Nejste přihlášen/a.
Chci si koupit radiostanici CB Anténu instalovat na domek. Potřebuji vědět co mám koupit, Jakou stanici, anténu, a kabel na svod. Je na provoz nutná nějaká licence? Díky. Na netu je taková spousta výrobků nevím co vybrat. Pokud poradíte z vlastních zkušeností. Budu rád.
Je to trochu složitější, než se na první pohled zdá.
Když začneme od začátku je tedy potřeba (dobrý) zdroj - pro běžné CB stanice tedy 12V (až 13,8V-podle stanice)/1A stabilizovaný (bez sítového brumu), který nemá překmity při změně odběru a není zdrojem rušení, tedy spíš klasický s transformátorem než spínaný (s měničem).
Radiostanice je jádro systému - prakticky všechny mají stejný vysokofrekvenční výkon na povolené maximální hranici a tak vodítkem při koupi by mohlo být vybavení, jednoduchost nebo složitost ovládání. Vysílat se může na 80 kanálech v pásmu 27 MHz - starší stanice bývaly jen 40 kanálové. Text všeob. oprávnění: ( ctu.cz/...
Radiostanici je třeba propojit s antenou pomocí kabelu, který má impedanci 50 ohmů (televizní má 75), kabel o větším průměru má menší útlum, je ale vždy dražší než tenký. Na obou koncích jej zakončují konektory, zakoupené správně pro daný průměr kabelu.
Antena je možná nejnáročnější část celé soustavy, pro nejlepší šíření signálu "pozemní vlnou"je lepší antena s delším zářičem (svislý prvek,délka 5/8 lambda, lambda=délka vlny,zde přibl. 12m), pro spojení odrazem od ionosféry (vzdálenější cizina - jen za mimořádných podmínek) dává někdy lepší výsledky antena se zářičem kratším. Antenu charakterizují tři základní vlastnosti: vyzařovací diagram (záleží na mechanické konstrukci), rezonanční kmitočet (z hlediska signálu se na něm chová jako reálná impedance (odpor - viz dále) a tedy nejlépe vyzařuje i přijímá vlny, a vyzařovací odpor jehož velikost by měla být stejná, jako je impedance napájecího kabelu i výstupu radiostanice (50ohmů). Přesně stejná ale nebývá, resp. anteny mají jen doladění do rezonance a tak amatéři musí často přistoupit ke korekci délky napájecího vodiče, což by ve vyvážené soustavě nemělo být nutné. V souhrnu lze říct, že lépe vyzařuje anténa delší, s delšími protiváhami (vodorovné vodiče nahrazující zem) a že by měl antenu nastavit někdo, kdo už to dělal a má k tomu i potřebný měřák (PSV metr). Proti úderu blesku se CB anténa chrání špatně, lze ji pouze (bezpodmínečně) spojit s dobrým hromosvodem a před bouřkou odpojit antenu od stanice a nezdržovat se v těsné blízkosti odpojeného svodu.
Stránky kde lze načerpat provozní i technické informace:
Jakou stanici? Co radit? Musí se vyjít z potřeb. Výkon je u všech stejný. Takže jaké vybavení, funkce (stacionár, mobil), co po ní chci a kolik na to mám! Na jakou vzdálenost chci komunikovat ...
Je to na práci, zábavu, chci i do přírody, na kopec, do auta?
Pak svod potřebné délky a anténa. Opět, jakou vybrat, délka ...?
Pak zdroj - sítový či aku.
Pak nastavit stanici až po anténu, zapůjčit, koupit , pozvat si někoho s "PSV metrem".
Božíčku, povolení bylo třeba za komuny!
Dyt je toho na intu, ale každý bude chválit svůj stroj, doporučil bych třeba i starší, levnější a pohrát se a pak se rozmyslet, zda do toho jít naplno. Též lze použít i PMR. Na Valašsku je inzerována přednáška.
např. cbradio.cz ...
Doporučil bych na intu si najít nejbližší skupinu, zájemce o vysílání, i poslechem, popř. i radioklub, i když koncesionáři se na tyto dívají skrz prsty..., podívat se, kdy budou mít v okolí akci a zajet si tam.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.