Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Fotoaparát Flexaret

Od: fibromax odpovědí: 4 změna:

Dobrý den, není tu prosím odborník (kapacita) na fotoaparáty Flexaret?

Chtěl bych si prosím pořídit na fotografování Flexaretu, ale nevím který typ? Samozřejmě bych chtěl tu nejlepší co byla vyrobená ale nějak se v nich nemůžu zorientovat Vím že Německé závěrky byly špatné. Chtěl bych aby měl foták kvalitní závěrku ale i optiku! Myslím že i optika se v průběhu výroby měnila. V muzeu fotoaparátů Flexaret jsem našel v popisu několik typů závěrek: PRONTOR SVS, východoněmecká závěrka Pentacon-Prestor, závěrka Metax. Můžete prosím poradit jaký typ Flexarety by byl nejlepší? ceskefotoaparaty.cz/... Předem Vám moc děkuji. Svoboda.V


 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

spavian

1x

Prontor jsou západoněmecké závěrky od fy. Alfred Gauthier Calmbach, dávaly se do levnějších fotoaparátů, dražší fotoaparáty měly Compur od fy. F. Deckel Munchen. Československá závěrka Metax od fy.Chronotechna Šternberk byla podle mě silně inspirovaná závěrkou Prontor SV, což byl od fy. AGC nejvydařenější model.Metax je spolehlivý, ale protože zřejmě docházelo k licenčním sporům, tak se do Flexaret na export do západních zemí montovaly originální dovezené Prontory SVS, a na tuzemský trh a vývoz do zemí RVHP se dodávaly Flexarety s Metaxem. Prontor SVS je novější varianta Prontoru SV (synchronizovaného s bleskem a vestavěnou samospouští). Prontor SVS neměl samostatnou natahovací páčku samospouště, ale při každém natažení závěrky se automaticky natáhla i samospoušt a v případě potřeby se zařazovala páčkou společnou pro synchrony blesku. Z dlouhodobého hlediska docházelo k únavě pružiny samospouště a ta fungovala méně spolehlivě než u Prontoru SV nebo skoro identického Metaxu. Východoněmecká závěrka s otočnými sektory Prestor byla pokusem obejít patenty firem Deckel a Gauthier, protože NDR závěrka Vebur byla kopií předválečného Compuru a fotáky s touto závěrkou nebylo možné vývážet na západ. Závěrka Prestor je zajímavě technicky řešená, ale byla nakonec výrazně složitější než konkurent Synchro Compur, byla vyrobená z mizerných socialistických materiálů, a tak byla navíc k vysoké ceně i nespolehlivá, a stala se příčinou zániku výroby Flexaret 7 i východoněmeckých fotoaparátů Penti, Prakti a Werra.

 

sirokko

0x

Sice nejsem kapacita ve Flexaretech, ale osobně bych bez jakýchkoli předchozích zkušeností volil model VII. Mimochodem, co od fotografování tímto přístrojem očekáváte?

 

jabraka*

0x

fotoaparát Flexaret je na svitkový film 60 mm(6x6)Ten se snad ani nedá sehnat.Optika byla z Meopta Přerov,jen některé typy měly poro export kvalitnější objektiv z NDR.Vlastnil jsem Flexaret a -VII Jako dělo také Pentacon SIX.Dal jsem jej zdarma do muzea.

Je to sice krásné,je vlastnit,ale nakonec vidíte,že je technika moc vepředu a toto je dobré jen pro muzeum

JB

6 x 6 film se sehnat dá - pouze ve verzi 120. Cena relativně vysoká - jdou sehnat jak černobílé fomy, tak Ilfordy, taktéž barevní jak negativy, tak inverze. Bohužel vzhledem k frekvenci použití, či objemům prodeje je cena velmi vysoká. Jinak těžko říci co tazatel od Flexarety - cca 65 roků staré čeká. Objektiv může být napaden plísní, záverka rozštelovaná, mechanika poduvu filmu či ostření taktéž... pokud by to měla být pouze rekvizita do filmu, tak stačí jakákoliv, na reálné focení už to asi nebude. Pouze pro nějakého experimentátora.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]