Nejste přihlášen/a.
Kdysi jsem si koupil k počítači monitor LCD od BENQ model beng G 2220 HDA (asi 21 palců, velké rozlišení ) a tento monitor má spotřebu 14W-15W v běžném režimu. Je to znát, protože když položím ruku navrch monitoru, kde je nejvíce tepla tak cítím jen velmi mírné teplo.
Tak dva měsíce zpátky jsem de díval jakou mají spotřebu LED televize a kdysi jsem našel něco co mělo poměrně velkou uhlopříčku snad kolem 26 palců a spotřebu 35W. Výrobce si už nepamatuji, ale asi je to u televizorů nejnižší hranice. Zajímalo by mě jaká je nejnižší hranice spotřeby pokud bych chtěl jít do LED TV-monitoru či televize s konektorem na VGA, uhlopříčku 21 nebo 22 palců. Chtěl bych aby spotřeba byla co nejblíže tomu co mám teď. No a kdyby to nešlo tak si říkám, jestli neexistuje něco jako TV-příjmač v krabičce - samostatně zapojitelný a připojitlený k TV. I když to bych zase potřeboval reproduktory. Jde mi o to, že bych chtěl dva monitory k počítači, které mají spotřebu kolem 15W, ale abych ten druhý mohl použít i bez počítače jako televizi. No a protože počítač má nějakou spotřebu dejme tomu 90-100W + monitor 14W + druhý (TV?)monitor , tak bych to viděl v ržimu bez televize na spotřebu 128W. Jít do nějakého monitoru, který má kolem 50W by bylo zase 164W a to je jako dvě televize.
Dobrý den,
ten Beng G2220HDA má udáváanou spotřebu 45W. Osobně bych do tohoto modelu nešel.
Pokud chcete nějaký monitor, který má TV, tak jsem Vám našel 2 modely.
LG Flatron M2250D-PZ, který má 22"a má TV a je v LED technlogii a spotřebu má 35W www.czc.cz/lg-fla/...
Samsung SyncMaster XL2270HD, který je taky 22"a má TV a je taky v LED technologii, ale má spotřebu 38W. www.czc.cz/samsun/...
Udáváná spotřeba by měla být maximální, ale z vlastní zkušenosti maximálních hodnot dosáhnu při extrémním zatížení a při zapínání. Vždy spotřebu, když jsem měřil, tak jsem měl menší než je udáváná.
S tou udávanou spotřebou BENG jste mě překvapil. Jsem si jistý, že jsem někde na netu vyštoural tak kolem 14W. Ale asi jsem si to spletl s LED verzí, modelem E.
Z jednoho webu odpověď na dotaz "BenQ G2220HD nebo BenQ E2220HDP" :
" ro | 04.02.2011
U mě je při nastavení standard 50% jas a 50% kontrast spotřeba 27W a pokud dám jas na 100%, tak se spotřeba zvýší na 37W. Pokud chce někdo šetřit na el. proudu, tak BenQ s LED podsvícením czechcomputer.cz/... má při stejném nastavení 14W a 18W."
Ale to teplo se zdá být opravdu velice malé, takže těm 50W prostě nevěřím ani náhodou. Mám v pokoji lampu s žárovou která svítí 50W a lampa hřeje asi tak o polovinu více než ten můj monitor. Dík za odkaz
doplněno 22.02.12 13:15:Má rozlišení vliv na spotřebu?
Ne všechna energie se mění na teplo, porovnávat teplo žárovky a teplo monitoru. U žárovky se mění veškerá energie na teplo a část toho je prostě vidět ve formě světla, u monitoru se energie mění na vlastní činnost monitoru a to co se mění na teplo jsou jen ztráty.
doplněno 22.02.12 13:45:omlouvám se vypadlo mi ...nelze porovnávat teplo žárovky a...
50W spotřeba LCD a 50W žárovka nejde srovnávat. Žárovka z 50W využije jen malou část na světlo, zbytek se přemění na teplo. I "úsporka" část energie přemění na teplo. LCD využije většinu energie, na teplo se změní jen minimální množství.
