Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, jsem neznalá elektro, ale máme rodinný dům (dva byty) a máme jistič 3x25A a budme tady mít v podkroví ještě jeden byt, je to dostačující příkon? (v třetím bytě bude elektrokotel)
stačit nebude, možá tak 32A, ale to je dotaz na dodavatele elktřiny, ještě před zahájením stavby, abste se pak nedivila, že vám příkon nenavýší...
Já mám dvougenerační dům, na venkově, mám 3x20A a ještě nebyl problém. Pokud nebudete vytápět vše elektrikou, bude to stačit.
Je třeba pozvat elektrikáře, popřípadě revizního technika, kde mu předložíte odhad spotřebičů, které se budou v domě instalovat.
Klidně si dokážu představit situaci, že nebude stačit 3x32A, ale taky že bude stačit 3x25. Vše je o výpočtu spotřebičů.
Pokud z důvodu úspory nechcete zvyšovat hlavní jistič, nebo pokud to distributor nepovolí, zvažte použití přednostního relé, nebo odlehčovače proudové zátěže elektricke-topeni.eu/.... Optimální zapojení se musí řešit s (schopným) elektrikářem.
joudic, souhlasím s rv, páč do doby, nežli jsem poznal výhodnost tohoto relé, jsem měl problém s nájemníky, že jim někdy spadnul jistič, když se potkalo více spotřebičů na jednu fázi. Od té doby, co jsem tam nechal dát toto relé, jsou nájemníci i já v pohodě.
Také jsem využil na několika aplikacích přednostní relé a nemohu si vynachválit. Jinak 3 x 25 Amp s elektrokotlem a předpokládám s elektrickým sporákem a troubou je podle mne málo. Minimum bych viděl 3 x 32 Amp.
vážená paní součástí projektu samozřemě má být i projekt elektroinstalace, včetně posouzení současného stavu. Stejně se ta elektrika v novém podle něčeho bude muset udělat a elektroprojekt bude následně chtít revizní technik, potažmo i ČEZ nebo na koho jste napojena.
Ono takové to vymwní se jsitič když bude slabý je špatně. Protože jistič chrání vedení a to zase musí mít příslušně tlusté vodiče. Nemá-li je dost tlusté NESMÍ se dát silnější jištění!
U nás je trochu zvláštní situace. Jde io podkroví, kde je elektřina napojena už asi 40 let a jsou tam i stroje na elektřinu, vodiče jsou dostačující. V projektu plány vedení elektro, zásuvky a další samozřemě jsou, jen se mi projektant nechce vyjadřovat k tomu, zda je stávající přípojka (příkon) dostačující. Jinak jde o hlavní domovní vedení v našem majetku, které jsme si dělali sami a na čezu mi bylo řečeno, že jim je jedno co na tom jednom elektroměru (jističi) máme napojeno a že se nemají k čemu vyjadřovat, takže nic chtít nebudou. Jediný kdo k tomu chce pár vět je stavební úřad..
"jen se mi projektant nechce vyjadřovat k tomu, zda je stávající přípojka (příkon) dostačující."
Právě to je ale významná součást práce projektanta, kdo jiný by to měl za něj počítat? Osobně bych za projekt elektro, který zahrnuje rozšíření stávajícího stavu a neobsahuje výpočet potřebného příkonu, nezaplatil. (A styděl bych se za takový "projekt" chtít peníze.)
Mně projektant tvrdí, že není elektrikář, tak se k tomu nechce vyjadřovat. Zvláštní je, že může tedy malovat přípojky a rozvody po domě, ale vyjadřovat se o příkonu ne..(měl by to být asi další projekt projektanta co dělá elektro, ale to by jsme se už nedoplatili)
tak si pozvěte elektrikáře, nejlépe revizního technika ten by vám měl udělat jasno. Od jističe 3x25A vede jaký kabel? k jističům?
