Nejste přihlášen/a.
trim.9BAC771B-E4FD-44B6-82CD-2BF94CEC9D60.MOV | 2.86 MB | |
trim.436A0802-F096-4DE5-AD07-B271CC54110D.MOV | 1.84 MB |
hlada a nenyk trefili hřebíček na hlavičku (dal bych mu bod): set top box má modulátor, který vysílá na nějakém kanálu (asi 39? nebo tak nějak). Tento signál se přivádí do anténného vstupu televize místo původního signálu z antény.
Je třeba televizor naladit na kmitočet tohoto modulátoru: Přepnout na IV-V. pásmo a pak naladit na takový kanál, kde se signál ze set top boxu dá přijímat. A bude to fachčit. Kvalita daná kvalitou příjmu analogové televize, čili nízká, ale bude to vidět a Pluto ještě pro zvědavce oživíte.
> Tahle televize už nechytne nic.
Koukal jsem na netu a prý ještě pár míst v (jiho)východní Evropě existuje, kde se vysílá z malých vysílačů analogově. Třeba by se tam podíval o prázdninách, když má tu TV na autobaterii v obytném přívěsu.
Další možnost je analogová kabelovka, možná i u nás v nějaké malé obci.
V některých panelákách pořád ještě může být ve společné anténě převodník jednoho programu z (regionálního) DVB-T do PALu.
> má tu TV na autobaterii v obytném přívěsu
Samozřejmě to svoje Pluto může připojit na výletě přímo na autobaterii v rodinném autě jako ten maník ze stránek o Plutu níže.
To jsem nějak nepochopil. Škrtnout čím? Pro co by to byl problém? TV je připojena na +/- baterie. Jako že byste se držel auta a sahal na anténu? Nebo se dotýkal nějakých plíšků v kanálovém voliči?
K demoprovozu dnes k krom televize musí být okolo již zmiňovaný "balast" (STB, modulátor), a každý kabel má kostru obvykle obnaženou (SCART, ant. kabel, CINCH). A protože stará oktávka má na kostže + a všechny ty kabely -, tak při jakémkoliv doteku konce zapojeného kabelu s čímkoliv kovovým na té Oktávii budou lítat čertíci...
Tyto úpravy se dělaly pro osmibitové počítače. Dneska to už nemá smysl. Jestli ti jde o sledování televize, tak je jednodušší si od někoho přivézt barevnou se SCARTem. Dostaneš ji za odvoz. Jestli trváš na zprovoznění televize, tak někde sežeň staré video s modulátorem. Kupovat ho nový nemá smysl.
Lidí, co se rádi zbaví staré TV, je hodně. Čti inzeráty (bazoš, ...) z tvojeho města (Plzeň?) nebo si dej svůj vlastní ("odnesu si zdarma vaši starou televizi DVB-T"). Než to "koupíš", ujisti se, že to pobereš (velikost, váha, kabelové haraburdí, ...), at nevypadáš jako blbec. Netahej domů všechen bordel, který můžeš zdarma "ulovit". Rychle to zahltí všechno volné místo a pak to budeš ty, kdo se toho bude muset zbavovat. Nech také něco pro jiné zájemce hledání kousků.
Hledej staré SET TOP BOXy DVBT1, které mají zezadu čtyři antenní konektory, ale taky ne všechny - Čtyři anténní konektory (2x samec, 2x samice) měly buď modulátor (např. DIWAY) nebo dvojitý tuner s HDD (SENCOR, HYUNDAI) Ta první skupina tě zajímá, ta druhá s HDD ti je na nic. Další hojnou použitelnou skupinou jsou staré satelitní přijímače (typicky HOMECAST apod.), ty měly také anténní modulátor. (poznáš je podle toho, že krom dvou šroubovacích F.konektorů měly ještě tu anténní dvojici samec - samice. A ptáš se co s tím, když DVBT1 už nevysílá a satelit nemáš? Odpověď je jednoduchá - Nejdřív ho zapni, a anténním kabelem ho připoj do toho Pluta, zatlačením a pootočením přepni do IV.-V. pásma, nalaď tmavou obrazovku s nápisem "není signál". Pak vem SCART a do toho konektoru s označením VCR na tom starém STB přiveď signál z nového DVBT2 SET TOP BOXu. V tu chvíli se ten starý přepne do režimu modulátor a naběhne obraz.
