Nejste přihlášen/a.
Zdravím!
Před měsícem přestal hřát bojler. Vyměnil jsem obě topná tělesa a zase vodu hřeje. Chyba byla tedy pouze v topných tělesech, ne jinde v bojleru.
Přišla mi faktura za elektřinu za 5 měsíců a je dvakrát vyšší, než obvykle. Přesně 4125 kWh za 4,8 měsíců. ELektřinu spíše šetříme, tak nás to překvapilo.
Moje otázka je, zda tento nárůst mohl způsobit vadný bojler. Přijde mi, že to není možné - i kdyby byl v topném tělese zkrat, teplo ze spotřebované elektřiny by se muselo někam odvádět - prostě by se hřála voda . A protože spotřebu teplé vody máme stále zhruba stejnou, na spotřebě elektřiny by se to neprojevilo...
Děkuju za odpověď na možná i hloupou otázku...
Petr
Porucha těles v bojleru nemohla způsobit zvýšenou spotřebu. I kdybychom připustili mezizávitový zkrat (nevím, jestli je to vůbec možné) a tím zvýšený výkon, zkrátila by se doba zapnutí. Příčina bude jinde.
1. Zkontrolujte ještě jednou správnost vyúčtování. Správnost odečtu, návaznost na předchozí.
2. Orientačně zkontrolujte elektroměr. Zapnutím spotřebiče o známém příkonu na určitou dobu a ponecháním delší čas bez odběru.
3. Zapisujte si pravidelně stav. 28 kWh/den není možné v běžné domácnosti s bojlerem dosáhnout.
Lenže tie staté špirály mohli byt zanesené vodným kameňom a vtedy je zlý prestup tepla zošpirály do vody,bráni tomu tá vrstva vodného kameňa, a spotreba stúpa. Zároveň dochádza ku prehrievaniu špirály a jej postupný odchod.
Nezmení,to je pravda,no ohrev vody na požadovanú teplotu bude trvat dlhšie a tým pádom aj bude väčšia spotreba elektrickej energie. Majitelia,najmä stojatých el. bojlerov by o tom vedeli rozprávat,keď sa im vysypal ten kameň na zem. Najprv sa ohrieva vodný kameň a až od neho voda. Keby vodný kameň nebol problémom,tak výrobcovia by určite nemontovali do bojlerov anódove horčíkove tyče.
Vodní kámen tu energii sežere
Mmch. anoda tam neni proti vodnímu kameni. To jsou zase perly jak od Jabraky
přečetl jsem diskuzi, a váš odběr je opravdu hodně velký. Přes 4MWh za pět měsíců? Těžko zpětně řešit bojler, ale taky možná to nebyl ten největší spotřebič.. Jak bylo uvedeno, každý den si v určitou hodinu zapište stav elektroměru, začněte co nejdříve. Připadá mi, že máte doma ještě nějakého dalšího žrouta el. energie. Nechce se mi věřit, že by spirály v bojleru takto ovlivnily tuto značnou velkou spotřebu. Vratte se s denní spotřebou kW kterou odečtete. Budu zvědavý..
Zatím nemám NT a VT, to si budu muset zařídit. Takže jen jeden tarif.
Elektroměr tam je stále tentýž, elektronický. Nikdo se na mne nemohl napojit. Rodinný domek, 2 dospělí 2 děti, ale kromě LED žárovek už používáme právě jen ten bojler, a pračku bez ohřevu. Občas mixér, mikrovlnka a tak, ale to bývá jen pár minut. TV nemáme. Jsme docela minimalisti. Tahle spotřeba, za poslední měsíce, je docela šílená.
Než ta topná tělesa přestala fungovat, mohla fungovat špatně. A je jasné, že neodešla zároveň, takže nějakou dobu běžel bojler jen na jedno těleso. Tělesa jsou v suchém uložení (AEG/Elektrolux, 2x1000W). Po vytažení vypadala zcela normálně, žádné stopy po propálení. Ale ani když jsem je vytáhl a připojil natvrdo na elektřinu, netopila.
