Nejste přihlášen/a.
Sledoval jsem video o teorii měničů a zaujal mě vzorec (ten druhý).
Chci se zeptat co to prakticky znamená. Dejmetomu že si koupím měnič, chci zredukovat 5V za lionky na 3 až 3.1V (odebíraný proud někde mezi 100 až 300 mA).
Našel jsem ale několik měničů, jeden má výstup 3.3V 800mA nevím zda se to dá regulovat asi ne bo tam nevidím trimery.
Mám tedy nejprve změřit jakou kapacitu mají ty trimery co tam jsou namontované? A co když zjistím, že mají malou kapacitu a chtěl bych dosáhnout hladšího průběhu tím, že zvýším/snížím kapacitu? Ze vzorce vyplývá, že čím vyšší kapacita kondenzátoru, tím větší zvlnění ne? To je nevýhoda...
Pak jsem našel tento:
Výstupní napětí:3,3V DC
Proud 100mA (špičkový max 150mA)
Ale zde taky nevidím možnost regulovat kapacitu...
Dále jsem našel tento o dost dražší:
píšou až 3A jenže tam není chladič...
Vstupní napětí rozsah: 440V DC
Výstupní napětí rozsah: 1,25 - 37V DC nastavitelné
Výstupní proud: až 3A
kondíky 50V. Ale kapacitu nepřečtu.
Může se stát, že by ten měnič selhal a pustil tam větší napětí než na kolik jsem to nastavil? Neměla by se tam jako pojistka dát varistor na výstupní kontakt? Případně mám to pojistit i proti vyššímu proudu a dát za varistor pojistku řekněme 200mA?
Nakonec k těm prvním dvou se chci ještě zeptat na úbytek napětí. Ten druhý dává Proud 100mA (špičkový max 150mA) takže když bych chtěl vytratit 0.2V (pomocí diody?) tak asi logicky klesne proud a to může být problém.
Promiňte, ale vy se nejdříve doučte základy matematiky a fyziky.
Začnu vzorečkem pro výpočet zvlnění. Jelikož je kapacita ve jmenovateli, je jasné, že čím větší kapacita, tím MENŠÍ zvlnění. Činitel zvlnění není zrovna to nejvíce zajímavé.
Filtrační kapacity zdrojů jsou tak velké, že nelze použít kapacitní trimry. Z čehož plyne, že nevíte, co to je trimr a k čemu slouží.
Zdroje z odkazů 1 a 2 nejsou regulovatelné, žádné trimry neobsahují, jsou pevně nastavené, zdroj 3 je regulovatelný, 2 kondenzátory v něm mají kapacitu 100uF/50V a 220uF/35V a jejich značení je perfektně čitelné.
Bohužel nemám, co k tomu dodat.
Já se díval na ten druhý vzorec. Na činitel zvlnění. Tak jaký je rozdíl? To je činitel zvlnění opak zvlnění? Já nemám osciloskop abych se podíval na tu vlnu. Mám jen měřák.
A když mám malý poměr Ui a Uo zde 5:3.3V případně 5:3.1V je lepší volit frekvence v kHz než v Mhz? Teň zrovna poslouchám, že při vysokých frekvencích se tranzistor sotva stihne otevřít a už se zas zavírá, což není ideální z hlediska efektivity. Tedy jaká frekvence měniče je ideální pro takovou drobnou úpravu napětí?
to se nedá říci protože tyto měniče frekvenci samy mění podle odběru.. počti si nejdříve jak vůbec fungují a pak se ptej...
Elektrické zařízení se má provozovat tak, aby nebyly mezní parametry překračovány. A to platí i o měniče.
Zvlnění? A k čemupak to asi je potřeba? Spínané zdroje běhají na nějakých kHz a tam bude stačit i malá kapacita pro dostatečné vyhlazení.
Super odpověď. Díky. Takže to zvlnění bude asi někde na úrovni mV... možná desítek mV. Bohužel, není tam uvedeno jestli je frekvence v kHz nebo MHz. A kdybych měl osciloskop, tak to mohu změřit jaká je frekvence toho měniče?
činitel zvlnění je procentuální vyjádření zvlnění s kondenzátorem oproti zvlnění bez kondenzátoru . Bez kondíku je to 100%
Nepochopil som celkom zmysel Vašej rozsiahlej otázky, a účel použitia...
Ak sa chcete zaoberat teóriou meničou, na internete su toho tony...
Ak si chcete menič kúpit, na pár drobných je bohatá ponuka...
Ak už menič, ktorý budete mat pred sebou, bude mat "vyššie" zvlnenie,
aké požadujem, pridám paralelne na výstup elektrolit. kondenzátor.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.