Nejste přihlášen/a.
Je zde několik,ale uzavřených diskusí na toto téma.Mám přes metr dlouhou směrovou anténu,kterou mám nasměrovanou na 100km vzdálený pražský vysílač(z Litvínova),kde chytám všechny volně šířitelné DVB-T programy ve 100% kvalitě. Anténa je tak dobrá(Emos P-47 Triplex),že při určitém počasí,či menším okolním rušením naladím HD programy CT,ale i všechny ORF ad.Ale opravdu jen zřídka kdy,tak 1x za týden a obraz se dost často rozkládá (HD prog.,kvalita signálu kolísá mezi 10-30%),ty rakouské jdou.Druhý den už nenaladím nic.Zajímalo by mne,jestli v tomto případě vypomůže nějaký zesilovač?
Není zesilovač jako zesilovač.Širokopásmový zesilovač,který by zachytil celou šíři kmitočtu přijímaných kanálů,prakticky neexistuje.Dal by se vyrobit ze speciálně vybraných součástek.Zrovna tak anténa,ta se efektivně používá na nejbližší kanály DVB-T ,myslím,že dlouhá YAGI anténa nemá příznivou citlivost pro všechna použitelná pásma.Pro tyto účely se spíše hodí širokopásmové antény - sítě.Ale podle údajů Telekomunikací by mělo být naše území pokryto dostatečnou silou i kvalitou signálu.Takže to chce,najít nejbližší vysílač,který vysílá všechny multiplexy.Případně anténu zdvojit a nasměrovat na dva nejblišší vysílače.
JABRAKA
záleží na tom jak je dlouhý antenní svod. Pokud je velmi krátký, zesilovač nepomůže. Pokud je dlouhý nebo dokonce s rozbočovačem na více přijímačů, pomůže určitě. Dříve měly televizory špatnou citlivost a dobrý tesilovač pomohl vždy, protože měl lepší šumové číslo. Dnes to může být i naopak.
doplněno 26.10.13 00:00:Je možné, že už narazíte na limity jinak dobré logaritmicko-periodické anteny. Pak už je jen možnost pořídit dlouhou yagi na každý konkrétní kanál, který hodláte přijímat. Každou antenu osadit antenním předzesilovačem a tyto anteny pak sloučit kanálovými slučovači do jednoho svodu nebo si vyrobit koaxiální přepínač antén. Pokud by ani dlouhá yagi laděná na daný kanál nestačila, je možno udělat soustavu třeba 4 stejných anten. Toto se řídí přesnými pravidly včetně toho v jaké vzdálenosti od sebe mají být anteny umístěny a jak přesně mají být propojeny, aby se signály sčítaly ane naopak.. Vše se počítá dle přijímaného kmitočku. Všechno je však také závislé na homogenitě signálu.
Jmenuje se to dálkový příjem, neboli DX. Za socialismu se tomu pár lidí věnovalo, dnes už nikoho neznám. Jednodušší je koupit satelit a louskat kody.
Zde jsou články asi nejlepšího českého odborníka přes anteny, Jindry Macouna. ok2kkw.com/...
Zesilovač bohužel konkrétně nedoporučím, vyráběl jsem si je sám a i po 20 letech všechny fungují, takže nebylo třeba nahrazovat.
Kupte ale jednostupňový. se zesílením cca do 25 dB. Úplně by stačilo 15 dB.
Odpověď na otázku, zda zesilovač ano či ne, ti nedá žádná diskuse na internetu, ale jedině měření signálu ODBORNÍKEM vybaveným potřebnými měřícími přístroji. Síla DVB-T signálu není jediným a už vůbec ne nejdůležitějším parametrem. Pokud je signál chybový, nemůže jej žádný zesilovač opravit.
nikde tu nevidím jak tu anténu máte polarizovánu, jestli horizontálně nebo vertikálně . Pokud chcete chytat ORF, myslím že taková Xcolorka ba bayla lepší. a nasměrovat anténu na Rakousko jste zkoušel? protože anténa se směruje na nejslabší signál, Ty silnější signály většinou pochytá.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.