Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, v létě jsme si pořídili nafukovací vířivku, která nám ve všech ohledech dostačuje, jen ohřev vody je šílený žrout elektřiny. Jedná se o tuto: virive-bazeny.heureka.cz/...
Pořizovací cena je nízká, ale pokud tam chceme mít přes 34° trvale tak se nedoplatíme za elektřinu. Přemýšlím jak udělat efektivní ohřev vody, napadlo mě jako to mají dražší koupací kádě s peckem a komínem - ty koupací sudy mají v sobě kamna a spirály, kde se topí dřevem.
K nafukovací vířivce samozřejmě žádné kamna nemůžu dát, to by dopadlo hodně špatně. Ale viděl jsem, jak lidi používají DIY zajímavé vynálezy - Plechový sud omotaný kovovou trubkou s malým čerpadlem, tedy udělají oheň, hodí tam pár polen dřeva a tím teplem prochází studená voda z vířivky a horká se vrací dovnitř. Materiál něco bude stát, ale myslím si že těch +- 850 litrů by se mohlo ohřát rychle a efektivně. Viděl jsem i ty sluneční panely které se dávají na trávu, přes ně prochází voda a sluncem se ohřívá a vrací - ale tady si nejsem jistý jak efektivní to bude. Neřešil to někdo? Rád bych vymyslel nějaké co nejvíce efektivní řešení (nějaké dřevo na pozemku máme, dělat kouř by mi nevadilo). Jestli někdo doporučí zajímavý nápad, budu vděčný.
JJ , další kdo naletěl. Je třeba si rozmyslet- buď na to mám, nebo ne ! A nejen na koupi, ale na provoz...
Představ si, že potřebuješ na ohřev 1l vody o 1 st cca 1 kcal. Takže snadno si dopočítáš kolik kcal (kJ) potřebuješ
k ohřátí 800lt o dejme tomu ze řadu o teplotě 10 stupňů na požadovaných 34. 1kWh = 860 kcal a máš, za jak dlouho
se ti to množství ohřeje... Jinak snadno přijdeš na to, že je jedno, zda teplo dodáš elektrikou, nebo něčím jiným...
Jen najít to nejlaconější!?
Mám peníze na provoz, ale snažím se trochu přemýšlet a nenechat to zapnuté 24/7 a platit za elektřinu o 10 tis ročně navíc. U známých na zahradě mají nafukovací bazén s černou vyhřívací plachtou co plave na hladině a mají v létě teplotu vody bazénu přes 30° bez vyhřívání, jediné co tam mají tak filtraci. Takže když u 10-15x větší plochy vody jde mít trvale v létě teplou vodu, tak hledám způsob jak to samé udělat u malé vířivky. Máme tam 2 stromy které půlku dne stíní, to může být důvod proč dokáže voda jít třeba na 24° a ochlazovat se. Ale zase vířivka by správně neměla být vystavená silnému slunci po celý den - takže je to takové těžko vymyslitelné - přesto věřím že nějaký efektivní způsob existuje. Počáteční velká investice mi nevadí, pokud se to z dlouhodobého hlediska oplatí. Pro mě práce navíc nevadí, rád trávím čas na zahradě a přitápět dřevem je fajn - pravda ale ten kouř nemusí být pro sousedy příjemný.
Bavíme se o fungování od poloviny jara do poloviny podzimu. Samozřejmě teď v zimě by to nemělo smysl, vířivka je vypuštěná, vyfouknutá a uskladněna.
Bavíme se o dnech, kdy jsou noční teploty kolem 15-20° a přes den 25-30° +-.. Když jsme ji vyhřáli přímo přes jednotku na 34°, tak druhý den měla 29° takže takto ji nějak udržovat peckem nebo i kdybych koupil ty průtokové panely s ohřevem na sluníčko, nějak by to mohlo fungovat co se týče "udržování".
Btw. krycí horní plachtu máme, nějaké tepelné ztráty se zmírní - ale samozřejmě na pevnou vířivku která je izolovaná vatou to nemá..
