Nejste přihlášen/a.
@slavco31: Promiň, ale začínám si tady připadat jak u blbejch na dvorečku. A jestli to nepochopíš ani z tohoto náčrtku, tak už to vzdávám i já...
Slavco ty jsi napsal:
Takto zapojená 3fázová predlžovačka je nebezpečná. V prípade prierazu fázy na kostru vás to môže zabit. Kedže nemáte siet s prúdovym chráničom,tak nulák by som zapojil na ochranný kolík.
Hop to má správně, kde nulák v pětikolíku nevyužil.
@slavco31: Myslím, že by sis sám měl přečíst ty hovadiny, co tady celou dobu tvrdíš, a přiznat, že se mýlíš.
Protože mýliti se je lidské. A rozumný člověk umí přiznat chybu a jen debil dále setrvává ve svých bludech.
Přeber si to, jak chceš. HOWGH.
Takto zapojená 3fázová predlžovačka je nebezpečná. V prípade prierazu fázy na kostru vás to môže zabit. Kedže nemáte siet s prúdovym chráničom,tak nulák by som zapojil na ochranný kolík.
Ak bude skrát medzi fázami,tak to vyhodí istič. Ak fáza prerazí na kostru,tak cez čo to pôjde do skratu,ak má pripojené len tri vodiče? Budem rád ak mi toto vysvetlíte a ešte lepšie,ak aj nakreslíte.
Tak skúste čítat raz poriadne vy. Má zapojenú 4-kolíkovú zásuvku. Tá má 3-fázy a jeden nulák a do 5-kolíkovej zapojil 3-fázy a nulák nezapojil. Pokiaľ byho dal na ochranný kolík,tak ešte OK. No toto on tam nepíše a ak je ten nulák voľný a nikde nezapojený,tak je to zapojenie nebezpečné.
slavco přemýšlej, nulák nemá v tomto případě žádný význam. Při průrazu fáze na kostru vypadne jistič. Je to zkrat.
@slavco31: Proboha a jak jsi přišel na to, že má připojené jen tři vodiče? Přečti si, prosím, znovu dotaz i rady...
slavco, je vidět, že vůbec nevíš o co jde. Zkrat může nastat jak mezi fázemi, tak mezi fází a ochranným vodičem, případně mezi fází a nulákem (pokud je připojen). Např. Proč asi někdy, když bouchne žárovka, tak vyhodí jistič? Protože se stává, že nejen přehoří vlákno, ale i se občas teplem spojí ta dvě "tykadla" v žárovce, na kterých je vlákno. Je to nekvalitním materiálem.
slavco, toto je reakce na tvé doplnění. Pokud je to tak jak tazatel píše, tak v zásuvce není nulák, ale ochranný vodič.
Tak ešte raz. Dotyčný má 4-kolíkovú zásuvku- samec z ktorej ide 4-žílový kábel. 3-fázove vodiče a jeden PEN alebo,kľudne pri tejto sieti ho môžeme nazvat aj nulákom. a ideme na druhý koniec toho kábla. Napísal som,že ak zapojí len 3-fázové vodiče,do 5-kolíkovej zásuvky,tak to bude nebezpečné,že je potrebné zapojit ten PEN na ochranný kolík v tej 5-kolíkovej zásuvke - samica. Ak toto nieje napísané v skrátenej verzii na samom počiatku a potom tam nakreslené to isté,tak vaše myslenie je na dost nízkej úrovni.
PEN není nulák, to je první blábol, a Ty si to nazývej jak chceš...
A jen TY SÁM jsi vymyslel nesmyslnou a nebezpečnou teorii, že budou zapojeny pouze tři fázové vodiče...
Nikdo jiný, než ty nepopisoval možnost, že by spotřebič nebyl uzemněn vodičem PE nebo PEN...
A jen a jen Tvoje myšlení je na nízké úrovni, protože nedokážeš přiznat chybu a stále se oháníš debilníma kecama...
Připomínáš mi Bureše, jdi do zadele...
Elektrika zabíjí . Možná to myslíte dobře a zapojil by jste to správně, ale dle textu je to motání pojmů a špatné pochopení vede v elektrice ke škodám či smrti.