Jen ze zvědavosti - proč takový hon za minimální spotřebou? Neřeknu jestli něco "sežere" 20 nebo 200 wattů, ale rozdíl 40 nebo 50 je zcela zanedbatelný. Za to že za rok člověk ušetří padesátikorunu si připlatí na ceně tisícovku. A to se prostě nevyplatí
Nevím kolik člověk ušetří ale počítat se musí trochu jinak. Je rozdíl mezi TV se spotřebou 70W a 35W dvou násobný. Takže za rok ušetřím dvounásobek. Ale otázka je jak kolik to vlastně je to nevím. V současnosti mám TV Mascom tuto televizi kamennyobchod.cz/... a vlastně netuším kolik má spotřebu jestli to je 100 nebo tak. Ale při 35W LED už by se ušetřil trojnásobek. Nemluvě o tom, že tahle TV bych typoval, že nevydží tolik jako ty moderní LED technologie. Ale třeba se pletu. No a já se řídím logikou, proč svítit světlem 25W (ještě přikryté přikrývkou aby neoslňovalo), když za snad podobný výkon bych si mohl koupit 5W LED lampu.
doplněno 22.02.12 14:42:Myslel jsem tuto lampu www.tipa.eu/cz/st/....
To je jedno jakou lampu, prostě to nejde porovnávat, v LED lampě vzniká teplo taky ztrátami ve vlastnívch LEDkách a v napájecím zdroji, v monitoru vyzařuje teplo mnoho elektroniky, která zpracovává obraz.
Ale uštříte za žárkovky. Letos jsem měnil dvě. Takže ono se to tak za tři roky vrátí. Ta lampa snad vydrží mnoho let.
Nevydrží. LED mají sice dlouhou životnost, ale levné plasty ze kterých se podobné čínské kousky dělají ne. Takže celková životnost té lampy bude kratší, než jak dlouho by ti teoreticky LEDky v ní mohly sloužit.
Jak jste přišel na to že je to made in china? Výrobce je Conrad Electronic a za tu cenu bych očekával kvalitu. Ale podle mě plácáte nesmysly.
Výrobce si mohu snadno zjistit v obchodě
doplněno 22.02.12 23:51:Podle tohoto zdroje bych mohl počítat s životností až 45 let (počítám 6 hodin v provozu denně).
doplněno 22.02.12 23:52:LED s trochou štěstí ano, plastová konstrukce ne. Když budeš mít hodně velké štěstí a nebudeš s tím mechanismem moc manipulovat a nebude na ní přes den dopadat přímé sluneční světlo tak by mohla vydržet tak 5 let. Plasty prostě časem zkřehnou a lámou se. To bys musel mít tu lampu kompletně kovovou, ta by ti klidně těch 45 i víc let vydržela - jenomže takové se už nedělají.
PS: životnost 10 let v kuse neznamená, že s přestávkami vydrží 45 let. I v případě LED - stejně jako čehokoliv jiného - dochází k degradaci materiálu. Navíc ta hodnota je samozřejmě teoretická a v laboratorních podmínkách
Životnost v kuse. Aha. To mě nenapadlo. A jak poznáte, že je to plast? A made in china? Podle toho co píšete to má cenu max. tří stovek.
Je to obyčejná lampička které se běžně prodávají ve verzi se zářivkou nebo úsporkou za cenu kolem 3-4 stovek, díky použití módních ledek to stojí tisícovku. Mít to kovovou konstrukci tak by to jednak vypadalo jinak a navíc by cena byla odhadem někde kolem 3 tisíc a výše. Nejde jen o to jestli nějaká trubka je kovová nebo plastová, důležité je z čeho jsou klouby.
...Takže za rok ušetřím dvounásobek. Ale otázka je jak kolik to vlastně je to nevím...
Tak si to spočtěte. Rozdíl v příkonu x počet hodin provozu x cena za kWh = váše úspora v Kč. Oproti tomu postavte rozdíl v ceně mezi porovnávanými monitory (TV).
Příklad: 35W = 0,035kW rozdíl, sledování průměrně 5 hod/denně = 1825 hod/rok, 5 Kč/kWh ==> 0,035 x 1825 x 5 = 320 Kč/rok. Když bude rozdíl v ceně dejme tomu 1000 Kč, tak po třech letech budete "šulnul", pak teprve začínáte s tou úspornější šetřit.