Jestli je tvým snem ohřívat to dřevem, tak až najdeš levný Brutar a připojení, tak dej vědět.
Za mě je levnější vydělat těch pár korun na ohřev tím co umím, Než hledat nějaký brutálně levný řešení a pak shánět dřevo
Ale mám jednu lokalitu, kde není elektřina ani plyn takže by se mi to i tak hodilo to dřevo.
teď jsem to zkoušel, venku okolo 0-2°C, zakryto tím bílým kruhem, noční teplota 38°C a přes noc vypnuto vše a výsledek -13°C (takže nějakých 23-24 by oko).
Vestavěný ohřívač 2 kW počítejte, že vám nahřeje v zimě cca +1° za hodinu (Podle objemu vody a venkovní teploty). Za ideálních podmínek (= nulových ztrát) by měl teoreticky nahřát 1000 l vody o +2°C
Řešením je napustit horkou vodu z koupelny 40° na akci a pak vypustit Nebo si postavit ten kotel ale nevím jak to budete napojovat. Komerční soud bez napojení stojí okolo 20 000 - Nepočítejte že se vám to ohřeje za hodinu celý z 10° na 40°C
Ještě jsem zkoušel 24 kW průtokáč (pro rychlý napouštění) a to se naplní díky ztrátám v tyhle kose tak za 2 hodiny. Tak pokud byl naplno, neměřil jsem to, no tak počítej nějakých 40 kWh x tvoje cena (za naplnění).
Jo a ještě jedna věc, když to bublá, tak to umí topit jen 1kW, A současně těma bublinkama se to brutálně ochlazuje
Plnil jsem i plynovým průtokáčem.
Jak jsem psal, není to myšleno nyní na zimu.. to by byla ekonomická sebevražda:D Dokonce mám pocit že v návodu u vířivky je zakázáno ji používat venku v mrazech. Pokud ji někdo nemá v zasklené a vytápěné pergole, mráz může gumu potrhat.
Nemůže, když se napustí teplá voda tak to funguje OK. Plasty jsou měkký v pohodě.
Jinak při teplotě vody tuším =<7°C už nejde z důvodu ochrany zapnout - Musí se vypustit a dopustit teplá voda...
Jinak jsem kdysi zkoušel i průtokové dohřívat přes plynový průtokáč (plyn jsem měl MWh za 499 bez DPH), to jsem udělal tak, že jsem na výpustní Šroubený 3 čtvrtku připojil čerpadlo s filtrem 50um A výtlak čerpadla do kotle hadicí a zpátky hadicí. I tak se přicpával alfa Laval průtokový výměník na kotli tím bordelem co odpadává z kůže...
Bylo nutný ho po čase je profouknout druhou stranou...
Pro vás bude jednodušší normálně napustit teplou vodou a předem si spočítat nakolik to vyjde, potom vypustit... A příště zase napustit čistou horkou vodu, Ušetříte i dost za kartušové filtry...
Pokud nejste extra šikovný a bastlit nějaký Brutar, A nemáte předraženou elektřinu nebo plyn, vyjde vás to levněji. Zadarmo to nebude ani s tím dřevem a Brutarem,
Jinak i kdyby to mělo v zimě běžet nonstop (což asi nehrozí) tak vám to vezme za 24h max 2 x 24 = 48 kWh x vaše cena (Což je někde mezi 4 a 9 Kč) - Což je maximálně 192 až 430 podle vaší šikovnosti za kolik máte ELE.
To zas není žádná sebevražda.
Taky jsem zkoušel
Oprava: Což je maximálně 192 až 430 Kč za 24 hodin provoz (vířivka se vypne když fosáhne nastavený teploty takže to bude míň).
Jo a pokud jde o napojování nějakých solárních panelů, tak to si umím představit Pokud mám ideální místo a oslunění a umím si to připojit na výtlak filtrace.
potřebuješ odhadem tak 3-4kW výkonu tedy asi min. 4 m2 plochy v létě ideálně a kolmo osluněný...