Jen upozorním, že nepoužívané PLUTO bude mít nejspíše mizerný kontakt na té maďarské předvolbě a asi se bude rozlaďovat. Proto ho příadně laď s trvale domáčnutým tlačítkem předvolby -obvkyle, když jí uvolníš, kontakt se ztratí a TV se odladí pryč. Možná z těch šesti se jedna stabilnější najde, možná pomůže "šóchání", které zoxidovaný kontakt trochu otře, v každém případě na prostříkání a obroušení se thale předvolba blbě rozebiratelná...
Je hezké zase vidět po delší době použití 2 různých DIN konektorů. Jeden je dokonce přišroubovaný.
I to napájení 12V (autobaterie v přívěsu?) je něco, co je dnes u stále méně přijímačů z důvodů dostupnosti měničů napětí (invertorů).
Neví někdo pravý důvod té obdelníkové dírky se zřejmě pružinovým plíškem uvnitř?
Do té obdélníkové dírky pod nápisem 220V se nic nestrká. Z druhé strany tudy klikatě prochází přívodní kabel, který je v té serpentýně držen proti vytržení.
@houmr: Něco podobného jsem uvažoval, ale pak mě zmátlo, jak je ta přezka přichycená k tomu plastu, proč je tam díra skrz a proč je vedle přívodní šňůry šroubek s držáčkem.
Ten modulátor sice má, ale o jeho kvalitě a použitelnosti si přečti tady: ebastlirna.cz/...
To co potřebuješ, na Aukru někdo prodává skoro zadarmo:
Je otázka, kam se to po mém vysvětlení vyšplhá...
S tím na to co jsem odkazoval to fungovat bude, mnohokrát aplikováno. Tedy za předpokladu, že UHF tuner v tom Plutu je v pořádku. Pokud je výseč na ladícím prvku přepnuta do "U" a při ladění se ti mění struktura zrnění, tak nemám pochybnost, že v pořádku bude.
K tomu STB na Aukru budeš ještě potřebovat jakýkoliv nový STB DVB-T2 se SCARTEM (popř DVD, podle toho, co na TV budeš chtít pouštět), SCART kabel a anténní propojovací kabel. Nic dalšího.
Tohle vysvětluje mnohé:
velkyvetesnik® 19.02.24 20:33
Mám 11 let a snažím se to zprovoznit už dlouhou
V jedenácti bych to asi taky nedal
Když jsem před lety dával studentům FAMU Neptuna s "příslušenstvím" pro nějakou studenskou práci, "školení" odmítli s tím, že jsou tam i kluci co studujou televizní techniku a ti si s tím poradí. Neporadili. Když jsem jim tam pak toho Neptuna ladil na kanál modulátoru, kluci technici na mně koukali a jeden řekl památnou větu: "Jo ahá, to se takle šroubuje!" Od té doby používám místo termínu "naladit signál " termín "našroubovat signál"
Stránka o Neptunu, obrázek, pohled do "šroubovače"signálu (kanálového voliče), zde ve známém modelu Merkur, resp. jeho jugoslávské exportní verzi Vikend z firmy Rudi Čajavec ve městě Banja Luka, dnešní Bosna a Hercegovina.
Jestli chápu tu nabídku v aukci dobře, tak bys k tomu RF výstupu měl být schopný rovnou připojit tvoji TV. Podle mě to má nějaký převaděč na standardní rozlišení a pak i RF modulátor.
> dnešní tv už nemají analogový tuner
Před pár dny tady někdo vybíral nový 65"UHD OLED Panasonic a ten měl všechny analogové tunery.
Ten odkaz je normální STB DVB-T2, která se strká do SCARTu. Ten by se ti případně hodil, pokud žádný jiný se SCARTem nemáš (strčil by jsi ho do toho SCARTy v tom starém STB DIWAY.
Jenom upozorňuju, že ten DIWAY je potřeba s novým STB propojit kabelem SCART-SCART na obou straních - nějaké redukce na CINCH fungovat nebudou, scházelo by tam povelové napětí na přepnutí.