Veď som v prvej vete popísal,presne to čo bolo nakreslené nakoniec.Tak ako to má byt. 4-tý vodič na ochranný kolík a 3fázy na fázové. Už by ste to mohli pochopit,že vravíme to isté len každý z inej strany pohľadu. A pokiaľ sa tu budeme chytat za slovíčka,tak si napíšeme román. A čo sa týka učenia,tak učím sa od mala všade,nie len tu.
Všechno je relativní. Relativně to bezpečné je, pokud nedojde k přerušení vodiče PEN v prodlužce (kterouž společnou norma zakazuje) a "proražení" fáze proti propojené pracovní N a ochranné nule PE v té zásuvce, na vodiči PEN, který není propojen ke zdroji. Ten současně propojuje pracovní N spotřebiče a ochranný PE (kostru) spotřebiče. Pak se dostane fáze přes poškozený spotřebič na jeho "kostru" a pokud je tato vodivá, tak Tě to (nebo někoho), při dotyku na ni "praští". Ale, pokud nebudeš mít dostatek štěstí, tak pouze jednou a "vezou Tě". Jak já vždycky říkám: elektrika nezraňuje, ta "pouze" zbíjí! A proto existují normy, které sice nedokáží zabránit "smrtákům", ale snaží se nebezpečí, od jakýchkloiv zařízení, alespoň "eliminovat". Před padesáti lety se používalo snad i běžně. Třeba u el. sporáků.
Jak už jsem psal, propojením PE a N v zásuvce nic nezkazíte. Kolega @bohumil tady píše katastrofické scénáře o tom, co by se stalo, kdyby se přerušil PEN v prodlužce.V principu má pravdu, ale to by člověk musel přemýšlet i nad tím, že může být nefunkční vodiš PEN už u elektroměru (i to se stalo, nedopatřením pracovníka distribuce, to je pak fakt průser!).
Nevím, jakou máte znalost elektřiny, a jestli Vám něco říká označení rozvodných soustav TN-C a TN-S. Zkusím to krátce vysvětlit, v soustavě TN-C(central) je PE (uzemnění) a N (pracovní nulový vodič) společný zeleno-žlutý drát, v soustavě TN-S(separated) jsou to dva dráty, žluto-zelený PE a modrý N. V rozvodné síti je používána soustava TN-C, a to až k elektroměru, někdy až k bytovému rozvaděči. A někde pak dojde k přechodu soustavy TN-C na soustavu TN-S, tomu se říká "bod rozdělení"vodiče PEN na vodiče PE a N. (Norma říká, že pokud je PEN rozdělen na PE a N, už NIKDE nesmí být zase spojen na vodič PEN.) Podle aktuálních norem musí být tento bod rozdělení nejpozději u těch jističů a chráničů, dále už musí být třídrátový (230V) nebo pětidrátový (400V) rozvod. Aktuální norma však platí pro nové instalace. U starších instalací je tento "bod rozdělení"umístěn různě.
Pro příklad: starý kovový lustr, připojený na dvoudrátový rozvod, by měl mít fázi připojenou na střed objímky. A vodič PEN je přiveden na šroubek u zavěšení lustru a potom do svorky na objímku žárovky - zde je ten bod rozdělení.
Ve Vašem případě, pokud v zásuvce prodlužky přivedete žluto-zelený na PE a proklemujete na N, přešel jste právě ze soustavy TN-C (kterou máte v celém objektu) na soustavu TN-S (kterou vyžaduje spotřebič. Bod rozdělení je v zásuvce prodlužky. Nesnižuje to (ne)bezpečnost původní instalace, ani to není proti platným normám.
