Nejste přihlášen/a.
Snižovat napětí lze rovněž Zenerovou diodou (úbytek napětí dle typu - katalogové hodnoty a výkonu), nebo obyčejnou diodou v propustném směru. Na jednu diodu úbytek napětí asi 0,7V a nesnižuje se výkon/příkon. Například diodami snižuji rychlost autíček svým vnukům, neb při původní rychlosti, nejsou schopni auta "uřídit", co by caparti.
POZNÁMKA: Není potřeba ubírat proud, jen nastavit napětí na napětí, které je uvedeno na bloku baterií. Pokud bude o nějaký +1V vyšší nevadí. Vadný blok baterií určitě odpojit. Pozor, ze zdroje nemusí jít sinusoida, ale pulzy. Takže měřit napětí na kondenzátoru nějakých 1G + odpor aspoň 1K na jedné straně přívodu ke kondenzátoru. Případně kondenzátor ponechat při užívání.
Bez snížení napětí nabíječky to nepůjde. Ale vzhledem k dotazu soudím, že o tom víte velmi málo, řada nabíječek totiž toto umožňuje nastavit.
Jde užít vyšší napětí pulzním zdrojem. Kdysi pro NiCd aku modeláři běžně užívali, pro jejich údržbu. Pulzně třeba i stovky voltů. Součástí je čidlo měření teploty nabíjených článků. Moderní dražší nabíječky také pulzně s vysokým napětím. Tím dosáhnou rychlejší nabití.
U běžné nabíječky jedině předřadným odporem, nebo řízeným proudovým zdrojem. Nebo ručně měřit teplotu článku teploměrem a vypínat a zapínat zdroj, aby nedošlo k explozi článku. Základem je článek nepřehřát, aby nevybouchl.
Doplním. Doporučuje se v domácím prostředí (amatérsky) nabíjet proudem odpovídajícím desetině kapacity. Jako ochranný odpor se užívala vhodně zvolená klasická žárovka (vlákno). Zpravidla na napětí jdoucí ze zdroje a potom se volil výkon (bývá vyraženo na objímce žárovky napětí a max. proud).
Aku má kapacitu 1Ah (1000 mAh) -> nabíjet 0,1A (100 mA) proud.
@ genehawkins Co se vám na tom nezdá? Znáte jednodušší způsob jak udělat ze zdroje napětí zdroj proudu?
@genehawkins Co se vám na tom nezdá? Znáte jednodušší způsob jak udělat ze zdroje napětí zdroj proudu?
Neodpovím na tvoji otázku, protože mne spíše zajímá jakou baterii chceš nabíjet a jakou nabíječkou.
Existuje mnoho druhů baterií a stejně tak mnoho druhů nabíječek.
Takže pokud máš nějakou starou nabíječku, tak je možná na čase popřemýšlet o zakoupení modernější nabíječky přímo k tvojí baterii.
Já mám třeba nabíječku olověných baterií, na které můžu nastavit nabíjení moto-baterie / auto-baterie / oživení baterie v mrazech. Při přepínání se mění právě nabíjecí proud.
Obecně je dobré baterii nabíjet ze zdroje proudu. Teoreticky je to takový zdroj, který dává do libovolné zátěže definovaný proud. Má velký vnitřní odpor. Prakticky se to u nabíječek řeší jednoduše, bez další elektroniky tak, že se do primáru transformátoru zařadí do série konenzátory (řádově jednotky uF). Pro menší proudy stačí dát do série žárovku nebo jen odpor.
Toto lze vyřešit pouze automatickou nabíječkou. Ta pozná přesné parametry akumulátoru a podle toho vše upraví. Ostatní rady jsou jen tápání.
Děláš si z nás srandu, že?
Máš laboratorní zdroj s možností nastavení napětí a proudu a potřeboval bys snížit ampéry. Tak na to je na laboratorním zdroji potenciometr pro nastavení proudu.
A baterie u mobilních zařízení mají právě nějakou elektroniku (automatiku), která vyhodnocuje stav nabití a podle toho upravuje parametry nabíjení.
Při tvém způsobu nabíjení baterie budeš muset po celou dobu nabíjení baterii hlídat. Jinak může baterie bouchnout a může i způsobit požár.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.