Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, koupil jsem na Amazonu tento symetrizační člen: amazon.com/...
Myšlenka byla taková, že jeden konec koaxilního kabelu (samec) přijde do účastnické zásuvky a druhý konec (samice) do tohoto symetrizačního členu.
Samice je ale moc velká na velikost konektoru.
Je chyba v symetrizačním členu?
Děkuji
Pro tyto případy se kdysi dávno vyráběla tzv. "Účastnická šňůra Tesla AM/FM 75/300 Ohm".
Používala se pro přijímače v panelákách a činžácích které byly vybaveny společnou TV a R anténou.
Zkuste poptat internetové nebo i normální bazary jestli to někdo nenabízí.
Takto vypadá, jen jí chybí vpravo přívodní koaxiální kabel s R koncovkou. Zastrkával se do "R"zdířky anténní zásuvky na stěně (do vedlejší zdířky "TV"je zapojená televize).
Další provedení již mělo dvojice samostatných vodičů nahrazeno klasickou televizní anténní plochou dvojlinkou. Konektor AM byl poškozený tak jsem ho vyměnil za černý.
Nebo tady je zahraniční provedení, z NDR:
Nebo tady je zahraniční proveden:
Ten symetrizační člen vezmi a zahoď, v českých podmínkách je nepoužitelný. Ty potřebuješ takovýhle. Všimni se hlavně rozdílu v konektorech.
Bohužel v současné době už je problém ho sehnat.
Doporučuji dovnitř do rádia umístit sym. člen - viz obr. - a správně jej zapojit. Dále vzít kousek koaxu 75Ohmů a připojit na něj konektor 75Ohm (samec) - viz další obr. Kabel pak uvnitř rádia připojit k sym. členu a konektor nechat volně vně rádia za zadní stěnou. (ideální by byl konektor přímo do zadního panelu, ovšem zjistil jsem, že panelové konektory 75Ohmů jsou prakticky nedostupné). Pak pro připojení antény stačí koax kabel 75Ohm s příslušnými koncovkami, připojený buď do zásuvky STA - Rádio nebo na samostatnou VKV anténu.
Promiň, ale vzhledem k tvým odborným znalostem doporučuji svěřit to odborníkovi nebo alespoň šikovnému a znalému amatérovi.
Omlouvám se, naskočil mi jiný sym. člen. Namísto něj má být tento
@napoleon: Tak mi to nějak nefunguje. Třetí pokus o obrázek správného sym. členu.
Ano, teď je to on.
Symetrizace není transformace!Stejně tak 1,5 m dvojlinky není celovlná anténa pro FM VKV.
Stejně tak impedance není rezonance, ale co má rezonanci má taky svou impedanci.Ta má takovou
hodnotu jakou to vykazuje rezonanci .!Koax nestíní stejně jako dvojlinka.!
Takže kdo to nepochopil------zbývá mu ten oblíbený 60cm drát a pořádně ho naklepat kladivem, aby měl
aspoň trochu zisku proti našemu oblíbenému izotropnímu zářiči.!
Symetrizační člen slouží k přizpůsobení anteny,které dipól má impedanci 300Ohmů. ke koaxiálu , který má 75 Ohmů.
Ovšem také jeho tvar a délka je úměrná také vlnové délce vysílaného vlnění.To znamená,že jiné rozměry bude mít pro VKV radiový příjem a jiný pro TV (DVBT-2)
V podstatě je to vlastně transformátor.
Pro radio je antenní zásuvka vždy větší,jako pro TV,
JABRAKA
osbně si myslím, že není nezbytně nutné cpát do radia dvoulinku, ale že stačí střední vodič, ne-li kus drátu. Ale pokud nedáte jinak tak vemte symetrizák a k němu si kupte konektor na koax který do něj půjde, ten naisovaný střihněte a namontujte ten co pasuje...
Rádiu stačí obvykle kus drátu na živý konec vstupu, což poznáte, že je to v jedné stěch dvou dírek pro symtrický vodič, druhá tak reagovat nebude, a do té druhé můžete strčit také kus drátu směrem k zemi a budete mít protiváhu antény, což obvykle zlepší funkci toho aktivníhi drátu...
Nic ve zlém, ale symetrický vstup (dvoulinka) nemá žádný "živý" a "mrtvý" konec. Oba konce jsou rovnocenné (živé) a na rozdíl od nesymetrického (koaxiál) není žádný z nich spojený s kostrou zařízení. Při připojení drátu do kterékoliv zdířky reaguje rádio stejně.
