Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, mám dotaz. Na mojí MP4 se dá pomocí vestavěného mikrofonu nahrávat zvuk. lze nastavit na 8000Hz, 11025Hz, 16000Hz, 22050Hz, 32000Hz a 44100Hz. Jaký je v tom rozdíl? V vzdálenosti od mikrofonu? Kvalitě? Délky záznamu? Prosím o radu.
Děkuji.
Použijte 22 kHz. Většina mikrofonů, tedy těch běžných víc ani neumí.
Jedná se o tzv. vzorkovací frekvenci, tedy kolikrát se behem sekundy vezme uloží aktuální hodnota amplitudy.
Omlouvám se tazateli, za svojí chybnou odpověď.
Neuvědomil jsem si, že vzorkovací frekvence musí být 2x větší.
Může někdo vysvětlit PROČ, musí být vzorkovací frekvence 2x + nějaká rezerva?
Už dvojnásobný vzorkovací kmitočet je málo, z jakýkoliv průběh signálu se těžko zaznamená pouhými dvěma vzorky. U audio signálu se vychází z toho, že ucho v mezních kmitočtech už nerozezná průběh (sinus, nebo cokoliv jiného), proto stačí pouhé 2 vzorky. Pro opravdu ideální digitální záznam by bylo potřeba vzorků podstatně víc, ale to by bylo neůnosné pro velký datový objem. Pouhé 2 vzorky na 20kHz je vlastně kompromis. Proto vinilová gramodeska bude vždy znít lépe než CD.
je to jak píše michalkolesa. Tedy vstupní data, co se projeví na kvalitě. Hodně zvuků se dnes po Netu šíří v 22kHz, ale každý šáhle po 44.1kHz protože to značí vyšší kvalitu. Nevíš předem co tvuj mikrofon dokaže rozpoznat, ale pokud by to bylo třeba 23kHz, už jsi zbytečně snížil kvalitu. Vysledkem ale bude vyšší záznamová hodnota, tedy větší soubor. Pokud neřešíš, zda bude mít záznam 10MB nebo 18 MB, tak dávej vždy 44100 . Pokud to řešíš dával bych 32000, ale jak píše kolega, bude zaznam stejně někde kolem kvality 22050 . Pokud máš ale lepší mikrofon tak dokáže zaznamenat i více, nebo naopak u horšího, mnohem méně ...
Když je tam vestavěný a v nastavení je uvedeno 44100Hz tak by to měl umět.
doplněno 16.10.10 17:50:Dá se to nějak zjistit? Bez demontáže a měření.
vždyt jsem Ti psal. Dej 44100 a neřeš proč, pokud neřešíš místo na disku. Ale má odpověd´ Tě evidentně neuspokojila
doplněno 16.10.10 17:52:proč bys to demontovat a měřil? Jaký bys měl důvod? Na amaterské urovni to neřeš, a na profesionální máš tolik vstupních dat, drahého software, že sám budeš vědět .. co a jak
Použil bych 44100Hz, protože tuto frekvenci poučívají hudební CD (norma). Vzorkovací frekvence souvisí se zaznamenávanou frekvencí zvuku a měla by být dvojnásobná. Těch 44100Hz logicky vyplývá z horní hranice slyšitelného spektra (22000Hz). Je ovšem otázka jaké frekvence zvládnou Tvoje sluchátka.
Hrubá odpověď: Uvedené vzorkovací frekvence přenesou asi poloviční kmitočet zvuku. Pokud chcete zaznamenat hlas bez kvality stačí max. zvuková frekvence 3000 Hz ( tedy vzor. kmotočet 8000 Hz umožňuje zaznamenat zvuk až do 4000 Hz). Pokud chcete opravdu kvalitu, tak max. vzorkovací kmitočet protože tón hlasu zpěváka, hudebního nástroje se skládá i z harmonických (vyšších) kmitočtů, které dodávají "barvu" zvuku.
Je to jen iluze.Citlivost ucha(teoretická) je 20 - 18 000 Hz.Většina lidí tento poslechový rozsah nemá.Vzorkovací kmitočet při převodu na digitální data při vyšších kmitočtech moc velký vliv na kvalitu nemá.Vždyt stačí stanovit jen jeden vzorek a to jen úroveň,ne tvar sinusovky analogového signálu,převod bude na tomto kmitočtu značně zkreslený.Situace je ještě komplikovaná kompresí dat a zpět dekompresí.
Proto dnes mnoho hudebníků při poslechu hudby dává přednost analogovým nahrávkám,které mnohem věrněji reprodukují třeba klasiku proti diginahrávkám(LP desky).
Takže bych použil jen nastavení 16kHz.
Ještě ke kmitočtovému rozsahu.Ten je uváděn pro signály v určité úrovni v dB,i když lze naměřit v uváděném pásmu i nižší kmitočty a také vyšší,ale značně potlačeny v hlasitosti reprodukce.
JABRAKA
jabraka:
nastavit vzorkování na 16kHz znamená záznam s mezním kmitočtem 8kHz a to je sakra znát na kvalitě 8kHz už je znatelně málo. V dnešní době i to nejobyčejnější zařízení vybavené elektretovým mikrofonem nemá problém zachytít přes 20kHz a i když to může a nemusí být mimo vnímání lidského ucha tak ten rozdíl tam znát je. Pokud tazatel požaduje kvalitu tak at si nastaví 44kHz vzorkování. Nebo at si to vyzkouší na různých vzorkovacích kmitočtech, výsledek jej přesvědčí co je ještě znát jeho uchem.
Nahrávej tak jak ti tu radí, 44100. Potom bude maximální zaznamenaný kmitočet 22050hz. Při záznamu vzorkováním 22100 už bude maximální navzorkovaný kmitočet jen 11050 hz. A to už bude sakra znát.
Pokud tě zajímá, proč to tak je, tak si vyhledej na Webu něco o Shannon-Kotělnikovu, nebo Nyquistovu teorému.
doplněno 16.10.10 19:21:oprava: maximální zaznamenaný kmitočet, ne"... navzorkovaný..."
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.