Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zóna 2 - elektrika

Od: pajon odpovědí: 17 změna:
Dobrý den,
dohadujeme se s kolegou jak je to v elektrice s instalací v zóně 2 v koupelně.
Mohou být v této zóně umístěny vypínače (230V), světla, ventilátory a ele.topení?
Nejsme z těch norem moc chytří. Díky

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


5x

Zde to máte pěkně popsáno. Lépe než nějaké vysvětlování.

 

111®

2x
V zóně 1 smí být El. bojler. V zine2 pak vše co je na bezpečné napětí SELV. NA 230V pak v zóně 3
pajon

Tak tomu už vůbec nerozumím.
V zóně 2 vše na bezpečné napětí SELV, svítidla, ventilátory, topidla (topné žebříky)? Neviděl jsem totiž nikdy topidlo na 12 či 24V.

 

111®

2x
No proto to má řešit odborník
doplněno 06.09.20 10:32:

co na tom není jasné? Zóna 2 je vzdálenost kam ještě dosáhnete třeba z vany a aby vás to nezabilo, nemá tam rozvod 230V co dělat, proto je tam SELV tedy 24 , nebo 48V. SELV= Spolehlivě Elektricky Limitovaná Veličina...

pajon

Když v zóně 2 tam nemá co dělat ten rozvod 230V, proč je tam pak dovoleno instalovat svítidla, ventilátory, topidla (topné žebříky)?
Tato zařízení jsou přece na 230V?
Děkuji za vysvětlení

 

111®

2x

v zoně 2 ne ale nad zonou ano takže nad 2,25m může být třeba infrazářič napevno..pak tam může být světlo na 230V, nebbo větrák. V zoně 2 smí být osvětlení jen /třeba LED nebo jiný druh/ na 12 nebo 24V s tím že trafo je mimo tuto zonu.

pajon

Toto je psáno u zóny 2:
Do zóny 2 lze montovat tatáž elektrická zařízení jako do zóny 1, a dále svítidla, ventilátory, topidla (topné žebříky) a další elektrická zařízení vyhovující příslušným normám z hlediska krytí i zajištění bezpečnosti před nebezpečným dotykovým napětím.
Je tam jasně psáno, že tam mohou být topidla, topidla na bezpečné napětí určitě nejsou.
Vysvětlíte mi to?

 

111®

2x

no jde o to jské topidlo, žebříktam může s krytím IP45 a vyšším, ale třeba infrazářič , který je otevřený tam nesmí, ale smí býtnad zonou 2, tedy nad výškou 2,25m. Svítidlo s příslušným IP tam smí být . Proto mají spotřebiče identifikátor krytí IPxx

kde první číslovka říká krytí proti předmětům a prachu, druhá proti vodě.. .tabulka krytí

Takže to nelze vytrhnout z kontextu, nejde tam dát to co se mi líbí, když to nemá příslušné IP, jak si mnozí občané představují...to chce nastudovat normu...

pajon

Aha to mě nenapadlo, jen do zóny 2 stačí krytí s IP X4, tak pokud má zařízení toto krytí, může být připojeno i na 230V a ne jen na bezpečné napětí?

 

ra20z*

2x
Pajone píšete že s těch norem nejste moc chytří, tedy máte k nim přístup a můžete je pečlivě studovat a dohledávat v nich odkazy na články z jiných norem. Čsn 2130 ed.3 řeší zóny v našich koupelnách, zásuvky a vypínače ani jakýkoliv spotřebič na 230V tam nemají co dělat.
U masážní vany a podobnými výrobky musí výrobce vyslovit zhodu výrobku s našemi předpisy a udá i způsob jejich připojení, tedy v zóně 2 může být instalováno ovládání těchto výrobků.

 

 

111®

1x

protože nejsou na zásuvku ale pevně připojena na kabel ze zdi...takže je neodpojíte abyste se dotkl zásuvky...neb ta se tam nenachází..mimochodem topidla musí být nad zónou 2, tedy výše jak 2,25m

pajon

Díky za vysvětlení, už to začínám trochu chápat.
Jen v tom odkaze je, že v zóně 2 mohou být instalována i otopná zařízení, tím se myslí přeci ele. topení pokud se nepletu?

 

111®

1x

IP X4 je málo to je voda stříkající, chce to IP X5 vody tryskající /z trysek sprchy/ , ano pak tam být může, ale ne na zásuvku ale pevně na drát ze zdi

 

pajon

To je sice pěkný odkaz, ale jednou u zóny 2 píšou, že není dovoleno instalovat žádné zařízení s výjimkou Selv a pak dále, že tam mohou být instalované svítidla, ventilátory apod.
Jak tomu mám rozumět?

Třeba vám pomůže toto upřesnění. Cituji: Elektrická zařízení v zóně 1 musí mít krytí alespoň IP X5 a v zóně 2 musí mít krytí alespoň IP X4, avšak spínače nebo zásuvky smí být pouze pro obvody na bezpečné malé napětí (SELV). Do zóny 1 je povolena montáž elektrických ohřívačů vody, sprchových čerpadel, elektrického vybavení vířivých van a podobných elektrických zařízení. Do zóny 2 lze montovat tatáž elektrická zařízení jako do zóny 1, a dále svítidla, ventilátory, topidla (topné žebříky) a další elektrická zařízení vyhovující příslušným normám z hlediska krytí i zajištění bezpečnosti před nebezpečným dotykovým napětím. Až v zóně 3 lze instalovat zásuvky na napětí 230 V s ochranou samočinným odpojením od zdroje s využitím proudového chrániče s vybavovacím proudem nepřevyšujícím 30 mA. Pokud v koupelně není možné umístit zásuvku do zóny 3, zásuvka v koupelně být nesmí a umístuje se např. na chodbu za dveřmi koupelny.

pajon

Není mi to pořád zcela jasné.
V zóně 1 může být ohřívač vody, sprchové čerpadlo na 230V?
V zóně 2 také svítidla, ventilátory atd. na 230V?
A vypínače světel na 230V ve které zóně?
gazda*

Do zóny 2 zařízení s krytím alespoň IP X4. Zásuvky a vypínače až do zóny 3 nebo mimo koupelnu.

Takže do zóny 2 zařízení IP X4 a 230V není problém. Ale vypínače a zásuvky až do zóny 3. Do zóny 1 může např. ohřívač vody na 230V, ale musí splňovat krytí IP X5. Proto např. u bojleru dražice je údaj: Připojovací napětí 1-PE–N/AC 230 V/50 Hz. Elektrické krytí IP 45 umožňuje umístění ohřívače do zóny 1 dle ČSN 33 2000–7–701.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]