Nejste přihlášen/a.
Mohu se zeptat, jaký program mám použít, aby se mi zobrazily fotky, které fotím v "raw" na notebooku s windows XP professional 2002? Dle návodu na netu jsem nainstalovala Lightroom, ale stejně se tam nezobrazí. Canon photo professional není kompatibilní se systémem...Mám foták Canon 400 D.
Jeden z nejlepších prohlížečů fotek, který zvládne samozřejmě i běžný fotografický formát RAW je:
stone image viewer. Je zdarma, nezabírá moc místa a má fůru funkcí. Dokonce umí pracovat s ICC profily.
Děkuju, nainstalovala jsem si ho, fotky, co už jsem měla v počítači, ale nešly zobrazit, mi tento program zobrazí, ale nové fotky z fotáku nestáhne...
Tak to není chyba prohlížeče nýbrž je chyba někde v připojení fotáku k PC. Nějaký ovladač apod. Pokud připojíte foták k PC, tak by se vám automaticky měl zobrazit obsah na pamětovém médiu. A ten obsah přetáhnete do pc a normálně zobrazíte přes mnou uvedený program. Pokud se nic nezobrazuje, zkuste jiný vstup USB.
Formát raw je pro naprosté specialisty a fajnšmekry, kteří umí (a potřebují) zpracovat tato surová data líp, než by to udělal foták. Pro naprostou většinu fotografů není potřebný. Ale v internetových diskusích se to nesmí říkat, protože kdo nepoužívá raw, ten není opravdový fotograf, ale v nejlepším případě "dovolenkový cvakal".
Jsou i profesionální fotografové, kteří běžně fotí do obrazových formátů, protože na mazlení se s rawem ve své profesionální praxi nemají čas - živí je obrázky, ne zpracovávání balíků dat. Ten čas mají většinou právě amatéři, "amatéři" a geekové.
No tak já bych paradoxně si dovolil tvrdit opak. Tomu, kdo fotit umí co se technické kvality týče, si může rovnou dovolit jpeg, když si je jistý tím, jak má nastavený foták. Naopak, dovolenkový neumětel by měl právě fotit do RAWu, když mu automatika udělá například na pláži pod nebo přeexpozici, aby tak měl prostor pro úpravy s co nejmenší degradací obrazu. Svět je holt plný paradoxů.
To je jak s autama třeba. Ten, kdo neumí jezdit, potřebuje ABS, parkovacího asistenta, couvacího asistenta, hlídače mrtvého úhlu a podobné rádoby profi vychytávky. Zkušený řidič odjede i s felicií
Vidis. Ja si zas myslim, ze RAW by mel pouzivat nekdo, kdo ho pak vyuzije (a samozrejme vyuzit dokaze) a zaroven v situacich (typech fotografii) kde ma smysl (z hlediska zamysleneho postrpocesingu, rychlosti snimani, kvality snimku...). A pak je jedno, jestli je to profik, amater nebo cvakalek.
Já netvrdím, že profesionál jej používat nemá. Ale když cvakálek vyfotí přepal oblohy nebo podobně, tak se pak z křivkama v editoru u jpg nedá dělat nic-na histogramu máš z toho hřeben jak na koně a oblohu v pár barvách, narozdíl mnohdy od raw vyvolávače. Ale je fakt, že tohle většina cvakálků neřeší nějaký přepal.
Představa, že běžný dovolenkový fotograf (nic ve zlém, na dovče fotíme všichni) ladí v rawu fotku "Máňa u rybníka" aby zachoval jemnou hru světel v kapkách rosy, mě pobavila.
Myslím, že fotky ve formátu "raw" se v PC nezobrazí. RAW je totiž formát, ve kterém se zobrazují třeba vadné HDD, které PC neumí přečíst. Takže tam podle mě je někde vada a pak snad bude na místě použít nějaký záchranný program.
Pokud se pletu a někdo mě opraví, budu i za tebe jenom rád.
Ano, pletete se. RAW se sice někdy používá ve významu "surových"dat v PC a v "RAW stavu"může občas skončit celý disk... Ale RAW je také běžný výraz pro surová obrazová data z digitálních fotoaparátů (Canon - .crw a .cr2, Nikon - .nef, Olympus - .orf, Minolta - .mrw, Panasonic - .raw atd.).
Ke zobrazení a prohlížení RAWů od Canonu stačí do počítače doinstalovat Canon RAW Codec od Canonu nebo RAW Codec Pack od Microsoftu. Další možností je pak používat software určený k práci s RAWy.. buď přímo od výrobce fotoaparátu nebo nějaký slušný grafický editor. Digital Photo Professional by měl fungovat, ale musíte najít starší verzi 3.xx. Když si na webu Canonu vyhledáte podporu pro 400D a zadáte sériové číslo (je na spodní straně přístroje), tak byste se měla dostat na stránku, kde jsou ke stažení stará i nová verze DPP.
nikdy jsem to nepotřeboval,takže to nemám vyzkoušené,ale snad zoner photo studio by měl umět s raw pracovat.
Zdravím. Formát RAW je ideální pro milovníka fotografování, který si rád fotky upravuje a chce dosáhnout co nejdokonalejšího výsledku. RAW obsahuje maximální možný počet pixelů potřebný právě pro úpravy, protože každým novým uložením o určité % pixelů přijdeme. Nejlépe je do počítače fotky stáhnout z pamětové karty. Pokud vám to dělá potíže, stáhněte je z pamětovky do složky v počítači, a teprve pak otevřete v programu pro úpravy. Pro úpravy v RAW (ale i všech ostatních formátech) je asi nejdokonalejší program - Adobe Photoshop CS + číslo verze, ale je dost drahý a myslím, že ani starší verze nejdou stáhnout zdarma. (Ale kdo umí...) Naprosto dostačující a kompatibilní s XPéčkama a zároveň ke stažení zdarma je - FastStone Image Viewer (oranžové oko). Je v češtině, prostředí má příjemné, ovládání jednoduché. Umí všechny základní úpravy i v RAW a má jednu bezva vlastnost, ukáže několik fotek naráz, aby si je člověk porovnal a vybral. Tak focení zdar. Ida
Bylo by pro vás lepší si nastavit na fotáku ukládání fotek jak ve formátu RAW, tak v JPG.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.