Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Úraz při přerušení N vodiče?

Od: miroslavvr odpovědí: 14 změna:

Dobrý den, vysvětlil by mi někdo jak je možný úraz při přerušení vodiče N nebo PE?
Proč k tomu dochází?
Děkuji za vysvětlení

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

stoffi*

2x

PE je připojen na kovovou kostru spotřebiče, např. mikrovlnka. Pokud se na kovový obal dostane fáze L, dojde ke svodu/zkratu a vypadne jistič. Pokud se na obal dostane fáze a nebude mít připojený vodič PE, dostane vás to. Pokud je starší instalace, kde neni vodič PE, jen N a je překlemován v zásuvce N a PE, tak ve chvíli, kdy se přeruší přívod N do zásuvky (tudíž i PEN) se přes přístroje s velkým vnitřním odporem objeví fáze na přívodu N, tudíž PEN, tudíž na kostře (obalu) přístroje a máte to za pár.

doplněno 22.07.11 13:42:

s malým vnitřním odporem, pardon.

 

zajixxx*

1x

U PE .. nefunkčnost proudového chrániče, napětí které se dostane z fáze na kostru nemá se kam svést- nebezpečí urazu el. proudem

N když nebude připojen na zařízení které odebírá proud, je na něm nulový potenciál, jakmile přes tofle zařízení teče prour tak je stejný potenciál na nuláku i fázi?

stoffi*

"potenciál" je rozdíl napětí. Kdyby byl stejný, přístroj nebude chodit. Kdyby byl potenciál stejný a vy jste si stoupl na izolovanou podložku, (ne) zapnul spotřebič a jednou rukou sáhl na fázi a druhou na nulu, nic by se vám nestalo. Ale tak to neni, ve skutečnosti když to uděláte, je po vás.

doplněno 22.07.11 13:49: N když nebude připojen na zařízení které odebírá proud, je na něm nulový potenciál, jakmile přes tofle zařízení teče prour tak je stejný potenciál na nuláku i fázi?
ANO, bude stejný potenciál na nuláku i fázi, ale pouze za předpokladu, že se uvnitř přístroje nenachází polovodičová elektronika napájená přímo ze sítě. Pokud je to motor/transformátor/můstek, "projde" fáze na nulák, protože předchozí uvedené se v tomto případě bude chovat jako "drát". Když nebude N připojen, tak by zařízení proud odebírat nemělo. Pokud ano, teče proud z fáze do PEN a to je špatně.

 

lui*

0x

Vodiče N a PE se vyskytují jen u soustavy TNS. Přerušení vodiče N: při zapnutí jakéhokoliv spotřebiče s odběrěm větším než je vybavovací proud proudového chrániče(10 nebo 30 mA), musí okamžitě proudový chránič odpojit chráněný obvod. Tedy nehrozí žádný úraz el. proudem. Toto ale platí JEN a JEN v případě, že obvod JE chráněn proudovým chráničem.

Pokud chráničem vybaven není, platí to co je napsáno výše. Fáze se dostane přes spotřebič na N vodič až k místu jeho přerušení. Tady pak záleží hodně na tom, v kterém místě je to přerušeno. A zapnutým zařízením, je vetšinou schopen protéci větší proud než bezpečný pro člověka.

Přerušení PE, neboli ochranného vodiče, by nemělo způsobit úraz . Alespoň mě momentálně nenapadá jak.

POZOR. Toto vše platí jen u rozvodu TNS. U starších, dvouvodičových TNC rozvodů je vše jinak. Tam ale nejsou vodiče N a PE, ale jen jeden, společný, označený PEN. Tam je to trochu jinak. Ptal jste se ale na vodiče N a PE, tedy soustavu TNS.

lui:

Pokud je přerušen pouze N a a není soustava vybavena proudovým chráničem, kde se objeví a kudy proteče ten větší proud než bezpečný pro člověka, pokud je zařízení v pořádku a navíc je v pořádku ochranný vodič PE?

Při přerušení ochranného vodiče PE, muže dojít k úrazu el. proudem v případě, že u spotřebiče bude poškozena izolace a napětí se dostane na jeho kovové / vodivé části, které v připadě přerušeného ochranného vodiče nejsou na nic napojeny. Od toho tam ten ochranný vodič je - ne?

doplněno 23.07.11 14:34:

Shrnu:

pokud je přerušen N, spotřebič nepoběží a k žádnému úrazu el proudu nemůže dojít

pokud je přerušen PE, spotřebič poběží a v připadě poškozené izolace spotřebiče, může při dotyku na jeho vodivé části dojít k úrazu (pokud to není spotřebič s dvojí izolaci, který na PE připojen není a je mu celkem jedno, zdali je PE přerušen nebo není )

lui*

Já tedy nevím, proč se tak blbě ptáš, kde se tam to napětí vezme. Samozřejmě v případě poruchy. Já nemám furt chut se s tebou dohadovat. Norma řeší ochranu před nebezpečným napětím. Nebezpečným se stane v případě poruchy. Potom dostávají smysl všechny ty technické a jiné způsoby ochrany, které tu jsou od toho, aby chránily člověka a ne to zařízení. A je jedno, jestli to jsou ochranné vodiče, jističe, nebo proudové chrániče. Takže: jestliže je zařízení v pořádku, tak jsou v podstatě ta zařízení zbytečná. Samozřejmě, smysl dostanou až v případě poruchy, kdy se dostane nežádoucí napětí tam kde nepatří. Howgh.