Předpokládám, že ten prostor nebyl původně bytový, ale byla tam nějaká dílna - takže pro zkolaudování nového bytu budete mimo jiné potřebovat revizní zprávu elektro a revizák bude chtít vidět projekt a v něm nějaká uvěřitelná čísla. Dokud je neuvidí, nedá razítko a dokud nebude razítko, distributor elektřiny vám k tomu bytu nepřipojí elektroměr. A jestli ta původní elektroinstalace je 40 let stará, zhotovená podle tehdejších norem, dnes už nebude vyhovovat a možná budete muset nechat udělat novou. To skutečně chce elektrikáře, nejlépe revizáka, jak už psal kolega rádce 111.
Netuším, jakou máte s projektantem uzavřenou smlouvu, ale pokud na kompletní projekt včetně elektriky, musí to tam být a potom je jeho starost, jak to zařídí.
Přípojka je sice stará (kabel), ale dostačující. Jak píšete, nyní je tam dílna a spousta dalších elektro spořebičů, takže se nic moc nezmění, přibude jen ten elektrokotel. Elektorměr další dávat nebudeme, bude to vše na jednom stávajícím. A jelikož jde o domovní přípojku v našem majetku, čez se k tomu nevyjadřuje a je jim to jedno..
udělejte si jasno. Součástí projektu je i elektroinstalace a ta v novém, nebo rekonstruovaném musí odpovídat normám v současnosti platným. Jinak to toiž bude nebezpečný bastl pro všechny byty nejen pro ten nový...
s dotazem to souvisí tak, že jste se doposud nevyjádřil kolikatižilový a jak mohutný /mm2/ je přívodní kabel k hlavnímu jističi a od něj k prvním pojistkám, zda je někde provedeno rozdělená PEN na PE+N
... tazatelka píše ve třetím bytě - bude elektrokotel (a milan píše - vše vytápět elektrikou) ... pak si myslím že 3x25A by mělo stačit (samozřejmě že jde vše spočítat - nezanedbatelnou roli tam má i soudobost, ale to by potom chtělo více informací o všech bytových jednotkách)
Vypadá to, že stáväjící prostory jsou vytápěny plynem či neelektrickým zdrojem tepla a podkrovní byt bude na pronajímání, tudíž co nejlevnější investice a nájemník si elektrřinu jednoduše dle hodin zaplatí.
Ještě se zeptám, na úřadě po mně chtějí vyjádření od čezu k možosti napojení nové bytové jednotky. Z čezu mi napsali, že jde o hlavní domovní vedení klienta a že vlatně se nemají k čemu vyjadřovat. Tak chtějí alespoň vyjádření projektanta bytu, že je současný příkon dostačující pro novou bytovou jednotku. Ten mi na to řekl, že není elektrikář. Jak by jste to řešili? Mám si platit nějakého elektrikáře nebo revizního technika, aby mi napsal vyjádření nebo by jim mohlo stačit, když to napíšu sama ne? Mocnechápu k čemu to na úřadě k tomu bytu potřebují, když bude malý jistič, tak se prostě vymění..
No nevím, teď tady máme 3x25A, jsme tady dvě rodiny (bežně sporák, pračka, konvice, vysavače, bojlery, rádia, televize a další...), napojeno je osvětlení kolem domu, osvětlení a stroje v kůlně, samostatná garáž s el. technikou, dílna nad garáží s el. technikou (cirkulka, hoblovka a další), chovatelská zařízení taktéž s osvětlením, a nevím, že by to nestačilo nebo byl nějaký problém..
Jiří, já mám 3x20A, mám tři cirkulárky, jen u té čtvrté musím dát slabší motor, páč to neutáhne. Nestalo se mi, že by mladí a my spotřebovávali tolika proudu, aby spadl hlavní jistič. Ten spadne, jen když praskne žárovka.
pane Jiří,
P.Milane je to s vámi stejné jako se Satamem...všichni máte všechno,všichni všechno znáte...ale,že sedíte 24/7 na Poraďte,už většina nevidí(nebo nechce vidět) a reálné používání ve vícečlenné domácnosti vám uniká.
