Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, jsem tu opět já se svojí elektřinou.
Obvod na obrázku by měl fungovat takto: Baterie dodává ledce elektřinu a ona svíti. Pokud ale solární panel vyrobí více elektřiny než je baterie(1,5V) tak se baterie začne nabíjet. Pokud přestane svítit slunce solární panel vyrobí méně elektřiny než je baterie a baterie začne dodávat el. do ledky.
Bude to takto fungovat?
Bude ledka svítit i při nabíjení?
Jaké napětí je potřeba na nabíjení baterie(1,5V) 1,6 nebo více?
Za prvé: baterie nejde nabíjet. Musíte použít akumulátor. Běžně používané aku NiCd a NiMH mají provozní napětí 1,2V, zatímco minimální napětí na LED je od 1,8 do 2,2V. To nehovořím o modrých LED kde je to kolem 3V. Takže z toho vyplývá, že LED na jeden článek nebude svítit.
Za druhé: Nabíjení slunečním článkem. Záleží na tom, jaký článek se použije, jak je zapojený. V tom lepším případě to nebude nabíjet, v tom horším odejde sol. článek nebo Aku. Při přebíjení může odejít i výbuchem.
Tento obvod bude fungovat,ale jen chvíli.Led musí mít proudovou ochranu,tedy omezovací odpor v serii,aby přes ni teklo jen potřebných 10 - 20 mA podle typu.Totéž u nabíjecí baterie.Ta má stanovený nabíjecí proud,který se nesmí překročit.Stejně je potřeba dodržet proud z fotočlánku,ten dodává proud v širokém rozmezí.Podle osvětlení.Ten se musí respektovat,nemuže pracovat do zkratu,a tak se musí omezovat.Napětí tě nezajímá,dodržet se musí proudová zátěž.
JABRAKA
doplněno 08.07.10 17:38:Napsal jsem vlastně to,co Vlado,takže to dodrž.A budeš spokojen.
JB
Jabraka: Jak můžeš napsat, že ho nezajímá napětí. Můžeš mi vysvětlit, jak bude svítit LED na 1,5V? Vždyt je to hovadina co tady radíš. V praxi mohou nastat tři situace
1.) napětí z fotočlánku bude menší než napětí Uaku - proud nepoteče. LED nesvítí. Uaku= napětí akumulátoru
2.) napětí z fotočlánku bude větší než Uaku ale menší než Uak- LED nebude svítit, proud poteče do Aku v závislosti dle vzorce (Ufč-1,2)/Raku. Uak=napětí LED v propustném směru, Ufč= napětí fotočlánku, Raku=vnitřní odpor Aku. Tady asi nedojde ke zničení ničeho, nicméně praktické využití - žádné. Bude to velmi pomalu nabíjet aku.
3.) napětí z fotočlánku bude větší než Uak, potom se uplatní LED jako stabilizátor napětí cca 2V(podle typu od 1,8-2,2V) a poteče přes ní neomezený proud. Daný jen vnitřním odporem systému LED a rozdílovým napětím Ufč-Uak. tzn: LED bude svítit, ale jen chvíli, počítám sytým červeným až oranžovým světlem. Bohužel jen do chvíle než ji zhasneš. Pak už ji udělej jen Pá Pá. Po zničení LED (pokud to fotočlánek přežije) poteče do Aku proud (Ufč-1,2)/Raku. Co se bude dít, závisí na tom, co vydrží déle. Já bych se vsadil, že odejde fotočlánek, a Aku to vydrží. Vsadí si někdo se mnou?
Jinak mnoho štěstí v pokusničení. A sežeň si někde v blízkosti bydliště nějakého elektrotechnika, který by ti to vysvětlil osobně. Takhle přes poradnu je to trochu zdlouhavé.
Pokud ti mohu radit, dělej pokusy jen s NiCd nebo NiMH články. LIOn články(1,5V) jsou hodně háklivé na nabíjecí proud, a při přebíjení jsou opravdu nebezpečné zdraví - vybuchují.
Nerozčiluj se, my už tady Jabraku všichni známe a víme, že trpí komplexem grafománie a že se holt musí za každou cenu ke všemu vyjadřovat a kdyby to byla sebevětší pitomost.
3. | Děkan | jabraka | 643 | 3.204 | 20.1% | 14.05.2008 | 09.07.2010 18:19 |
643 pitomců ohodnotilo podle robotika za více než dva roky 3204 odpovědí kolegu Jabraky.
Prosím, vy chytří ohodnotte poznámku toho neurotika, ktorého tu nikdo neznáme...
doplněno 09.07.10 21:39:Omlouvám se všem, kteří dali 643 dobrých hodnocení, za moje pojmenování o dva řádky výše.
Milý Hejkale, kolega ROBOTIK se za svůj dlouhý pobyt zde na poradte.cz kvůli množství výborných a potencionálně bodovaných odpovědí nějak ještě ani nestačil zaregistrovat! !
Určitě jsem mu já sám už mnohokrát chtěl ten palec dát, ale nějak nebyla díky jeho "anonymitě" možnost. Věřím, že těch jeho nejlepších odpovědí bylo móc a móc, akorát si zrovna na žádnou nemůžu vzpomenout... .