Nakolik takový panely přijdou? Pokud budou plastový, tak taky nebudu věčný
Všechny tyhle srandy budou stát víc než samotná Vířivka, která v akci 950 litrová vstávala okolo 7900 naposledy v Lidlu
Ve vířivce kde sedíš ve 30° docela studená voda když tělo má teplotu 37, tak cítíš velký chlad při 30°C - Tam nemůžeš vydržet několik hodin asi, kdežto ve 36°C ano.
Bazén je něco jinýho. Tam se hejbeš.
Přesně tak, 30° je poměrně studená voda. "Použitelná teplota je 32°" a "Příjemná teploty vody začíná někdy od 34°, to je už fajn - bavíme se ale o teplých dnech kdy nefouká. Takže nějaký letní podvečer je na 35° ideál.
Každý to má jinak, pro mě už je 32 až nepříjemně teplá, neosvěží to. Válím se v ní tak půl hodiny, nejvýš hodinu, na delší válení nemám čas. Voda působí chladněji při bublání, jenže to vydává slušný hluk, protože u těchto levných vířivek je to prakticky motor z vysavače, a taky to tak děsně hučí, jako vysavač. Já mám tišší, ale když to pustí soused, je to děs. Naštěstí ji nepouští často. Takže mít to puštěné hodiny dost dobře nejde, pokud máte nějaké sousedy. Já si zabublám tak 10 min a pak se jen válím.-.
tomkk, a víte jak je krásně v termálech? Když je 39-40°C, pak se jdete ochladit do 34°C, ale jen na chvilku?
32° na bazén je teplé jak chcanky, protože v bazénu si chce člověk zaplavat, ochladit se.
Vířivka je spíše na to sezení, odpočívání.. Záleží jaké je počasí venku, pokud léto a sluníčko tak jo 32 je teplé, pokud je chladný večer a 10° a do toho fouká, je to zimné.
Kotel na uhlí, ten je ale asi 40 metrů přes zamkovku, záhony, beton, to je nereálné:D To raději přídavný pecek někde u vířivky.
Kolik panelů by bylo potřeba?
Mám na osvětlení s regulátorem a olovem z auta Ledvance 410Wp 1 ks na střeše.
Na to bude potřeba tak 4 panely minimálně, s jedním asi nic nezmůžu co?
Ta myšlenka ani není tak špatná, slunce svítí dejme tomu od 7h, síla slunce na panel jde od 9h ráno. Takže od 9ti se vířivka nahřívá do 15-16h kdy pomalu je čas a chut zajít na zahradu, lehnout si a vykoupat se. Takže jestli za 6 hodin to z 28° vytáhne třeba na 32° tak je to super, zbytek nějaký stupeň se může dohřát jednotkou. Taky by to pomohlo na udržování teploty. Ale fakt záleží co vše je na to potřeba, asi více panelů a nějaká spirála topná?
Buď elektrika, nebo dřevo. Buď tepelné čerpadlo, nebo topit a topit. Musíte mít něco, co umí dřevem ohřát vodu. Jak již někdo zmínil. tak lázeňská kamna na ohřev a dodělat propojení. Nebo udělat samodomo, jak ohřívat vodu v nádobě a dostat jí do výřivky.
Neexistuje nejde, vše je jen o šikovnosti a penězích.
Provozně nejlevnější a nejkomfortnější jsou pro bazén i vířivku FVP+TČ
TČ Byly levně koupittelný na Allegru ve výprodeji LG (Kdy byly hned vyprodaný) a Grundig (ty zbyly na váhavé)... výkony tuším 7-15 kW.
krmit to pár FVP 400 Wp které byly po 990,- no tak si myslím že hodně muziky skoro zadara, ale zase kdo ma to know how...
