Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Na jake napeti jsou led-ky?

Od: abcde* odpovědí: 10 změna:
Ahoj,chtel bych se zeptat zda nevite jestli na netu jsou nekde tabulky kde bude napsane na jake napeti jsou led diody? Vcera jsem si totiz zapojil paralelne na zdroj 3V (baterie) 5mm diody: 2x bile,3x cervene a 2x oranzove a svitili vsechny krome bilich,pritom kdyz jsem je jednotlive zkousel na stejnem zdroji jak sviti tak vsechny i ty bile jasne svitili.. tak nevim jestli jsem tem bilim diodam nesebral proudy a proto tedy nesvitili pri paralelnim zapojeni s ostatnimi..

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

rv*

1x

No třeba na cs.wikipedia.org/... Ale zapojovat LED rovnou na napětový zdroj, aniž zajistím, aby proud přes LED nepřesáhl max. hodnotu je cesta ke zničení LED.

abcde*

Tam uz jsem koukal nez sem sem psal

 

jabraka*

0x

Uvědomte si,prosím,jednoduchý fakt,že elektřina je definována elektrickým proudem v mA ,nebo jejich násobcích.Napětí je důležité proto,aby proud mohl protékat.Proud,protékající diodou musíme nastavit příslušným odporem.(rezistorem)

JABRAKA

 

eqwe

0x

Každá LED má zoravidla svůj datasheet, ve kterém jsou uvedena všchna fakta, nelze to bagatelizivat podle barvy. Při připojování samotných diod je potřeba, jak píše jabraka, zajistit proud. To se dělá běžně rezistorem v serii s LED a jeho hodnota se počítá podle ohmova zákona. Pro jednoduchost stačí postuo: U zdroje - U led=U ubytku. U ubytku / I led=R rezistoru.

 

hoststary*

0x

Pro jednoduchost uvažujte, že proud pro běžnésvícení LED je 20 mA (i když jsou i LED pro proud 10 mA nebo i 2 mA).

Při připojení LED na vyšší napětí, než je jejich napětí dané konstrukcí a použitým materiálem, bude téci vyšší nebo tak vysoký proud, že LED krátce silně zasvítí, červená třeba i bíle a pak--- nic. Prostě shoří.

Když chcete rozsvítit všechny barvy najednou, můžete je připojit ke zdroji současně, ale každou přes svůj vlastní odpor (rezistor).

Předchozí rádce vám tu dal výpočty. Jenom ho pro vaši představu trošku doplním:

Pro napětí z ploché baterie 4,5 a běžnou červenou, žlutou nebo zelenou LED budete počítat Uf = 2 V a rozdílové napětí 4,5 - 2 = 2,5 musíte srazit na srážecím odporu. Jeho hodnota je R = U/I kde U je srážené napětí a I je proud ledkou If = 20 mA, což je 0,02 A. Vyjde vám (4,5-2) / 0,02 = 2,5 / 0,02 = 125 ohmů. Tato hodnota se nevyrábí, tak použijete nejbližší vyráběnou.

Pro bílou nebo podobnou LED s napětím Uf = 3,6 V vám vyjde rozdílové napětí U = 4,5-3,6=0,9 V a opět pro proud If=20mA vypočítáte hodnotu odporu R = 0,9 / 0,02 = 45 ohmů, koupíte si odpor 47 ohmů. Když použijte větší odpor, třeba 100 ohmů, bude svítit, jen trošku méně, protože LED poteče proud asi jenm odhadem 10 mA.

Podívejte se na stránku czelektro.eu/...

abcde*

No super,diky moc za tuto odpoved,uz nekde od ucnaku jsem se snazil prijit na to jak se snizuje odporem napeti hlavne kuli diodam a vzdycky mi kazdej rekl vzorecek R= U/I ale uz mi nikdo nerekl co kam dosadit,jen bych se chtel zeptat kde jste prisel na proud protekajici ledkou 20mA,na wiki jsem nic neobjevil
hoststary*

Proudy LED při svícení byly velmi přehledně uváděné v papírovém tištěném katalogu GM electronic, teď je LED tolik různých druhů, že se musí hledat u každé zvlášt,

Například obyčejná červená v kulatém pouzdru s průměrem 5 mm má po kliknutí na detailní údaje proud 20 mA. viz gme.cz/... a malá s průměrem 3 mm má proud 2 mA, viz gme.cz/....

Ale obecně už od začátku výroby před třiceti lety měly LED typický proud 20 mA. Prostě se musí hledat v katalogových údajích. Je tam spousta dalších údajů, včetně svítivosti, vyzařovacím úhlu, rozměrů pouzdra, barvy, atd. atd..

 

veronica

0x

Bílým diodám jsi nesebral proud, ale napětí (pracují při vyšším U než barevné). Ledky se chovají jako zenerky.

 

hm*

0x

Jak psal eqwe, každá dioda to může mít trochu jinak a nejlepší by bylo získat katalogový list diody. Obecně nejnižší napětí (v propustném směru) mívají červené LED, nejvyšší bílé LED. Napětí na LED a procházející proud na sobě samozřejmě závisejí, ale rozhodně ne lineárně, graf závislosti je na té wikipedii. Z toho vyplývá, že spojovat různé barvy paralelně není dobré. Na všech diodách bude stejné napětí a některé barvy budou buď přetížené (protože jimi poteče už příliš vysoký proud), nebo budou jiné barvy nedostatečně "živené" a budou svítit málo, případně vůbec.

Povolený proud diodou může mít taky velmi různé hodnoty (od jednotek mA až po jednotky A) a to už se navenek nepozná prakticky nijak. Snad jedině opatrně měřit charakteristiku a z ní to pak odhadnout.

 


0x

takové běžné parametry jsou, pomíjím LEDky co jsou rovnou již na 12V

červená 1,65V zelená a žlutá okolo 2V, bílá a modrá 2,8-3V a jinak jak kolegové píší datasheet, zpravidla cca 20mA. Jiný proud je spíš výjimka.

Vzoreček máš... Pro výpočet použij rozdíl napětí... Výpočet není choulostivý.. mA sem tam...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]