Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zálohování fotek

Od: aja1946® odpovědí: 9 změna:
N
Mám je na sd kartě. Je jich docela dost. Nabízí to jen one dříve. Jiná možnost by nebyla?

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Ajo, vy asi nemyslíte zálohování v tom pravém slova smyslu, podle dotazu. V tom případě přesuňte fotky do PC již zde uvedenými způsoby.

Skutečné zálohování, které se ovšem doporučuje každému, má jiný postup, provádí se minimálně na další jiný disk (nebo cloud=internety) a slouží proti ztrátě dat na původním nosiči, většinou pracovním disku, vlivem například jeho poškození nebo krádeže. Zjednodušeně-při automatickém nebo ručním spuštění zálohy se na zálohovací médium uloží jen to, co se na zálohovaný disk přidá, a uloží se tzv. verze zálohy, kterou lze zpětně dohledat podle datumu.

 


3x
Byla, vytáhnout tu SD kartu z vašeho přístroje (mobil,tablet, atd...,) strčit do PC, notebooku. A fotky přesunout tam.

 

jano123

2x

Správne, čo je doma, to sa počíta...

Čísla, piny kreditiek a rozličné súkromné dáta nepohadzujete po internete,

socialných sietach a pod...

Podobne je to aj so súkromnými dátami /správy, fotky, videa/, aj keď majú

o niečo menší kredit...

Zožeňte si kvalitný ext. disk, a skopírujte. V PC by som to tiež nenechal,

lebo omylom, hlavne pri inštalácii OP možete to zmazat...

 


1x

Pro zálohování jsou pořád nejlepší mechanické a optické disky. Elektronické paměti jsou nespolehlivé, posílání soukromých dat do neznámých úložišt považuju za problematické. Na starých mechanických discích vyjde 1 GB měně než 1 Kč. Připojení kabelem nebo pohodlněji dokovací stanicí. K archivaci se prodávají různé barevné plastové krabičky. Nenahraditelné a pracně upravené fotky je dobré mít ještě na DVD.

 

mll

1x

Hlavně redundantně a mít to pod svojí kontrolou. U online úložišt (zvlášt těch zadarmo) nikdy nemáte záruku, že soubory dostanete zpět, až je budete potřebovat. Oni je spíš potřebujou na trénování umělé inteligence, cílení reklam a podobné nekalé praktiky.

Hlavní je mít minimálně dva externí disky, radši tři (označené třeba FOTO_A, FOTO_B a FOTO_C). A taky je vypalovat na DVD nebo blu ray (taky nejmíň dvojmo), tím, že tato média jsou nepřepisovatelná (once write) je přecejenom menší možnost jejich poškození at už nějakou chybou nebo záškodnickou akcí (typu ransomware). Další pravidlo je mít je na geograficky odlehlých místech, aby, pokud by přišla nějaká živelná událost, nepostihla všechny kopie.

Ještě je dobré mít nějakou možnost ověřit správnost souborů. Já už docela dávno přidávám do názvu souboru CRC32, je to dané historicky (tu aplikaci jsem napsal v roce 2002 (fungovala od win95 a funguje dodnes, má nějaké mouchy, o kterých vím) a až vloni jsem ji při příležitosti migrace na linux (chystal jsem se na to dlouho, linux používám primárně od roku 15) opravil nějaké drobnosti a znovu zkompiloval i pro windows), crc32 nebrání sabotáži (udělat soubor se stejným crc32 uměly už pradávné viry), ale náhodné poškození odhalí. Dneska bych použil možná sha, ale na přidání do názvu souboru je přecejenom trochu delší, takže by se spíš musela někde udržovat databáze a na to jsem před těmi pětadvaceti lety ztroskotal (tehdy nebyly cílem fotky, digitální foto pro normální lidi přišlo o nějaký rok později, tehdy digitální fotka znamenala vzít klasickou fotku a strčit ji do skeneru). Rozhodně mi to usnadnilo situace, kdy mám různé kopie a nevím, která je správná, neshoda CRC nepovedenou kopii při kontrole rovnou vyřadí.

Obávám se, že vaše rada bude vzhledem k použitým termínům, problematice a postupům tazatelce k ničemu.

 


0x

Jsou i jiná úložiště než OneDrive.

Například ZoneRama kde se dá snadno nastavit co nemá být viděno: odkaz

Další výhoda: sdílení fotek s rodinou.

Nevím jak Vy, ale já nemám zájem, aby moje soukromé fotky cestovaly kdesi po vesmíru. Takže je kopíruju na externí HD, který mám doma v šuplíku a mám jistotu, že se k nim nikdo nepovolaný nedostane.

thetruth

@magdon

Snad je těch disků víc, jinak se k těm fotkám taky jednou nemusí dostat nikdo ve vesmíru, včetně vás.

Já mám na tohle Synology s disky v RAIDu, které mi dělá online přístup na domácí úložiště (k fotkám se dostanu kdykoli a odkudkoli) a RAIDem chráním proti náhlému selhání disku. V případě kdy budu chtít mohu nastavit, aby se mi vyfocené foto rovnou automaticky zálohovalo z telefonů domů na NAS.

K tomu mám právě v šuplíku přenosný HDD, který tvoří offline zálohu, a dělám ji pravidelně ručně. Ještě musím, ale pořád se k tomu nemůžu dokopat, schovat podobně disk u příbuzných, abych měl i lokačně oddělenou offline zálohu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]