mimo svíčkové)
Jak postupovat při úpravě řízku? Je třeba ho naklepávat? A jak smažit. Jde mi o to, aby byl řízek tak měkký, aby se dal krájet i polévkovou lžící.
děkuji
To krájení řízku polévkovou lžící bylo myšleno jen pro představu, jak má být měkký
Nejjemnější vepřové řízky jsou z panenky. Dále potom z krkovičky. Maso musí být čerstvé. Naložím ho do jogurtu. Jemně naklepu, osolím, opepřím a obalím v trojobalu. Strouhanka nesmí být kupovaná, stará a přeschlá. Nejlépe připravená doma těsně před smažením řízků. Smažím je ve vyšší hladině rozpuštěného sádla. Nesmí se smažit příliš dlouho, pak nejsou tak měkké. A důležité pro měkkost, štavnatost řízků a chutnost řízků je to, že na teplé řízky po usmažení položíme kousek másla, které se krásně rozteče po jejich povrchu. Boží!
Znám dva druhy řízků. Vídeňský (ten je tenký, že je přes něj vidět až do Vídně), ten je nejlepší čerstvě usmažený a křupavý. A pak trvanlivý (ty se smažily na dva až tři dny), ty jsou podstatně silnější a po usmažení se dají na cca 3/4 hodiny do trouby na pařák. Do vody se přidá trošku oleje. Já radši ty čerstvé křupavé, ty druhé bývaly hlavně na cesty. Ukrojit se dají i bez lžíce.
Jenom pro pořádek - u vepřového nemáme svíčkovou. Ten pruh podél páteře se nazývá ,,panenka,,.
Každý má nějaký fígl na měkký řízek. Někdo rozklepe na hodně tenko, a někdo naopak nechá právě silnější kousek.
Někdo ho naloží na noc do kefíru, nebo zakysané smetany /plus koření/. Někdo výše uvádí že do hořčice.
Já jsem se setkala s tím, že hotový řízek /když se hosté zpozdili, tak se vložil do papiňáku do výšky na mřížku a nechal se přejet varem.Ten řízek potom byl opravdu měkký a kupodivu ani nebyl rozmáčený.
Já jsem příznivec tenoučkého, hodně rozklepaného řízku /z kotlety, nebo ocásků/, ale když je pěkná krkovička, tak může být i ten a nemusí se krkovice až tak rozklepávat/.
Zdravím. Krkovičku naklepat z obou stran, osolit, obalit v trojobalu, smažit na domácím vepřovém sádle. Smažit zvolna, několikrát obrátit. Řízek je pak měkký dost. I z Kotlety je dobrý, měkký, když často obracíte a smažíte z obou stran. Žádné nakládání, řízek je měkký a štavnatý dost. Je to určitě věc názoru, ale z vepřové panenky bych řízek já osobně nedělala. Z té se dají dělat jiné a chutné věci. Na řízek je jí škoda.
Z jakého masa, to je poměrně jasné. Z krkovice. Jen se občas stane, že řízek měkký prostě není, ač jsme použili osvědčený způsob. Je to dáno kvalitou masa. Když bylo prase živeno "pilinami", bude suché s tuhé jako piliny, říkával můj táta řezník. Maso na řízky jsme nikdy neklepali a vždycky jsme používali silnější plátek, který se smažil velmi pomalu na sádle. Táta chtěl maso a ne smaženou housku, jako v kantýně. Maminka pak, každý po usmažení, dala do železňáku a do nahřáté trouby, aby "došly" a nebyly studené, než se usmaží všechny.
Panenka, krkovice, kotleta, v podstatě je mi to jedno. Maso nakládám do jogurtu s mletým hořtičným semínkem, nejdříve naklepu z obou stran, obaluji v troj obalu nebo kukuřičných lupíncích místo strouhanky, smažím ve fritéze.
Dělám zpravidla jen z krkovičky. Lehce naklepat, osolit, klasicky obalit. Na pánvi v sádle /oleji/ rychleji opéct z obou stran. Pak do pekáče s trochou oleje do trouby asi na 180-200 st. dodělat. Čas neodhadnu, sleduji podle barvy obalu při dopékání. Na dopékání se dá použít i remoska. Je možné v troubě trochu pokropit při dopékání vodou. Kotleta, kýta na řízky je suchá, panenka se dá využít jinak - na minutku. Ještě jde použít i plecko.
Ale vždy záleží na kvalitě masa.
Také neklepu. Táta tvrdil, že klepáním se tepelná úprava zkrátí, ale z dlouhých svalových vlaken se nadělá sečka. Je však pravdou, že táta, řezník, byl celý život divný. Třeba si uherák krájel na cca 0,5 cm hrubá kolečka, ne průsvitná, jak bylo zvykem. Prý nechce mít v puse sečku, ale chce mít kouskíčky masa, o kterých ví, jek chutnají. .
S panem otcem bych si rozuměla Taky nemám ráda tence krájené - dokonce si kupuju "kousky pro psa", aneb ty špičky a kousky, co zbydou po nakrájení salámů a pod.
Když jsme něco dělali tak, co se mu nelíbilo, řekl: Urob si karbanatek nebo si kup syr. Jeduško, víš čemu se říkalo "železnice"? Na to vzpomínám s dojetím. To bylo velice kvalitní, dozrálé hovězí maso, jemně namleté a zvláštním způsobem vypracované do vláčné fáše, do které se na kostičky nakrájely kousky bůčku. Celé se to vytvarovalo do šišky, nechalo dozrát a upeklo. Udělalo to kůrčičku a všechna štáva zůstala uvnitř. Nebe v hubě!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.