Nejste přihlášen/a.
Při zkratu nevypíná jistič tepelná (bimetalová) spoušt, ale zkratová spoušt (elektromagnetická)! A tady něco o jištění a taky řez jističem
Proti vzniku požáru následkem elektrického oblouku (všeobecně při zkratu v el. obvodech) se začíná vyrábět a následně používat oblouková ochrana AFDD.
V provedení OEZ se oblouková ochrana AFDD sestavuje
Ze spouště obloukové ochrany ARC a jističe LTN/LTE nebo
ze spouště obloukové ochrany ARC a proudového chrániče s nadproudovou ochranou OLI/OLE
Toto je (bylo) novinkou na letošních seminářích OEZ - konkrétně i v Ostravě...tato problematika bude zajímat hlavně "znalé"...ale i laici si mohou o tom něco přečíst...Prozatím se používá v USA, v Německu a od podzimu 2017 i u nás v ČR...a myslím, že v tom jede i Slovensko...
Ano, správně navržený a použitý jistič chrání před přetížením a zkratem a pouze v některých případech i před požárem; proto se začínají používat i obloukové ochrany AFDD, které mají zamezit rozšíření elektického oblouku a tím požáru v drtivé většině případů (vzniku el. oblouku sice nezamezí, ale hned v zárodku ho omezí včasným vypnutím obvodu).
Ve druhém případě - v domovní rozvodné skříni může být i elektroměr, spínač HDO, hlavní jistič - to bývá ve starších nerekonstruovaných objektech; jinak tato část výzbroje bývá v elektroměrovém rozvaděči mimo budovu popřípadě na přístupném místě na budově...
totak - Nesouhlasím s Vaším doplněním odpovědi.
"...to zvedne teplotu bimetalového pásku v jistíči ten se teplem snaží narovnat a to shodí jistič".
Při zkratu se bimetal v jističi neuplatní, jistič vyhodí mnohem rychlejší elektromagnetická spoušt. Bimetal funguje jen při přetížení.
"...údajně nedostaneš ránu ani když ti někdo hodí fén do vany".
Fén ve vaně jsem nezažil (nemusím zkoušet všechno), ale ránu i přes chránič dostanete, že se Vám oči protočí (i na suchu). Akorád Vás to nestačí zabít. Nepište o něčem, o čem jste jen slyšel.
Takže poněkud zjednodušeně:
Z elektrárny teče proud přes soustavu rozvoden, spínacích stanic a trafostanic do HDS (Hlavní Domovní Skříň) přd Vaším domem. Do té vede kabel z trafostanice někde v okolí. Uvnitř HDS jsou výkonové pojistky (nožovky). Z HDS vede kabel do elektroměrového rozvaděče. Tam je hlavní jistič, elektroměr a případně zařízení pro přepínání tarifů (dříve tzv. "noční proud"). Následuje bytový rozvaděč, ve kterém jsou jističe (pojistky se v domácnosti už prakticky nepoužívají), chrániče, stykače (třeba pro bojler). Elektroměrový rozvaděč může být ve stejné skříni, jako rozvaděč bytový (dnes už výjimečně). Z bytového rozvaděče pak vedou kabely jednotlivých okruhů v domácnosti (zásuvky, světla...).
Jistič nebrání vzniku zkratu, ale při zkratu kdesi v jištěném okruhu tento okruh okamžitě odpojí. Při přetížení okruh odpojí také, ale chvíli to trvá. Brání tak přehřátí vodičů v okruhu. Jistič tedy chrání vedení a zařízení.
Proudový chránič vypne v případě, že proud tekoucí tam, je jiný, než proud tekoucí zpátky. Takže když šáhnete, kam nemáte, část proudu teče přes Vás (mimo chránič) a chránič vypne. Stane se to tak rychle, že Vás to nestačí zabít. Takže proudový chránič nechrání vedení, ale Vás. Ovšem není pravda, že Vás to nepraští přes prsty, je to rána jako když Vás kopne kůň (vlastní zkušenost) a fén ve vaně bych teda zažít nechtěl.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.