Buď je to jen závist, nebo neznalost.
Prosím, koukněte do většiny rubrik, tam vůbec nepřispívám, páč o té problematice nic nevím. Dále nevím, co má společného s tím, že někteří poradci nehlídají, jak dlouho jsem na poraďte. Třeba jim to je jedno. Ujištuji Vás, že téměř 100% rad je ze života a vyzkoušeno na vlastní kůži.
Vícečlená domácnost mi neuniká, nebot v ní žiji. Mladí, celkem 4osoby, tchýně a já s manželkou. Je to již vícečlená domácnost? Pak ještě přijede druhý synek na víkend, to je další tři osoby. Mám 3x20A, a spotřebiče pro dvě rodiny na venkově, se spoustou nářadí, zařízení atd.
Mikrovlnka 2x,konvice2x ,myčka2x ,pračka2x (sušička1x),bojler 125litrů1x a nedej bože sporák2x kombi...pomíjím,co má uživatelka v dílně několik vrtaček, CO2, cirkulárky 3, kopátko na 380V a mnoho dalších spotřebičů. Tot jen drobnost.
Jediný problém byl se sučičkou a pračkami, páč byly na jeden 16A jistič. Stačilo rozházet přívody a hlavní jistič jdu nahodit, jen když praskne žárovka.
Souhlasím s panem Cukrářem. Nevím jak on, ale my myčku a sušičku nemáme a ani bych je nechtěla, bojler máme třeba jeden. Je třeba vycházet z reálií a ne tam namlátit všechno co existuje. Nevím proč něco nazýváte paskvilem, jenom proto, že má někdo jiný názor a jinou zkušenost, necucám si to z prstů. Tak nevím, proč bychom si s panem Cukrářem měli vymýšlet..
garada, děkuji za podporu, ale trošku Vás zvyklám, zkuste myčku, popřípadě sušičku, páč taky jsem byl proti, ale máme jí v obou bytech. Manželka si již tak zvykla, že týdenní oprava myčky byl skoro problém.
Musím souhlasit, že 2 bytové jednotky - dvougenerační domek. utáhne 3x25A. Máme to tak mnoho let a kvůli přetížení hlavní jistič nikdy nespadl. A to tu bydlí ještě děda v samostatné místnosti i s kuchynkou (je pravda, že se toho moc nenavaří.). Máme klasicky vše 2 krát, bojler, troubu + sklokeramickou desku, pračku,myčku, rychlovarky atd. a další kuchynku v garáži. a i tu cirkulárku se 5,5 kW máme . Elektrikou samozřejmě netopíme (max. koupelna žebřík..) Každopádně pokud to má být 3. bytová jednotka tak určitě 3x32A.. a pokud má být vytápěná elektro kotlem, tak podle mě budete muset jít do 3x40A, ale asi by to sneslo 3x32A s přednostním relé. Každopádně musí být zátěžo rozumně rozložena mezi fáze, čím více toho je tím více by se nad tím mělo zamýšlet. a rozhodit proudovou ochranu plus měření spotřeby pro každý byt taky není k zahození..
jakmile dojde na lámání chleba a budete potřebovat hlavní jistič před elektroměrem navýšit, což se dá očekávat, bude je to podle mne zajímat. Nakonec vzneste dotaz na dodavatele co je potřeba v případě potřeby navýšení hlavního jističe. Dotaz je zadarmo.
Prto elektrokotel a tři bytové jednotky budete potřebovat 3x30A a možná i více. Elektokotel může mít 9kWh, k tomu pračka v jednom, v druhém a třetím bytě a už je problém. Je vhodnější samostané hodiny s pojistkami a vyřešíte problém nákladů za elekttřinu. Ideální je každý byt sám na sebe a nebudou hádky. A to zcela jistě přijdou při prvním vyúčtování.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.