Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer přeji
Mám nad stolem malou podlinkovou zářivku.
Je zapojená modrým a hnědým vodičem ale žlotozeleným PE vodičem ne. Ve svorkovnici na světle je pro něj místo a tak jsem usoudil že je třeba aby vodič byl zapojen, ale bouhužel není.
Světlo je celokovové...
Já vím že to tak zapojené má být ale píšu to sem abych měl pro otce důkaz že to tak má být.
S ním jsem se už několikrát kvůli tomu chytl a dost vulgárně mě několikrát napadl.
Je mi 15 tak chápete že v tomto nemám úplně volnost si sám dělat el.zapojení v pokoji.
Elektrice se díky dědovi už od útlého dětství věnuji a hodně o elektrikařině vím tak chci mít bezpečně zapojené světlo, na tom není nic špatného...
Ale to otec nechápe
Pokud je celokovové a je tam svorka pro zelenožlutý, tak je s jednoduchou izolací a zelenožlutý zapojen být musí
Pokud máte starý dvouvodičový rozvod, tak zapojit jak píše blesik, pokud náhodou je zářivkové těleso připojeno pohyblivým přívodem do zásuvky, tak přívod musí být trojžilový, pak je jedno jestli je rozvod v bytě starý nebo nový. A jak píše blesik, nejde o normy, ale o bezpečnost a zdraví.
Teď jde o to - ve svorkovnici v zářivce je N, L, PE. Jaký všechny dráty jsou přivedeny do zářivky? - N, L, je tam zaveden i PE? Pokud je to pouze 2 vodičový drát, tak se (nejspíše) ještě jedná o starý rozvod TN-C, kde nulák a ochraný vodič jsou v jednom. Tedy zapojit PEN nejdříve do PE a poté vyvést do N. Jedná se opravdu o TN-C rozvod? Pokud jsou vedeny 3 dráty, tak to zapojit normálně. Jinak PE musí být zapojen. Nejde tu jen o "nějakou" normu, ale hlavně o zdraví...
111 - myslím, že když si můj post přečtete, tak tam informaci o TN-C najdete
Pokud tou "klasickou vidlicí" myslíš N,L,PE, Tak musí být zapojeny všechny 3 vodiče. Tady se už TN-x zapojení nerozlišuje.
Otec na to napojil klasickou N, L vidlici která je(teda díkybohu momentálně není) zapojená v normální zásuvce. Takže se nejedná o žádný starý rozvod...
Tak v zásuvce jako v samici jsou vodiče 3. Žlutozelený, modrý,hnědý nebo černý.
A přívod do rozváděče jsou čtyři vodiče
hmmm, takže to vypadá na TN-S , v zásuvce F, N. PE
Takže ke světlu se netáhl 3 vodič ale ejn 2 vodič. nebo ho někde ucvikl.
V tomto případě tam to světlo nesmíš namontovat! Jedině svítidlo II. třídy
P.S. nepodařil se vložit obrázek..
Podstatné je, v jaké třídě ochrany je svítidlo vyrobeno. Jedno je jisté, svítidlo musí být bezpečné na dotyk i při poruše. Toho lze docílit zpravidla třemi způsoby, buď je svítidlo celé plastové, nebo není, ale obsahuje tzv. dvojitou izolaci (třeba DVD přehrávač, kryt je kovový, ale je přišroubovaný do plastu, nebo je elektronika zvlášt zakryta uvnitř). Spotřebiče s dvojitou izolací se přiojují pouze na pracovní vodiče (dokonce se nesmí připojovat na PE!). Druhá možnost je ono spojení kovových částí s PE, kdy při poruše dojte k samočinému odpojení jističem, a/nebo proudovým chráničem. V tomto případě vodič PE musí být připojen. Další možnost je, že je spotřebič napájen malým bezpečným napětím, které je samo o sobě bezpečné. O třídách ochrany a jak je poznat píší třeba na wikipedii: cs.wikipedia.org/... Je dobré mít zájem o elektriku, ale mějte na paměti, že k práci na elektroinstalaci je pořeba mít odbornost v podobě zkoušky z vyhlášky 50/78 Sb., nebo pracovat v rámci výuky. V případě zájmu je na internetu k nalezení spousta materiálů a zkušebních testů z vyhlášky. Ale nějakými znalosti "z praxe"se v tuto chvíli, radši ani nechlubte.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.