Nejste přihlášen/a.
zdravím, potřeboval bych poradit jak zapojit radiobudík k počítači.
v radiobudíku jsou od trafa dvě napájení(1. osvícení displaye 5V, 2.samotný radiobudík 9V)
pokud se nepletu tak z PC dostanu 5 i 12V stejnosměrného napětí, z trafa radiobudíku jde ale střídavé napětí a kamarád mi povídal, že to napětí z kompu musím dát za diody které to stř. napětí mění na stejn. napětí.
nějak bych s tím potřeboval pomoct a snížit to 12V napětí tak na 8-9V
pokud by jste potřebovali upřesnit můj dotaz tak nejspíš přes mail
díky za radu j.
Nevím jestli jsem dobře pochopil co vlastně chcete udělat,ale pokud připojit budík ke zdroji PC,tak jednoduše využijte volnýho napájecího konektoru (k hd,dvd) a investujte cca. 15 kaček do stabilizátoru. Zapojení máte na obrázku.
já bych to řešil jednoduše. Na tom kondenzátoru u čtyř diod je na boku znaménko - teda mínus druhý vývod kondenzátoru je + teda plus. Našel bych na tištěném spoji nejbližší místa, kam se ty dva dráty dají přispájkovat.
to samé u 5 V. i tam by měl být kondík.
doplněno 23.05.10 14:53:myslel jsem i na to, jak radí halík, dokonce by ten úbytek napětí na diodách mohl způsobit to snížení z 12 na 9 Volt, ale záleží na typu diod a jejich vlastnostech, a stabilizátor je přece jen stabilizátor.
doplněno 23.05.10 14:56:tak je to potvrzeno z více stran... a ten závod s časem, škoda, že mám teď připojení přes mobil a to hróóózně pomalé...
Nápad vcelku zajímavý, ale nemusí fungovat vůbec.
1. Po odpojení ze sítě se čas vynuluje nebo ne? Co se tedy stane po vypnutí PC?
2. Radiobudíky většinou využívají jako zdroj řídícího kmitočtu pro hodiny 50 Hz ze sítě, to bude ale při napájení z PC chybět.
Tak to je trochu nadějnější, když je to řízené rad. signálem, tak hodiny asi jdou trvale, vedle přívodu 9V na pl. spoji jsou svorky označené batty+ a batty- , mohla by tam být baterie která napájí hodiny jako záložní zdroj (trvale).
U přívodu 9V jsou vidět čtyři diody, které zřejmě tohle napětí usměrňují a kondenzátor (černý váleček vedle) ho filtruje (vyhlazuje). Dá se předpokládat že po vyfiltrování je na něm napětí větší než 9V. Nezbývá, než ho změřit za provozu a jako náhradu lze pak přivést na tento kondenzátor přibližně stejné napětí z vnějšího zdroje (pozor na polaritu).
U přívodu 5V je však vidět dioda jen jedna a tak je otázkou, jak se v přístroji tohle napětí dále zpracovává (jedině vysledovat z ploš. spojů) a jak by šlo tedy nahradit jiným vnějším zdrojem.
U přívodu 5V jsou dvě diody. Našel jsem si jak bych pravděpodobně u 9V přívodu s čtyřmi diodami nahradil vnějším zdrojem, ale u toho 5V přívodu s dvěmi diodami si nejsem jist -tam nevím co je to OV
Můžete to zapojit přímo na vstup diodového můstku, tj. místo vývodů tráfka. On už si proud cestu najde. Je to sice prasárna, ale bude to fungovat, a navíc je pak šumafuk s plus/mínusem, protože si to můstek přebere jak potřebuje.
Takhle to má výhodu i v tom, že průchodem proudu můstkem, přes 2 diody, se "srazí 12V napětí na cca 11V (na každé diodě bude úbytek napětí asi 0,5V). No a to už bych do toho budíku klidně natlačil, 20% napětí navíc to vydrží.
Můžete to zapojit přímo na vstup diodového můstku, tj. místo vývodů tráfka. On už si proud cestu najde. Je to sice prasárna, ale bude to fungovat, a navíc je pak šumafuk s plus/mínusem, protože si to můstek přebere jak potřebuje.
Takhle to má výhodu
i v tom, že průchodem proudu můstkem, přes 2 diody, se srazí 12V napětí na cca 11V (na každé diodě bude úbytek napětí asi 0,5V). No a to už bych do toho budíku klidně natlačil, 20% napětí navíc to vydrží.
Tak tohle zkusím, zní to tak jednoduše, až se mi nechce věřit... dám vědět
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.