@houmr: Mě připadalo, že u té věci se SCARTem z toho odkazu by ten SCART vůbec nepoužil, protože z toho RF Out leze už přímo namodulovaný signál PAL.
Není tam nikde zmínka, že by měl modulátor, to RF OUT je jen pokračování antény pro případ jejího použití v dalším zařízení. U těchto SCARTových "plog in" STB by ostatně modulátor postrádal smysl - jsou určeny přímo k zastrčení dos SCARTu, takže by byl "navíc".
Já to chápu tak, že je to 1 univerzální zařízení pro 1 TV, takže rozdvojování anténního vstupu u něho postrádá smysl. Buď se vlastní zobrazovač připojí (v sestupné kvalitě) na HDMI, SCART nebo RF výstup toho zařízení.
Konektor: asi opravdu napájení toho modulátoru běžným napájecím DC konektorem
Text: vždyt tam máš na posledním řádku napsáno, že je to "šifrovanou cigánštinou"
Vetešníku, to v té nové aukci je jen pořádná venkovní anténa se zesilovačem. Nevím, kde máte zahradu, ale teoreticky by ti měl stačit pro příjem signálu ten zabudovaný teleskopický prut vzadu na televizi. Vyčuhuje tam od něj prasečí ocásek, tak bys ho musel strčit do anténního vstupu dvb-t2 set-top boxu (možná přes nějakou prodlužku, protože je moc krátký).
Není na té zadní straně modulátoru nějaké psaní? Skoro bych místo +5V očekával +12V
Až to budeš mít všechno pozapojované, tak pošli obrázek s popisem, co je co.
Také jsem takto před lety zapojoval tranzistor a divil se, proč nezesiluje. Ten chudák tam bez připojeného napájení vycucával naindukované mikrovolty ze vzduchu ...
Potrebujete k tomu obyčajný starý videorekorder. Moderný setobox zapojíte do videorekordéra pomocou scartu, a telku naladíte na výstupný kanál videorekordéra. Prepojenie videorekordéra s telkou je pomocou koaxiálu cez 75 Ohm vstupy a výstupy.
velkyvetesnik, pravděpodobně už máš pohromadě vše, to je potřeba. TAky už víš, že každý spotřebič funguje mnohem lépe, když je zapojen do sítě, viz problém s napájením modulátoru.
Já bych postupoval takto:
naladit stanice na settopboxu, připojený HDMI kabelem k běžné TV nebo k monitoru
pokud má TV AV vstup, odpojit HDMI a vyzkoušet, obraz bude v PAL a znatelně horší, než přes HDMI
zapojit modulátor
na TV Tesla Pluto zvolit předvolbu, na které se naladí signál z modulátoru
protože modulátor "vysílá" na 3-4 TV kanéle, TV Tesla Pluto přepnout na 1. TV pásmo, je na to taková červená? páčka?blízko "šroubovače stanic", to tu tuším nikdo nezmínil
vše propojit a zapnout
"šroubovačem stanic" projet celé první-druhé TV pásmo, to už je navoleno tou páčkou černé nebo červené barvy
Mám dojem, že některé TV neměly páčku, ale TV pásma se přepínaly přiměřeným stiskem "šroubovače" a pootočením doprava/doleva. Je zcela zbytečné pokoušet se naladit signál v pásmu, kde nic není.
> přepnout na 1. TV pásmo, je na to taková červená? páčka?
Není. Na přepínání slouží pravá z dírek. Červená páčka ukazuje pozici v prolaďovaném pásmu. Ladí se otáčením levé dírky.
Vzpomínám na nějakou starou telku, typ nevím, tam byla červená páčka na přepínání pásem Tál tam byl červená jezdec, který se posouval při ladění a ukazoval pozici na pásmu. Už na to moc nevzpomíním, přišla napětová syntéza, frekvenční syntéza a dnes je tuším vše SDR.
Podle fotky kanálového voliče bych (nejen já) poradil.
Já občas ladil křížovým šroubovákem, bylo to pohodlnější, než ladící pidikolík.V telce jsou pro ladící kolík úchytky, kdo naladil, zasunul kolík a zavřel dvířka, tomu se ladící kolík neztratil.