Ano, rádio většinou při dostatečně silném signálu hraje i na kus drátu strčeného do jedné zdířky symetrického vstupu, to je ale řešení nouzové a v žádném případě to nelze nazvat plnohodotnou anténou.
Není! Alespoň ne galvanicky. Jediné, s čím lze souhlasit, je skutečnost, že ve středu symetrického 300Ohmového dipólu je nulový potenciál.
To tedy plácáte nesmysly.Ve středu symetrického dipólu je taková impedance -jaké má rozměry a
jak je vzdálený první direktor.!Prostě jeho konstrukce.!
Symetrický vstup je spojen se zemí právě proto, že je symetrický a střed má vf nulový potenciál.!
Jinak by to jaksi nefungovalo dobře.Kudy by ty vf proudy tekly.Že.
Chce to trochu praxe.Vše co je symetrické má uzemněný střed a dvě ramena (nebo vinutí cívky) i symetrizátor
v této diskuzi.
Tady je hlevní problém pochopit- co je symetrie a asymetrie na anténách a vstupních jednotkách.
Nauč se prosím číst a pak také chápat text. Píšeš další a další nesmysly, proto dále na tvé nesmyslné výlevy nebudu reagovat.
Mám radio,které přijímá radio přes antenu vnitřní feritovou a lze připojit přímo signál z YAGI kde je symetrizátor na anteně a svod je koax.vstup do přístroje je také 752 Ohm.Ze společné antény bývá zásuvka napravo malé pro televizi a větší pro radio.ten symetrizační člen by se použil jen na přívodu z antény plochou linkou a pokud vstup přístroje je také 75 Ohm.
JB
Symetrizační člen se snadno nahradí tak,že 300 ohmový svod(dvoulinka se jeden z drátů zkrátí o delku půlvlného dipolu.vznikne tak smyčka.,která nahradí symetrizátor.
JB
Možno by bolo dobré napísat čo chcete na tom rádiu počúvat. Feritová anténa je pre DV/SV rozsah, pre KV/VKV sa používa extrená anténa a v originálnom balení k tomu rádiu sa dodávala náhražková anténa čo bol konektor s 1.5m kusom drôtu. Aj na ten kus drôtu to fungovalo solídne aj 200 km od vysielača, ovšem v súčasnosti je použitie socialistických prijímačov problematické, pretože majú malú selektivitu (oddelenie jednej stanice od druhej) a vysielačov na VKV je aspoň 10x toľko čo bolo za socializmu. Lepšia anténa to môže paradoxne zhoršit. Rádio v mobile funguje o hodne lepšie ako tieto staré socialistické veci a to dokonca len na tú anténu, ktorú robia slúchadlá k tomu pripojené.
to rádio má vstupy dva, jeden co je zastrčen konektor s dvoulinkou a vedle druhý napsáno "Dálkový příjem" tak zastrčit tam.
Jinak co se týká níkresu vezme se ca 1,5m dvoulinky oholí se na koncích a spojí, pak se jeden vodič dvoulinky rozstřihne uprostřed, konce se oholí a spojí s adlší dvoulinkou , která se zakončí konetorem a máte nejjednodušší celovlno anténu na VKV
buď je ten stávající konektro dvoudílný a dá se rozpůlit, nebo si vyrobíte stejné plíšky a konce na ně napájíte, stačí rozklepat kousek mědi z kabelu elektrickýho...na pájené místo natáhnete kousek izolace a je hotovo, konektor tak jak ho vidíte nená podmínkou
Možno toho málo viem,no ešte som nepočul o symetrizačnom člene,ktorý by prevádzal 75 ohmov na 300 ohmov. Dokonca aj ten váš z Amazonu je z 300 na 75 Ohmov. Bežná anténa má 300 ohmov a stačí vám viest do toho rádia tu plochu dvojlinku. Je náchylnejšia na rušenie a preto sa začal používat koaxiálna kábel,no ten má 75 ohmov a tak sa vkladal medzi výstup z 300 ohmového dipolu symetrizačný člen na 75 ohmov. Sú aj logaritmicko-periodické antény a tie majú výstup 75 ohmov a je možné už použit priamo koaxiálny kábel. Ktoré vedenie je symetrické a ktoré nesymetrické mi už vypadlo z hlavy.
Zase som múdrejší,ďakujem za vysvetlenie.
jj víš málo, a proč by to nefungovalo opačně? otázka je jen odkud se na to díváš, když od antény nebo od konce koaxu, je to stejné jako se slučovačem a rozbočovačem, zapojení stejné jen konektory jiné
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.