Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda existuje nějaký správný návod na nabíjení baterií. Jde mi to jestli se má vždy baterie nabít a úplně vybít nebo jak? Např. u telenu, iPodu, notebooku, fotoaparátu.
Mám dost takovýhlech baterií, které vydrží jen třeba 6 aktivního používání a NĚKDY ANI TO NE!
Děkuji Lukáš
Jistě, jsou obecná pravidla která se mají dodržovat...v praxi to ale vždy z různých důvodů nelze dodržet.
Základem je kvalitní nabíječka.., která nabijí pulsně...umí vybíjet baterie...případně i baterie změřit. Jsou i nabíječky, které umí do určité míry baterie "oživit" a zformátovat. Pak pokroičilejší nabíječky mají i udržovací režim, kdy v nich baterie můžete ponechat i delší dobu...aniž by je nabíječka poškodila..a přitom jsou stále nabité na 100%.
Doba nabíjení baterie je závislá na velikosti nabíjecího proudu a kapacity baterie. Pokud tedy máte baterii AA s kapacitou 2500mAh a nabíječku s nabíjecím proudem 250mAh, baterie se musí nabíjet minimálně 2500/250=10h...a k tomu většina výrobců doporučuje ještě x1,3...takže 13h. U nabíječky s vyšším nabíjecím proudem se baterie nabije rychleji, ale více se ohřívá a to ji zrovna moc neprospěje...takže něco za něco.
Baterie je lépe vždy vybít...a teprve pak nabíjet...i když baterie typu LiIon a LiPol na tuto věc zdaleka nejsou tak háklivé jako dřívější NiCd a NiMh (u NiMh již byl tento problém také menší než u NiCd).
Kapacita nabíjecích baterii pochopitelně časem klesá...s tím se moc nedá dělat. Počet nabíjecích cyklů je také pro různé baterie různý...od cca 300 do 1000 cyklů...v tom ideálním případě.
Alkalické baterie jsou v principu Ni-Fe akumulátory, nemají ale v obě nic co by jímalo plyny vznikající při nabíjení, pokud je metoda nabíjení taková, že články tkzv. "neplynují" lze je samozřejmě s úspěchem nabít.
doplněno 11.02.11 12:08:Pozor, jakýkoliv jiný pokus o nabití alkalických článků, může vést k jejich explozi.
Baterie typu Li-XXX nejen že nejsou háklivé na to je úplně vybít, naopak jim mnohem víc prospívá je neustále dobíjet kdykoliv je to možné - prodlužuje jim to mnohonásobně životnost. Vybitím do prázdna a nabitím do plna se jejich životnost zkracuje na minimální počet cyklů, neustálým "doštuchováním" se životnost neúměrně mnohokrát zvýší.
doplněno 11.02.11 11:52:U Ni-Cd a Ni-Mh jenejšetrnější dobíjení proudem odpovídajícím 10 kapacity, koeficient prodloužení času není 1,3x, jak píše martincakl, ale 1,4 až 1,6x. U rychlonabíjení kdy se používají větší nabíjecí proudy se používá automatika, kdy se nabíječka vypíná při malém poklesu napětí na článku (tkzv. delta U), který svědčí o tom, že do článku byl dodán náboj, který je schopen pojmout - to ale u malých nabíjecích proudů nefunguje, tam se vždy ukončuje nabíjení podle času, který je nepřímo úměrný použitému proudu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.