Nejste přihlášen/a.
Doufám, že tady potkám nějakou maminu, která mi poradí, je mi 30 a jsem těhotná v 10tt a chci se optat jaké vitamíny mám v těhotenství baštit
Myslíte-li ty z lékárny tak žádné. Jezte naš máte chut, ovoce, zeleninu. Dcera pila jakési čaje na kojení a stejně nekojila, jedla kde co za vitamíny a vnučka se narodila s atopem,chytí kde jakou virozu, velmi málo jí. Druhá vnučka se narodila bez vitámínů a naprosto zdravá, také nebyla kojená a u ní už dcera nezvala denně laktační poradkyni jelikož na to neměla peníze. Druhá vnučka jí všechno, když bude marodit celá MŠ tak ona ne, tvářičky má jak růžičky a na rozdíl od té první zdravě i vypadá. Aby vás neděsil věk 30 let, dcera byla u té druhé starší.
Krtek vám to napsal moc pěkně.
Stačí kyselina listová a pestrá strava. Ostatně kyselinu listovou by měla žena užívat ještě před plánovaným otěhotněním. A jak mi řekl můj gynekolog, kterému je necelých 40, naše mámy taky žádné vitamíny nejedly a jako generace na tom špatně nejsme. Vaše máma zcela jistě nebrala ani tu listovku.
Pokud možno v přírodní formě. Jako např. zeleninové saláty, zelenou petržel, kyselé zelí, kvasnice, ořechy, semínka a oleje z nich,celozrnné pečivo, ryby, ovoce, sušené švestky, kefír. Já bych se vyhýbala i kuřecímu masu. Raději krůtu a ideálně králíka. Pohlídejte si kvalitu vody. V oblastech pěstování kukuřice a řepky prosakují do vody pesticidy! V pořadu Jana Tuny "A dost!" vystoupil hydrolog a varoval před pitím takové vody. Veřejně se o tom nemluví, ale je to obrovský průšvih, nebot se jedná o stonásobky původních hodnot a dopady na zdraví nedozírné. Co často těhotné užívají, je hořčík v tabletách. S tím taky opatrně, při předávkování z obavy z předčasného porodu se rodí déti utlumené,apatické. To si dejte raději banán, soju, fazole, hořkou čokoládku. No a pak být v pohodě a těšit se
Já si myslím, možná úplně špatně, že je sezona dozralého ovoce a dostatek zeleniny. Vůbec nerozumím tomu, když se ženy bojí léků, chemie a přitom budou jíst nějakou šílenou chemickou syntetiku, místo čerstvého ovoce plného vitamínů a vlákniny. Proč čerstvé ovoce a zeleninu chcete nahradit něčím ve skleničce z lékárny nebo drogerie. Proč?
Já jsem zastáncem hlavně zeleniny a ovoce, co zrovna aktuálně dozrává u nás,přírodně hnojené, ne dovežené z nějaké tramtárie a vůbec pesté stravy. Všechny tabletky zatěžují organizmus už tak zatížený těhotenstvím.
Mě by spíš zajímalo, jestli ty vitamíny mají vůbec nějaké účinky a jestli se skutečně jejich užívání nějak projeví. Pokud člověk nemá zcela v pořádku zažívání, tak se ten vitamín přes trávicí trakt ani pořádně nevstřebá do těla a nemůže mít žádné účinky.
Na vašem místě bych si tedy asi pořídila něco na trávení a na střeva.
Zrovna jsem 17 tt a o najaký rok starší než vy. Bohužel, listovku by jste teď začala jíst celkem pozdě. Jde především o vitamín podporující dobrý vývoj plodu v první části těhotenství, kdy se z prvních buněk vytváří základy všech orgánů. Hlavně pak prý neurální trubice (tzn. míchy). Ale nikdy není pozdě. Ano, naše maminky a babičky nic z toho nejedly, ALE taky nežily v dnešní době (přetechnizované a přechemizované) jako my dnes. Ruku na srdce, by jsme my dvě neměly ani sedět tu u těch počítačů.
Bohužel teď v době, kdy není čerstvá zelenina na zahrádce, bych to asi brala jako celkem vhodný doplněk stravy. Celkem mě tento fakt mrzí :D Já osobně jím Femibion, podle mě nechutně drahý, jako všechny ostatní doplňky pro těhotné. Jedna krabička na jeden měsíc pře 500,- Kč. Asi dobrý byznis na pocitu zodpovědnosti vůči miminku uvnitř... Ale když se vrátíme k tomu počítaču, co je nezodpovědnější a co je horší pocit? Když stojím v lékárně o odmítnu vitamíny ve vitríně, nebo že sedím a čučím do PC v teple domova?
Ostatní vitamíny bych zase až tak nepodporovala, rozhodla jsem se je nejíst. Samozřejmě v erudovaných lékařských článcích na ně nedají dopustit, pomalu matky které je nechtějí jíst zatracují. Samozřejmě je důležité si poshánět informace. Doporučuji ale ne zde na diskuzích. Spíše se poohlédnout po literatuče, odborných článcích a to z obou stran. U vitamínů nemusíte hledat jen články o vit. pro těhotné, ale obecně o vitamínech.
Můj závěr je, že pokud netrpím nějakou dlouhodobou nemocí poruchou trávení, nebo i krátkodobou střevní chřipkou, metabolickou poruchou, netrpím těhotenskou nevolností, tak pestrá zdravá strava je dotačující.
O prospěšnosti umělého doplňování vitamínů víme sami osobně dost, protože nás to učí od mala. Ale každé má své ale... Už často se ukázalo, že co se bralo jako dogma, se za několik desetiletí otočilo úplně obráceně. Velmi vřele doporučuji publikaci Doba jedová 1 a 2 od paní Strumecké. Člověk pak přestane jíst dost obvyklých potravin :D
O čem teď osobně významně přemýšlím, jsou probiotika. V třetím trimestru a při kojení je v různých studiích dokázán vliv na trávení a dobré osídlení těla mikroorganismy, což má souvislost i s odolností např. před střevní chřipkou a lepší imunitou. Správná mikroflora ve střevech může mít vliv na výskyt ekzému a alergií. Navíc miminko se při porodu už dostává do styku s těmito morg. a osidluje se tak jeho trávicí trakt. při kojení se předávájí v mléce. Vhodné je dodávat i kojencům.
Bohužel to nejsou uznaná léčiva, ale jen doplňky stravy, tudíž jejich kvalita v deklarovaném množství vůbec nemusí odpovídat informaci na obalu. Je spousta testů, že probiotika, na jejich obalech bylo deklarováno množství 20 - 30 mld. kultur, jich bylo zjištěno s bídou 0,5 mil. Což je dost významná škubačka zákazníka... Takže nutné opět vybírat.
Prosím, jsou to mé osobně získané poznatky, nikdo vám neřekne, co je správné a co ne. Naopak druhý popře to, co vám řekl ten první. To platí jak u lidí laiků tak lékařů. Ale osobní poznatky ve stylu - já jedla to a toto a byla jsem s tím spokojená. To není relevantní informace. Ale doptejte se, jak spokojená? Co měla za problém, jak to pomohlo, jaká byla změna před užíváním, při a po něm, mělo dítě prdíky, zácpu, ekzémy, časté rýmy...
Omlouvám se, že to asi až tak není rada, jako spíš polemika, ale jak se říká: Chytrému napověz, hloupého kopni.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.