Já to počítal s cenou za energii 4 kč nebo 4.25 na kilowatthodinu a vyšlo mi to u té lampičky na rok asi 225-250 kč , ale když ně něčem ušetřím 100W na 4 hodiny - protože třeba tady u PC lampu nemám a svítím 100W lampou tak ušetřím za rok přes osum stovek.
doplněno 22.02.12 20:20:vlastně je to 60W žárovka takže 300-370 Kč za rok. + cena za žárovku 2x do roka. No tak, dejme tomu návratnost za tři roky a dobrý pocit z toho, že jsem koupil moderní a kvalitní výrobek.
doplněno 22.02.12 20:22:A při 5 kč by to bylo v mém případě 438 kč na rok, takže návratnost za dva roky.
doplněno 22.02.12 20:29: To byla lampa. A ta stará televize vyzařuje asi taky nějakou škodlivou radiaci, jak jsem se dočetl na Poraďte cz "Televize vyzařuje škodlivé záření v okruhu asi dvou metrů. Zdrojem je vysokofrekvenční napětí a fotony, které naráží do stínítka obrazovky." takže zase LED brát jako výhodu pro zdravíPřestávám tomu rozumět...Já myslel, že chcete druhý monitor k PC, který bude zároveň sloužit i jako TV přijímač a který zároveň bude mít pokud možno co nejnižší spotřebu, aby Vás sestava PC+1.monitor+2.monitor(TV) "nezrujnovala".
Vy do toho ale furt motáte jakousi lampičku a starý televizor
A cenu energie počítejte takovou, jakou skutečně od svého dodavatele máte. Jak můžete jednou počítat 4Kč, podruhé 4,25Kč a potřetí 5Kč (těch 5 korun v předešlém příspěvku ode mne bylo jen jako příklad).
Co se týře těch TV-Monitorů, později mi došlo, že ten první nemá dálkové ovládání, takže by byl úplně na nic. Neumím si představit, že bych měl být bez ovladače, pokud se dívám na TV. ěkde po tmě hledat čudlíky na TV, to raději tu televizi od Samsungu.
doplněno 23.02.12 11:55:"Díky funkci Starlight Touch stačí pouhý dotyk a tlačítka monitoru se rozzáří jemným svitem. K této elegantní interakci dojde pouze na váš příkaz a tlačítka se po provedení požadované funkce stanou opět neviditelná, takže uvidíte jen to, co chcete vidět"
Jo tak to potřebuju. To je velmi chytré!
doplněno 23.02.12 11:57:bart3art psal, že ten Samsung je LED technolgie, ale na stránkách je LCD
Jak jste došel na to, že ten LG nemá dálkové ovládání? A jak jste došel na to, že ten Samsung není LED (respektive, oni jsou oba LCD s LED podsvícením).
Jsem se dával na tu stránku prodejce (výrobek Flatron) a ovladač jsem k tomu nenašel. U Samsungu se píše, že je to LCD tak já už tomu nerozumím.
LG a dálkový ovladač - to, že v popisu není dálkový ovladač uveden, příp. na obrázku není vyfocen, neznamená, že ho nemá. Koneckonců, ten monitor může sloužit jako čistokrevná televize a televizi bez DO jsem už minimálně 15 let neviděl. A pokud si přesto nejste jist, není přeci nic jednoduššího, než zapátrat dál a zjistit - viz obrázek přímo ze stránek LG
Samsung a LED - vždyt je to tam napsáno hned 2x, že JE vybaven LED podsvícením - viz druhý obrázek
Jsou to teda tekuté krystaly podsvícené ledkamy nebo jak je to? A jaký je rozdíl mezi LCD displayem a LCD displayem podsvíceným LED.
No přece v tom podsvícení - LED LCD je podsvícen LEDkami, běžný LCD je podsvícen malou speciální zářivkou. Rozdíl je ve spotřebě a v barevné teplotě světla - zářivka má o něco větší spotřebu a žlutější světlo.
Barevná CRT obrazovka má slabe rentgenové záření směrem za sebe a pokud za ní nikdo nesedí tak to nemá cenu řešit.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.