Nejste přihlášen/a.
Hraju si s různou elektronikou ála Arduino a breadbord napájím modulem s AMS1117 5V (datasheet např. tady mm.digikey.com/... ) ze sítového zdroje 12V.
Normálně mám odběr malý, řekněme 0.1-0.2A, ale dělám chyby a někdy se mi to zkratuje, nebo tak něco (špatné zapojení, špatná součástka, náhodný dotyk ...) a pak ten napájecí obvod shoří (uteče magický dým a je vidět rudou žhnoucí tečku v chipu) a ten chip se prorazí a místo 5V tam pustí plné napájení 12V, takže pokud něco na desce ještě neshořelo, tak to shoří teď.
Podle datasheetu mi připadá, že by se měl prostě odstavit kvůli teplu, ale to se nestane. Napájecí desky jsou různé z aliexpressu - shořelo mi jich už víc.
Dá se tomu nějak zabránit?
Znáte nějaký levný měnič 12V->5V, který dokáže dávat řekněme alespoň 0.3A, ale při zkratu nebo přetížení (je celkem jedno, jestli od 0.4A, nebo od 4A, ono to u mě je buď v pořádku, nebo nastane totální šlus, který pustí kolik dostane) se prostě odpojí a nepustí tam větší napětí?
Důležité je, aby tam nepustil to větší napětí, jestli se odpojí, nebo tam bude pouštět něco, co sám s nese, i při nižším napětí je celkem jedno.
Nejlíp, kdyby po odstranění zkratu, vychladnutí a znovuzapojené fungoval dál, ale jestli se spálí a zůstane zavřený (místo aby se zkratoval) taky nevadí.
Tak jsem nakonec raději koupil něco pořádného, i když dražšího a nemůžu si to vynachválit - CPS-3205
Můžu si tam dát napětí jaké potřebuju asi od 1V do 30V (takže stejně nejčastěji 3.3V, 5V nebo 12V, ale občas používám i různá obskurní, nebo testuju odkud-kam něco dělá něco)
Můžu si nastavit maximální proud a pokud ho to dosáhne, tak napětí začne klesat a dodržuje se proud nastavený (takže třeba dám pro diodu 30mA a zkouším, na jaké napětí je s tím určená - vyšlo mi, že při 15.7V už začíná svítit a při asi 17V svítí hodně (což koresponduje s tím, že podle zapojení a součástek by při plné zátěži tam mělo být asi 20V))
Takže při stavbě počítače jsem tam měl těch 5V, povolený proud jsem postupně zvedal podle toho jak počítač rostl, teď jsem na 0.250 A, ale chystám se přidat další součástky a LEDky, tak prostě přidám i miliampéry. Velice pohodlné
Udělal jsem si vlastní kabely přímo do breadboardu, stejně jako dedikované propojky pro jejich napájení, takže se napětí mezi jednotlivými lištami vede po kabelu určeném pro napájení klasických spotřebičů (takřka nulové ztráty a všechny breadboardy mají stejně a nejde celá zátěž postupně přez všechny - ono při 5 BB už je to opravdu znát).
A při různých pokusech mezitím tam prostě strčím kabely klasické a testuju s s libovolným napětím a proudem.
A už jsem to párkrát zkratoval a pohoda - maximální povolený proud, napětí jak to vyšlo (od nulového po něco daného testovaným obvodem) a jakmile jsem odstranil zkrat, tak to okamžitě vyjelo zase na správné hodnoty.
A ukázalo se, že přehazování kabelů a uživatelský komfort je mnohem lepší, než mít pro každou testovanou věc jeden dedikovaný zdroj
Tak stepdown MINI-360 (Zvládne i 2A pokud se přetíží tak se vypne a po vychaldnutí pracuje dál, jen pozor vlastní spotřeba je cca 20mA ) laskakit.cz/... cena 18Kč.
Jinak již zmíněný lineární regulátor 7805. (při snížení 12-5=7V a 0,2A, 1,4W protopí)
laskakit.cz/... cena 8Kč
Jinak jako "laboratorní"zdroj jsem si oblíbil ZK-4KX (BUCK-Boost lze tedy napájet nižším i vyšším napětím než je výstup) V podstatě hotové řešení zdroje má režim CV i CC a ukazuje přesně, jen ovladání enkoderem není tak pohodlné. laskakit.cz/... Cena 368Kč
Před ZK-4KX jsem měl 35W DC 5.5-30V to 0.5-30V Buck Boost Converter bohužel jde sehnat jen v Číně (stal mě kolem 150Kč). Bohužel není panelový(na to doplatil a zníčil jsem si LCD), ale ovladaní napětí a proudu (CV/CC) na potenciometru nemělo chybu.
Ten ZK-4KX vypadá opravdu dobře, jen na něj (a nějaký zdroj a konektory) budu muset udělat krabičku Ale asi ho stejně objednám a koupím. Ten display s měřením odběru za to stojí
(Ledaže by se našlo něco podobného, co by navíc mělo i tu sítovou část a uzavřenou krabičku)
Nastavovat to budu nejspíš jen jednou, na 5V / 0.2A, a pak už s tím nebudu hýbat (ledaže by se mi rozrostl nějaký pokus a musel bych zvedat proud), napájet to budu ze zásuvky 240V, takže účinnost moc roli nehraje.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.