Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
dostal jsem za úkol udělat protokol, se kterým si nevím rady, s následujícím zadáním:
Transistor T2 zesiluje emitorový proud tranzistoru T1 . Celkový proudový zesilovací činitel dvojice T1 , T2 je přibližně dán součinem obou zesilovacích činitelů : β = β1 . β2 a je obvykle v řádu 104.
Velký zesilovací činitel umožňuje dosáhnout extrémně velkého vstupního odporu.
Jeho velikost ověříme pomocí rezistoru R0, který zde simuluje zdroj signálu s extrémně velkým výstupním odporem.
R1 = 22k, R2 = 10 k , R3 = 1 M , R4 = 220 Ω, RS = 100k; R0 = 1 M; UN = 10 V
Zapojení je zde: ctrlv.cz/...
Poradil by mi prosím někdo?
Děkuji za odpovědi
Darlingtonovo zapojení dvou tranzistorů je velmi prosté, dokonce se dává do jednoho pouzdra tranzistoru s vývody E, B, K ale vlastnostmi darlingtonova zesilovače, což je především veliké proudové zesílení, které je, jak víte, násobek zesilovacích činitelů obou tranzistorů, na první pohled vypadá jako jakýkoliv jiný tranzistor, ale je dobré se podívat na katalogové údaje (domácí úkol pro vás - najděte v katalogu součástek darlingtonův tranzistor a podívejte na jeho parametry, zejména h21e.
Obvod, který uvádíte v příloze je trochu jiný obvod, který má typickoiu vlastnost - vysoký vstupní odpor, což se používá u některých speciálních přístrojů, například elektronického voltmetru, kde se v původní elektronkové verzi používal tak zvaný "katodový sledovač signálu"a při nástupu tranzistorové techniky "emitorový sledovač", který se používal například na vstupu zesilovačů pro krystalovou přenosku gramofonů s impedancí větší než 1 Mohm. Emitorový sledovač prakticky nemá proudové zesílení, je takřka rovné 1, ale má vysokou vstupní impedanci, přibližně rovnou součinu emitorového odporu krát proudový zesilovací činitel beta (s přihlédnutím k odporům v bázi, zajištujícím nastavení pracovního bodu trnistoru.
Možná má vaše škola školní licenci na nějaký simulační program, například Multisim a podobné, tak by vám mohla umožnit provést simulaci s různými změnami součástek a zapojení s tímto programem, at to neděláte jenom čistě teoreticky.
Odpor Rs zajituje rychlou desturaci , řekněme odezvu, při přechodu ze stavu zapnuto do stavu vypnuto, jak tedy z popisu plyne, použije se především u spínání. Darlinktony v jednom pouzdru ho mají vytvořen již uvnitř..viz odkaz: gme.cz/...
oprava Circuid
Circuits circuitlab.com/...
snad to napotřetí bude ono
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.