Zdravim vsechny. Ja som mal idealizovanu predstavu slnecneho panelu. Mal som 4 m2.Perfektne sa ohriala voda,ale cerpadlo z filtracie rychle prehnala vodu a bolo to studene,lebo sa nestacila voda ohriat,ani pri najprudsom slnku.Potom som to vylepsoval , ze som dal casovac a 15 min vypnute,aby sa voda ohriala a potom 5 min.a cerpadlo vyhnalo tu teplu vodu. Aj tak to stalo za prd. Takze som to po 2 sezonach,vyhodil. Mam aj ciernu kryciu foliu ( bazen ) voda je perfektna 35-38 ,ale len cca 10cm pod foliou. Zvysok na drkotanie zubov. Tak som kupil tepelne cerpadlo 5kw a ide skoro cely den a je to ako-tak. Vleziem do vody ked je aspon 28 .Tak to su skusenosti.Mozno mam prehnane poziadavky.Ale kazdy sme nejaky.
Umístit vířivku do domu. Pak se dá vyhřívat tím, čím se vyhřívá barák. Vířivka pak funguje jako velký radiátor.
Jinak pokud je dostatek elektřiny z fotovoltaiky, jde to zkombinovat s tepelným čerpadlem. Pro malý bazének pak vypadá koupací sezóna třeba nějak takto:
Pane Bobane, jasně, že je to o penězích, ale když na to někdo má, at si to pořídí a využívá.
Jiní odjedou (letos o 25% více jak loni) do tepla za hranice. Když na to mají, at jedou,
Krásný víkend.
Ono to není o penězích, ale o preferencích. Někdo dá přednost novému autu, jiný exotické dovolené a někdo si nakoupí komponenty a smontuje elektrárnu.
Nad FVE uvažuji 2-3 roky, odběr elektřiny jsme měli tak malý (vše ledkové světla, úsporné spotřebiče) že prostě nebyla reálná návratnost. Spotřeba se zvýšila, větší televize, jiné spotřebiče, o jednoho člena v rodině navíc.. Ale není to tak růžové jak se zdá. Samozřejmě že s FVE na střeše a nějakými baterkami se nám spotřeba zvedne - když už budou baterky nabité na 100%, slunce bude pálit tak proč toho nevyužít a nenechat klimatizaci běžet celý den Máme podsklepený dům s garáží, takže jediné z čeho mám obavy tak že když baterka začne hořet, je to peklo. Mít garáž vedle domu - tam bych se nebál, v případě požáru jde nějak baterku vytáhnout i kdyby na ocelovém laně a nechat ji hořet venku. Když ale hoří pod domem, kde prakticky není možné ji vytáhnout - při nejlepším přijdu o celý dům. Při nejhorším uhoříme všichni. FVE sestavy hoří i kvalitní a namontované od zkušených firem - bohužel. Další věc je, že máme rovnou střechu kde je polystyren, samonosná konstrukce je těžká a časem udělá do polystyrenu důlky a začne střechou zatékat.
Jsou domy, kde je taková spotřeba že se FVE vyplatí a za x let se i zaplatí a něco "ušetří". Mě by stačilo vědět že jsem +- na nule a za těch x let nevydělám, ale prodělám třeba do 20ti tis tak by to bylo fajn - přece jen soběstačnost, energie "zdarma v letních dnech" a tak dále.. Ale jak píšu, s dotací můžu mít za 300tis hodně pěknou elektrárnu, ale problémy které jsem napsal mě odrazují.
Na to řeknu jediné, kdo chce mít opici, musí mít i na banány. U vířivky je napsaná spotřeba i jak dlouho trvá ohřev o jeden stupeň (aspoň my to v manuálu k naší máme). A i tak zapínám ohřev jenom když svítí sluníčko a fotovoltaika má přebytky, které by jinak šly do sítě za směšných 200 czk za MWh. Nicméně letos v létě se ohřívalo prakticky každý den, přebytky byly pořád Takže jestli se vám nelíbí spotřeba a cena za ohřev, investujte ještě do FVE, ta se ostatně doma vcelku vyplatí kdykoliv, správně nadimenzovaná samozřejmě a s úložištěm.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.