Nejste přihlášen/a.
no protože je to kabel SYKFY, tak tam neexistuje volný bílý! každý bílý patží ke konkrétní batvš do páru. Jenýe to je ti houby platný. Co patří k čemu poznáš když odstraníš horní izolaci alespoň 10cm a to velmi opatrně aby se ti páry nerozpletly,lépe 10-20cm, ale to už zase nedáš dohromady. Takže jediná rada je soused jak má co zapojeno . A nebo ještě lépe správa domu a ta zajistí odborníka..
šest je divné číslo. Kdyby jich bylo osum tak by to bylo použití dataového eternet kabelu, kde je vždy jeden bílý zkroucen s jedním barevným.
Není to divné číslo. SYKFY kabely (používají se například pro telefonní linky) se dělají 1x pár, 2x pár, 3x pár, 4x pár, 5x pár,...až snad 60x pár. Takže 2 dráty, 4 dráty, 6 drátů, 8 drátů, 10 drátů... až 120 drátů.
Těchhle kabelů mi za 18 let praxe rukama prošly snad desítky kilometrů.
"kde je vždy jeden bílý zkroucen s jedním barevným"
Ne, není to čistě bílý, ale barevný proužek v odstínu barvy toho druhého vodiče (pár bílomodrý - modrý, bílohnědý-hnědý, bílozelený-zelený).
vibe 2 - Ale je to (v drtivé většině) čistě bílý. Proto je nutné dávat pozor, aby se páry při holení kabelu nerozpletly (což se stane snadno, když se oholí jen krátký kus). Pruhované jsou až od 6 pětice párů výš (30x2x0,5).
Kabel SYKFY neobsahuje jednotlivé vodiče, vždycky jsou zkroucené v páru (případně v trojici). Ve Vašem případě jde o kabel SYKFY 3x2x0,5. Když oholíte delší kus, zjistíte, že každý ten bílý má k sobě jeden barevný. Takže bílý/rudý, bílý/modrý a bílý/zelený. Kdyby bylo párů víc, následoval by bílý/hnědý a bílý/šedý. Pak následuje další pětice párů, kde je místo bílého žlutý (další pak oranžový...). Když jste takový kabel přestřihl bez těchle znalostí, máte problém. Ty 3 páry jsou ještě v pohodě, ale představte si, kolik stejných barev obsahuje takový kabel SYKFY 30x3x0,5 . To už se dává dohromady docela těžko.
Který bílý patří ke kterému barevnému zjistíte oholením delšího kusu kabelu (opatrně, páry mnohdy nedrží moc pohromadě a rozplétají se), nebo prozvoněním z druhého konce kabelu. Jenže to je u připojeného kabelu dost problém..
...nebo systémem "pokus - omyl". Tím ale riskujete odstavení celé soustavy v domě. Ale těch bílých drátů zas není tolik.
kuriozitka: a takový 30x2x0,5 přestřihla ns..aná obsluha ústředny kancelářskýma nůžkama, na mé ukažte jak, udělala za zbytku šmik a já čučel jak puk..žádné šmidlání jeden střih a hotovo..
111 - Tak kancelářskýma nůžkama jsem to nezkoušel . My je stříhaly nůžkama na plech a to problém nebyl.
111 - Jsme sice trochu mimo téma otázky, ale připojím taky jednu příhodu. Admin snad promine .
Ve starém domě jsme rušili staré telefonní rozvody. Na zdi chodby byla dřevěná krabice, v ní cca 3 cm tlustý olověný kabel s bavlnou opletenými dráty. Nepočítal jsem je, ale bylo jich hodně. Všechno jsem proměřil a odzkoušel. Všechno bylo "mrtvé". Krabici jsem kladivem urazil ze zdi, kabel ustřihnul a jeho konec zatloukl kladivem do zdi... Asi po hodině se otevřely dveře jednoho bytu a stará paní se mě zeptala: "Nevíte, proč nejde telefon?" Krve by se ve mně v tu chvíli nedořezal !
Byla to jen náhoda . Je to snad už 30 let, ale zážitek nezapomenutelný.
Nebyly v tom kabelu s olověným pláštěm ještě hliníkové žíly? To se v době nedostatku mědi používal hliník.
vibe2 - Ten kabel byl z doby, kdy se ještě o hlníkových drátech ani neuvažovalo. To přišlo až později. Dům je někdy z 20 let minulého století.
Toto na rozdiel od siloveho rozvodu, kde hneda, modra a zltozelena maju svoje jasne dane ulohy, nema ziadnu normu a v kazdom panelaku to moze byt inak. Ziadne spravne zapojenie farieb nie je, musite vediet, co a ako merat. Pre znaleho, ktory rozmysla, robota max na hodinu. Laikom neradim trenovat na tom stylom "vyskusame vsetky moznosti", lebo pripadne odpalenie inych telefonov alebo zdroja vas vyjde draho.
já si v podstatě nejsem jistý pouze CA svorkou od zvonku a společným - pólem, protože ty byly bílé. zvonek mohu změřit, když mi někdo dole zazvoní ba druhý hrot mm dám na předpokládaný společný pól . navíc, společný - pól (svorka 6) nejspíš identifikovat mohu, protože nad rozvaděčem je společná svorka pro připojení zádveřního zvonku
zajímaly mě především měřící metody identifikace vodičů, pro budoucí situace
ty nemáš možnost kouknout k sousedovi? je jedna možnost , mikrofon potřebuje napájení takže kde je napětí mezi vodiči stejnosměrné bude pro mikrofon, kde je střídavé bude pro vrátného a možná zvonek jstli je tam bzučák
Myslím cvik pro odhalení zkrutu ...
P.S.
Když jsem si to několikrát zkusil, tak jsem montérům přidával na každou trasu se SYKFY kabelem nejméně dva metry - právě proto, aby mohli identifikovat k sobě náležející páry.
budu si to pamatovat. moje ambice sice pod 230v moc nesahají ale člověk se s tím určitě setká. za mě mnohem lepší utp 5e kabel, kde jsou páry kroucené až běda a ještě k tomu značené bílobarevné tak, že i taková slepota jako já to vidí
jak velký rozdíl mezi těmito kabely v použití je?
Běžné kabely SYKFY jsou klasifikovány jako cat. 3 do 10Mbit/s (provozní kapacita 120 nF/km). Malý zkrut, jak jste sám zjistil - akorát že o počtu zkrutů na metr kabelovny diskrétně mlčí.
Běžné LAN ethernet kabely jsou cat. 5E do 1000 Mbit/s (1 Gbit/s, provozní kapacita 50 nF/km). Větší zkrut - a každý pár jiný - proto není jedno, jak je na RJ45 konektoru zapojíte.
Domácí telefon / vrátnik a kabeláž - to jsou velmi frekventované dotazy na této poradně.
Ukázkový případ (a kabel SYKFY) je tady: Jak uzemnit domov/...
Tam najdete i další užitečné obrázky.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.