Já se nehádám, ale ten první odstavec je docela zmatený a poznámka, že nevíš jak by došlo k úrazu el. proudem při přerušení PE je taky trochu mimo. A nebuď hned podrážděný . Neléčíš si zde nějaké komplexy?

stoffi*

... já jdu radši sekat trávník

Nechte toho hádání nebo vás oba dva proplesknu

 


0x

Pytas sa na odpojeny N, alebo PE. Z toho je zrejme, ze sa jedna o sustavu TNS.

1.V pripade, ze bude preruseny vodic N, sa okrem toho, ze pripojene zariadenie nebude pracovat, nic nestane. Ak je v obvode zapojeny prudovy chranic, tento nevybavi, pretoze na jeho vybavenie nie su splnene podmienky.

2.Ak je odpojeny vodic PE, nic sa nestane, ak je pripojene zariadenie v poriadku.

V pripade poruchy zariadenia, spotrebic triedy 1, ( ma pripojeny ochranny vodic), sa moze objavit nebezpecne dotykove napatie na kovovych nezivych castiach.

Ak je v el. okruhu zapojeny prudovy chranic, tento vybavi v okamihu ked poruchovy prud dosiahne hodnotu potrebnu k vybaveniu chranica. Ak tento prud preteka vasim telom, nie je to nic prijemne, nastastie je to casovo niekolko milisekund.

Aby v tomto case chranic skutocne vybavil, je treba chranic testovat test tlacitkom, v termine doporucenom vyrobcom chranica. Inak sa moze stat, ze tam tie chranice mate len na okrasu.

Ak je el. okruh bez prudoveho chranica, moze nastat uraz el.prudom, s tymi najhorsimi nasledkami.

 

miroslavvr

0x

Tak tedy ještě jednou, nepochopil jsme to z odpovědí...

1. Když budu mít TNC a přeruší se mi N tedy i PE. Co se stane? Přístroj nepojede? Objeví se napětí na kostře zařízení?

2. Když budu mít TNS a přeruší se mi N co se stane?

Děkuju moc za vysvětlení

V instalaci rozvodu s PEN při jeho přerušení nepojede spotřebič a na kostře se napětí objeví jen když má závadu - porušenou vnitřní izolaci. V instalaci s N a PE při porušení N nepojede spotřebič a napětí se neobjeví na kostře v žádném případě, tedy i při poruše izolace, protože je chráněn PE. Pokud se přeruší PE, spotřebič pojede, ale není chráněn, proto se v případě poruchy jeho izolace napětí na kostře objeví. Pokud má spotřebič dvojí izolaci a nevyužívá střední kolík v zásuvce, nemělo by se na něm objevit napětí nikdy, při přerušení PEN nepojede, při přerušení N nepojede, přerušení PE - nemá vliv - není do spotřebiče zapojen :D

miroslavvr

Děkuji moc za důkladné vysvětlení, jsem rád že se najde někdo kdo to vysvětlí jednoduše

mudrlant

V instalaci rozvodu s PEN při jeho přerušení nepojede spotřebič a na kostře se napětí objeví jen když má závadu - porušenou vnitřní izolaci. - to není pravda! Pokud bude VODIČ PEN přerušen (tedy bude to někde mezi zásuvkou a rozvaděčem, třeba i uklepaný těsně u zásuvky) bude fáze na kostře spotřebiče třídy I vždy, pokud je "zapnutý". Nehledě na to, zda má poruchu, nebo ne. Zrádné je to, že nebude fungovat, ale bude zabíjet. Projděme si obvod, který vznikne: fázová zdířka v zásuvce - vodič fáze v přívodu - sepnutý vypínač zařízení (je-li přítomen) - vnitřní obvod zařízení (třeba primár transformátoru, nebo topná spirála ...) - případně druhý sepnutý kontakt vypínače zařízení - vodič nuláku v přívodu - propojená nulová zdířka v zásuvce s ochranným kolíkem - ochranný vodič přívodu - ochranná svorka zařízení spojená samozřejmě s kovovým krytem - ruka či jiná část těla nic netušícího uživatele. Pokud nemá zařízení mechanický vypínač, tak bude fáze na kostře stále. A protože dotaz byl na PEN, tak je funkce chrániče nebo odpojení jen N nebo jen PE bezpředmětné. Tam by vžd při jedné závadě samozřejmě nebezpečí nehrozilo.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]