Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozdíl mezi FM a AM frekvencí

Od: jundy odpovědí: 16 změna:

Dobrý den,

prosím vás jaký je rozdíl mezi frekvencí FM a AM? Jaké jsou vysílací pásma?

Nevysvětlí to tady někdo kdo se v tomto vyzná?

Děkuju

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

FM je frekvenční (kmitočtová) modulace. To znamená, že užitečný signál se moduluje změnou frekvence. Mohu přenášet v kvalitě HIFI.

AM je amplitudová modulace a užitečný signál se moduluje změnou amplitudy. Mám omezenou kvalitu přenosu. Nejsem schopen přenést celé slyšitelné pásmo.

doplněno 20.03.14 22:18:

Rozdělení kmitočtů

ctu.cz/...

doplněno 20.03.14 22:31:

Používání modulací v jednotlivých pásmech vyplývá především z jejich fyzikálních vlastností (šíře postranního pásma), způsobu šíření vln a změny ionosféry během dne.

doplněno 20.03.14 22:35:

Myslím si, že luke to popsal dost zmateně. Nedokáži si představit jak technicky realizovat AM modulaci v FM pásmu a naopak při FM modulaci na SV místo 40 stanic budu mít jen jednu stanici.

 


2x

FM = frekvenční modulace, amplituda nosné vlny je konstantní, v určitém rozmezí se mění nosná frekvence, řádově stovky MHz a výš (velmi krátké a ještě kratší vlny)

AM = amplitudová modulace, frekvence nosné vlny je konstantní, mění se její amplituda. Od stovek KHz, po desítky MHz. (dlouhé, střední a krátké vlny)

doplněno 20.03.14 22:20:

Sakra, to nemůžu bejt jednou první? Asi bych se měl naučit psát aspoň třema prstama

 


2x

Ale rozsah přenášeného pásma záleží na nosné frekvenci a ne zdali je to AM nebo FM. Ano FM má šírší pásmo, ale jen proto, že pro FM se používají vyší kmitočty nosné vlny. Pro ilustraci - pokud bych přenášel signál pomocí světla (mnohem vyšší kmitočet) tak mohu modulovat AM a budu to mít taky Hi-Fi

doplněno 20.03.14 22:29:

Proč jsou v AM nižší kmitočty nosné a FM vyšší, dostatečně popsal luke.

doplněno 20.03.14 22:46:

mapel

já na tom nic zmateného nevidím

Naopak ty to popisuješ jakoby to principiálně nešlo, ale lze FM nebo AM modulovat teoreticky v jakémkoliv pásmu.

Například analogové vysílání TV mělo AM modulaci a v jakých pásmech se přenášelo?

doplněno 20.03.14 23:00:

luke:

no nevím jak by jsi třeba na dlouhýh vlnách chtěl modulovat třeba tu TV...to je jako udělat otisk prstu do štěrku

luke237

AM ma ukoncena postranni pasma, kdezto FM ma teoreticky neukonceny rozvoj.

Rozsah prenaseneho pasma nezalezi na frekvenci. Muzes prenaset plne spektrum rozhlasoveho vysilani i ve dlouhych vlnach, ale tak nebyla pasma rozvrzena, protoze celkova sirka pasma je mala a nelze ospravedlnit zaplacnuti celeho pasma jednou stanici

luke237
analogové vysílání TV mělo AM modulaci a v jakých pásmech se přenášelo?
Kdyby jen pozemni TV. Astra jeste donedavna honila TV amplitudovou modulaci pres satelit
luke237
Pardon, nejak se mi to pomotalo. Myslim ze pres satelit ten standardni AM signal jeste jednou prekodovaly do FM. Omlouvam se za mateni
luke237
na dlouhýh vlnách chtěl modulovat třeba tu TV
Myslel jsem pochopitelne ze se tam ten signal vejde, tedy v pripade analogove TV by nejnizsi vysilaci frekvence byla 4MHz, coz je v zacatek pasma kratkych vln. Podstatne je, ze nikdo nechce zabirat nizka frekvencni pasma sluzbou, ktera se tam vleze jen jedna (resp. nechce zaplacavat dane konkretni vysilaci frekvence sluzbami, ktera maji vzhledek k velikosti nosne siroka pasma).

luke

jasně, mě jen šlo o to, že první dva odstavce od mapel jsou malinko nesmysl...