Na Plutu není "pravá dírka" jako na Merkuru ani červená páčka jako na C110. Na Plutu se přepíná pásmo přitlačením na ladící kolík (nebo šroubovák) a krátkým pootočením vlevo nebo vpravo.
@houmr: > Na Plutu není "pravá dírka"
Omlouvám se, opravdu jsem si to spletl s Merkurem. Přikládám foto kanálového voliče Pluta.
> jak seřídit obraz se zvukem zároveň?
Obávám se, že to nejde. Ten modulátor je pro systém PAL B a ten má nosnou frekvenci zvuku o 5,5 MHz vedle nosné obrazu, kdežto v ČSSR používaný systém SECAM ji měl o 6,5 MHz vedle.
PAL B je taky jen pri I. a III. pásmo (obě jsou v VHF). Navíc ten modulátor umí modulovat jen na kanál 3 nebo 4, jak se na něm píše a ty jsou oba v I.pásmu.
Ten modulátor, co ti má přijít, snad bude umět zvuk na 6,5MHz.
Jinak Pluto má vzadu výstup na repro a má dokonce i zvukový výstup (pravý horní DIN konektor), tak k tomu můžeš připojit zesilovač s reproduktory. Pluto samozřejmě umí jen monofonní zvuk.
Je to úplně normální reproduktor (případně přímo už rovnou zabudovaný v reprobedně) o odporu 8 ohmů.
Konektor se běžně prodává v obchodech, kde prodávají elektronické součástky.
V první řadě musíš na STB zesílit zvuk na maximum a ztlumit ho na televizi. Tím si hodně pomůžeš. Pokud ti bude zvuk vrčet i nadále, počkej až ti přijde ten starý DIWAY, ten má i normu DK, která na tom Plutu půjde nejspíš lépe.
Když už jsme u těch norem, jak to, že Pluto vlevo má ladící obvody pro západní normu, kdežto Merkur vpravo na východní?
@velkyvetesnik: To je jen nějaký předražený ("profesionální") kabel DIN-RCA.
Ty konektory se prodávají za 5-10 Kč každý.
A ano, ten zvukový výstup Pluta je s linkovými úrovněmi napětí pro připojení zesilovače.
ty čísla jsou podle rastru CCIR-B. V Plutu je předvolba maďarské výroby, zřejmě to okýnko patří do nějaké exportní verze. Já měl např. Capellu, kde na předvolbě v okýnku pro IV.-V. pásmo bylo vytištěno jen 21 . . 40 (zřejmě tedy jen IV. televizní pásmo). Tyhle detaily asi byly pod rozlišovací schopnost soudruhů, hlavně když se splnil plán.
Co se týká vrčení, hučení, bručení apod., je potřeba rozlišovat příčinu podle projevu:
- zvuk vrčí i když je hlasitost na TV na minimu: problém je ve zdroji TV
- zvuk vrči a šumí, hladina je závislá na hlasitosti na televizoru: příliš nízká modulace zvuku - přidat na maximum hlasitost na STB a adekvátně stlumit na TV
- vrčení zvuku je závislé podle toho, jak se signál naladí (buď je dobrý obraz nebo zvuk): nedostatečná selektivita zřejmě související s normou modulátoru: buď zkusit doladit příslušná jádra na modulu Z (jen pro zkušené), nebo vyměnit modulátor za přepínatelný BG/DK.
- nejde o vrčení, ale spíše hučení, které zmizí, pokud se vytáhnou CINCHe z modulátoru: pak jde zřejmě o zemní smyčku a anténu je vhodné připojit přes galvanické oddělení.
čtu že hučí zvuk, co si pod tím představit? Kdyby to byl brum 50Hz hledal bych zemní smyčky, nebo nejdříve zkusil jiný zdroj co napájí modulátor..
Jak chcete párovat když nemáte originál? To není univerzální ovladač, tyhle tlačítka fungujou jen tak, že dlouze stisknete klávesu, kam chcete kód nahrát a následně stisknete klávesu na originálním ovladači, namířeném na diodu toho ovladače od STB.
Mimochodem, na SENCOR žádný běžný univerál nezkoušejte, většinou neuspějete. U téhle značky v 90% ovladač není přenosný ani napříč modely.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.