@tvfanda: Opakuj to kolikrát chceš, ale v dřívějších domácích rozvodech TN-C byl v každé třífázové zásuvce společný PEN, protože pětivodičové prodlužky na 380V prostě neexistovaly, a tehdejším normám to vyhovělo. Když člověk trochu aktualizuje svoje elektrovybavení a má peníze, tak začne od elektroměru a předělá kompletně rozvody TN-C na TN-S, což je ideální varianta. Pokud ale člověk nemá milión pod slamníkem, tak úpravy dělá postupně, a to je právě případ tazatele. Dodnes vídám staré třífázové "čápovky" a "hrušky", funkční a používané...
hope, nepíšu zde "katastrofické scénáře", ale uvádím skutečnosti, proč se normy a předpisy zpřísňují. Pochopitelně se mohou na toto názory lišit. Rovněž, jako starý praktik, v elektrotechnice "fungující" 50 let, uznávám, že se i zde prosazují někdy i určité lobistické směry. Ale na základě stále se zdokonalujících technologií a možností (chrániče, ochrana proti přepětí, měděné vodiče a pod.) se zvyšuje i bezpečnost, ochrana a spolehlivost elektrických zařízení. A toto s sebou pochopitelně "nesou" i normy. Takže, pro sebe si dělej co a jak chceš, to je pouze Tvůj problém. Ale, pokud se někdo ptá na odborný názor a radu, raď a hovoř jako odborník, ne jako laik, který si pouze "něco myslí".
Závěrem ještě jednou tazateli. Pokud použiješ tuhle "diskutovanou prodlužku" pouze pro připojení spotřebiče, bez potřebného vodiče pracovního N, tedy třeba cirkulu, kompresor, míchačku, pouze se silovým vypinačem, bez jakéhokoliv dalšího ovládání (stykače, tlačítka, kontrolky), nebo spotřebič s jednotlivými tělesy na 230V (třeba citovaný sporák), pak tento přívod bude odpovídat jak bezpečnosti, tak nebude ani v přímém rozporu s normou. Ale pokud se použije pro připojení, v předchozí větě vyloučených spotřebičů, za předpokladu propojení N a PE v koncové zásuvce (fungovat to bude), pak jde ale jednoznačně jak o porušení normy, tak i o zvýšené nebezpečí možnosti úrazu. Tím končím a doporučuji uvažovat nejen nad "funkčností", ale nepodceňovat ani bezpečnost.
Jen bych dodal, že ve starých 3f zásuvkách PEN nebyl. Svorka byvá označená obráceným stromečkem, což je vlastně PE, a hlavně spotřebiče (pokud nebyly upravené nějakým kutilem) N (pen) neměly a jestli složitější stroje potřebovaly nižší napětí, vždy tam bylo trafo s primárem na 380V.
bohumil a dusger - děkuji za podporu
hop - já zde se pouze snažím vysvětlit, že rozdělovat PEN vodič v prodlužovacím přívodu je špatný nápad, rozdělit ho v napevno přidělané zásuvce na zdi je možné, je dobré rozdělení spojit s okolním prostředím (například uzemnit, pokud je to možné) nebo ještě lépe přivést přívod na chránič a na něj připojit tu 5-kolíková zásuvku
gumidek - při přerušení PEN vodiče elektrický proud poteče vším, co je spojeno s PE, PEN, N nebo s vodivým okolím, velikost proudu bude záležet na napětí a impedanci spojení, může to být člověk, zvíře, sdělovací kabely nebo elektronika.
Přerušení PEN vodiče patří mezi nejhorší závady a je nutné tomu předejít. Při manipulaci s běžnou vidlicí nelze zajistit, že se fázové vodiče odpojí dřív než PEN vodič, proto je to nebezpečné. Pokud před manipulací s vidlicí vypnete hlavní vypínač zařízení a vypnete napájení zásuvky na zdi, tak se riziko trochu sníží, ale pokud bude špatný spoj mezi kontakty vidlice a zásuvky nebo se spojení úplně přeruší, tak to nebezpečné zase bude.
Ano. V případě že by bylo připojeno zařízení, které potřebuje pracovní nulu N, bude pouze nefunkční, ale ne nebezpečná. Pokud by jsi dodatečně, v 5-ti kolíkové zásuvce, propojil vodič PE (zelenožlutý), zapojený na kolík PE, s kolíkem pracovní nuly N, pak by byla sice funkční i pro zařízení používající pracovní nulu N, ale nevyhovalo by to jednoznačně normě a bylo by to potencionálně nebezpečné, což každopádně nedoporučuji.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.