 

luke237

0x

FM (Frekvencni modulace) a AM (amplitudova modulace) jsou modulace (metody ovlivneni) nosne sinusovky. Mohou se vysilat na libovolne frekvenci, ale nejcasteji to laici znaji z vysilani radia. Puvodne se vse vysilalo s amplitudovou modulaci (je technicky nejjednodussi a proto ji technici zvladli jako prvni), pozdeji se zacalo radio vysilat i v pasmu velmi kratkych vln, tentokrat uz ve frekvencni modulaci (uz ji lide umeli levne a kvalitne vytvaret a dekodovat), ktera je urcite vyhody oproti amplitudove modulaci (napr. konstantni amplitudu signalu).

Z vyse uvedeno tedy vyplyva, ze amplitudova modulace se pouziva pro vysilani radia v pasmu dlouhych, strednich a kratkych vln, frekvencni modulace pak v pasmu velmi kratkych vln.

 

isteron

0x

To nie je presné vyjadrenie. Frekvencie pre prenos AM sa používajú Dlhé vlny, ( angl. LW )okolo 200 kHz, napr. starý vysielač Topolná ( Československo ) teraz Praha rádiožurnál, a myslím, že aj Warszawa ešte udržuje vysielač DV.

Najviac sa používali SV, stredné vlny.( MW ) Bratislava mala 1098 kHz, Ešte sa dalo naladit na záp. Slovensku Brno. Frekvenciu 1098 kHz nechal SRo pre maďarslé vysielanie. VKV a UKV ( veľmi krátke vlny a ultrakrátke vlny sa teraz používajú pre frekvenčnú moduláciu rozhlasu a televízie, mobily a rádiokomunikácie. )( FM )

V minulosti boli 2 pásma OIRT ( social. štáty ) a CCIR ostatné záp. štáty. OIRT pásmo bolo prenechané pre rádikomunikácie. Na stránke Slov. rádiokomunikácie sú zoznamy rozhl. vysielačov a frekvencie pridelené jednotlivým staniciam , aj podľa územia.

 

tesyk*

0x

Třeba takový letecký provoz je na VKV v pásmu 118-135 MHz, ale vysílá AM modulací. Jde totiž o to, že FM modulace je velmi dobře rušitelná, to znamená, že když na stejném kmitočtu vysílají dva FM vysílače, tak se vzájemně vymažou, kdežto u AM modulace se překryjí a lze, sice s obtížema, ale porozumět.

martinhajek*
Dva FM signály na stejném kmitočtu se nevymažou, pouze platí že ten silnější na příjmu zcela vymaže ten slabší. A prý k tomu stačí rozdíl 3 - 5 dBu v úrovni signálů.
Na vojně jsem s vysílačkou RF-13 a závěsnou anténou dokázal v okruhu několika set metrů zcela z éteru smazat signál Rádia FM Plus na 87,6 MHz, nebo zvukovou nosnou TV Nova na 2. kanálu z Kletě.

 

 

virgill

0x

rozdil mezi AM a FM je nejlepe videt zde:

reviseomatic.org/...

prvni je ciste audio signal dalsi pak ruzne modulovane tytez signaly.

 

gus

0x

V oblasti radiového spektra lze používat jakékoliv modulace.Am se vysílá proto, že zabere menší šířku pásma

vztažené ke kvalitě signálu.Na stejnou kvalitu signálu potřebujeme u FM vyšší zdvih a tedy vyšší šířku pásma.

To jsou důvody používání FM od vyšších kmitočtů.Částečně to řeší SSB.Důvody používání AM u leteckého

provozu jsou bezpečnostní.Dosah je menší,ale dokonalá srozumitelnost.Nejčistší srozumitelnost a přenos

je s Anodovou AM modulácí.Letci jsou velmi bezpečnostně konzervativní.

Letcům nejde o dosah, díky tomu, že letadlo je vysoko ve vzduchu tak jde vždy jakoby o přímou viditelnost a je zcela volná fresnelova zóna. V pásmu UHF lze navázat s leteckými radiostanicemi spojení na stovky kilometrů což je zbytečně předimenzované a v pásmu KV lze navázat spojení až na druhý konec zmeměkoule, ale toto pásmo se používá v letectví k jiným účelům.

 

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]