Pokud se spirála či obal spirály zanese vodním kamenem, teplo ze spirály se do vody odvádí pomalu a spirála se spálí. Ale někam se přece to teplo z elektřiny odvádět musí, ne? Jak by tedy stoupala spotřeba? Nebo je to ve dnech před úplným spálením tak, že se tam vytvoří částečný zkrat, sníží se odpor, elektřina rychleji proudí (ale ne tak, aby vyhodila jistič), ale protože tam je nižší odpor, méně elektřiny se přeměňuje na teplo?
Fyzikální aspekt možná nevyřešíme, spíš mi jde o vaše zkušenosti: jestli se vadný bojler, než úplně přestane pracovat, často stává příčinou vysoké spotřeby?
Dobrá. Na základě vašich odpovědí budu muset vyloučit bojler jako příčinu vysoké spotřeby, jako málo pravděpodobnou variantu. Chtěl jsem nejdřív vyloučit to nejjednodušší.
Teď mne teda čeká práce. Ne hned, protože v domě nejsem (abych tedy byl ještě přesnější, je to chalupa, mezi Mšenem a Mladou Boleslaví, takže tam ani nejsme pořád), ale jakmile tam přijedu:
- zkontrolovat, jestli údaje na elektroměru správně odečetli (a jestli navazuje výchozí stav s předchozím odečtem). Jsem teď u nového dodavatele, takže tam taky někde mohla vzniknout chyba)
- všechno odpojit, sledovat spotřebu, postupně zapojovat jednotlivé větve... Je pravda, že možností k žraní elektřiny je v domě spousta, protože je tam stará instalace, navíc pár prodlužovaček, které občas zapomenu na dešti, ...
Dům není náš, jsme tam tak na rok-dva, takže do nové instalace se pouštět nebudu. Pokusím se vypátrat problém a slibuju, že dám vědět, jak to dopadlo.
Jo, ze stále připojenejch spotřebičů je tam ještě sporák (používanej spíš málo), mikrovlnka, lednička, pultovej mrazák, cirkulárka (tvářej se bezproblémově). Nemáme žádné přímotopy.
stará instalace a prodlužovačky by na to neměly mít vliv. Ale uvidíte.. Ještě mě napadá, lednice a mrazák jsou jak staré, mají nějakou energetickou třídu úspornosti na štítku? Z vlastní zkušenosti (nemusíto být váš případ): před cca 6 lety jsem vyměnil lednici, ta stará byla cca 15 let stará, už taková ta moderní, nahoře lednice a dole tři šuple s mrazákem, fungovala normálně. A tehdá, jsem si koupil domu do zásuvky takový měřák digitální. No a abych ho vyzkoušel, měřil jsem postupně všechno doma, hrál si s tím. A po připojení k lednici, jsem měl spotřebu za 24h lehce přes 3kW! Takže okamžitě letěla do dvou dnů pryč! Nová lednice úsporná má mít spotřebu okolo 0,5kW za 24h. Takže si dokážete představit že místo ročních necelých 200kW jsem projel jen na lednici přes 1000kW. To už je sakra znát. Takže jen tip, zkuste proměřit. U pultového mrazáku to může být obdobné. Jen tip..
Teoreticky to možné je.
Za předpokladu, že tam je další závada a mohlo dojít k tomu, že spirály jely na sucho, což by vysvětlilo i jejich spálení.
Otázkou ale je, zda bys byl toto schopný nezaregistrovat. (Chata obývaná částečně)
Na sucho? Co tím myslíte? Voda v bojleru byla...
S tou obývaností: je to chalupa, ale někdy tam bydlíme stále, nělkdy tam jezdíme na víkendy. Od dubna do července jsme tam byli stále (a někdy v té době se ten bojler rozbil), potom spíše jen o víkendech až do teď.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.