P.S.: A co se týká pana Jabraky, s jeho některými názory, materiály či technologiemi nesouhlasím, ale přesto ho uznávám jako téměř všeobecného odborníka a za jeho rady a názory si ho vážím!
to, že 645 "pitomců" podle tebe, ohodnotilo Jabraku pozitivně, nic nemění na tom, že tu leckdy a i zde, plácá nesmysly. To takovýho Hitlera oslavovaly miliony lidí a taky plácal nesmysly. Ovšem vždy se najdou nějací řítolezci, kteří to budou vyvracet.
Ahoj robotiku, nevím teďka, jestli si tuto myšlenku přečteš Ty, nebo někdo jiný, kdo se přihlásí pod Tvým SOUČASNÝM neregistrovaným nickem. Pokud mne pokládáš za nějakého řitolezce, nebo rektálního alpinistu jak tomu říkám já, tak fakt do p*dele nikomu nelezu, nedělal jsem to a už to asi nebudu mít za potřebí dělat. Když jsem tak přežil i komanče, tak si mně fakt "nějakej pan Jabraka" nemůže koupit abych ho chválil nebo obhajoval proti mé vůli a přesvědčení. Pan Jabraka mě přesvědčil svými názory, životními zkušenostmi a slušným chováním, a to i přesto, že s ním občas nesouhlasím. Ty jsi mě k něčemu pozitivnímu zatím fakt nepřesvědčil, a moji odpověď na Tvůj příspěvek jsem vytvořil JEN proto, aby si o mně i o Tobě ostatní utvořili vlastní názor, hezký den!
Neboj, až se budu rozčilovat, bude to vypadat jinak, Hi. Ale nemohl jsem to nechat jen tak. Protože kdyby se jím někdo řídil, tak pohoří, nebo ho to zbytečně zmate víc než je třeba. Taky jsem "nesežral" všechnu moudrost. Ale bavit se s někým(hejkal) níže o počtu hodnocení nehodlám. To je čistě subjektivní věc. Na rozdíl od elektrotechniky, kde je vše jasně dané. A znalost ohmova zákona, by v tomto případě stačila na zodpovězení otázky. Měj se a dík za povzbuzení.
Lui,já jsem studoval elektroniku už v roce 1959.Takže vím,o čem mluvím.Proč musím pořád poslouchat takové ignoranty,jako jsi ty?Je přece jasné,že důležitý pro účinky elektrického proudu je především proud a nikoliv napětí.To se naměří v každém zdroji,ale pokud se obvod neuzavře,napětí je plné,ale proud neprotéká.Když do obvodu zařadíš malý odpor,a zdroj je měkký,napětí takového zdroje klesne téměř k nule.I u těch ledek musíme především měřit proud,ten zničí při překročení limitu součástku,ne naměřené napětí naprázdno!
JABRAKA
Máš k mým "ignorantským" vývodům nějaká faktické argumenty, nebo jen obecné kecy? Je tam něco špatně?
nETUSIM KOLIK PANEL VYDRZI ALE VIM ZE SE DA VNITRNE ODPALIT TROCHU VYSSIM NAPETIM NEZ NA KTERE JE STAVENY..
pOJISTIT SI T LZE DOMACI STAVEBNICI Z ODPORU A DIODY A TRANDAKU ALE VZHLEDEM K CENE CASU A PRACI SE VYPLATU ZAJIT DO KAUFLANDU A NAJIT KRAPLOU LAMPU A ZA TRICET kACEK MA CLOVEK PANEL I ELEKTRONIKU NA DALSI POKUSY..ASPON JA TAKTO VYHODNE KOUPIL...
Bude to fungovat. Akumulátor bude nabíjen neregulovaně, LED bude svítit i při nabíjení. Napětí fotočlánku naprázdno musí být vyšší než napětí akumulátoru, větší význam pak má max. proud, který je fotočlánek schopen dávat, aby nepřebíjel akumulátor (pro běžné rozměry fotočlánku to nehrozí, proudy jsou dostatečně nízké)
To je jen návrh na papíře. Nemám zatím v umyslu to stavět. Nápadlo mě to když jsem rozmontoval solární světlo na zahradu. Je tam sol. článek, ni-mh nabíjecí baterie 1,5V, a ledka. Je to tam zapojené o něco složitěji. Svítí když na solar. panel dopadá málo světla(v noci) a ve dne když na to svítí slunce tak nesvítí.
Proto mě napadlo udělat jednodušší model.
Solární světlo do zahrady viz foto.
Alkalicke nabijatelne baterie 1,5V - Nabijanie musi zabezbecovat elektronika, inak ich znicis.
LED - musis zabezbecit, aby diodou netiekol prud, ktory by ju znicil, alebo neprimerane skratil zivotnost
Fotoclanok - tiez musis toto ziskane napatie niecim riadit, inak poskodis tento clanok, alebo napajanu cast.
No a tvoje zapojenie nic z toho v sebe nema. Ak budes mat dostatocne vykonny fotoclanok, ako prva odide led-ka a potom nicim neobmedzovanym prepatim poskodis bateriu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.