Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zapojení /paralelní/seriové

Od: ok® odpovědí: 31 změna:

Prosím vás, k čemu se dá využít např. bateriové zapojení seriové/paralelní

U seriového se přičítá napětí a u paraleního je pořád stejné?

Tak k čemu je vhodné třeba to paralelní?

děkuji za vysvětlení


 

 

31 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Sériovým zapojením se zvyšuje napětí, ale kapacita zůstává stejná, zapojíme-li baterii paralelně, napětí zůstane stejné, ale zvýší se kapacita, t.zn. že vydrží napájet rádio nebo jiný spotřebič déle.

zajixxx*

a ze sériového můžeme zjednodušeně získat symetrický zdroj, při použítí stejných článků, při sudém počtu.. u ptostřed GND..

ok®

symetrický? to znamená co? prosím?

S tím si hlavu nelamte, myslím, že tahle odpověď je sice pravdivá, ale je trochu o něčem jiném .

Tazatel se slušně optal a jsme tu od toho, aby dostal odpověď. Symetrické zdroje se požívají třeba k napájení zesilovačů. Jde o to že ze zdroje člověk dostane kladné a stejné (symetrické) záporné napětí. U baterií by to vypadalo takto:

 

figurek*

1x

u sériového zapojení se sčítají napětí jednotlivých článků. Takže klidně si můžete ze 150 jedenapůlvoltových baterek udělat svítilnu se žárovkou na 225 V.

U paralelního se sčítají proudy. Když vám jedna baterka dá 1,5 V a proud 0,2 Ampéru, pak pět takových paralelně zapojených baterek dá 1,5 V a proud 1 A.

Paralelní zapojení má jeden háček. Všechny baterky musí být na stejné napětí. Nemůžete zapojit šestivoltovou a vedle ní jedenapůlvoltovou. Ten rozdíl 4,5 Voltu by vám tlačil proud ze šestivoltové do jedenapůlvoltové. Takový zdroj by vám nefungoval.

ok®

to je blbost,né? s těma 150 baterkama, dyt žárovky jsou na střídavé napětí né?

Žárovce je to jedno jestli teče proud jedním směrem nebo střídavě sem-tam :D

Nejsou všechny žárovky jen do lustrů a stolních lampiček.

A nejsou všechny baterky jen s LEDkama.

Kde máš v kapesní svítilně na tužkové(či jiné baterie) střídavé napětí, he?

Podívej se někde v obchodě na levné baterky (svítilny) (do 50kč). Na 99% budou mít žárovku. I když třeba xenonovou.

"...žárovky jsou na střídavé napětí..."

Ojojoj... A čímpak napájíte žárovky třeba v autě? Nebo v kapesní baterce? Jsou 2 možnosti. Buď si z nás děláte srandu, nebo bych Vám radil se všemu, co šlo kolem elektriky, velkým obloukem vyhnout.

ok®

nedělám srandu, elektrika není moje hoby prostě, ale zajímá mě to

 

 

ok®
03.04.13 19:02

a seriové

 

albatros498022*

0x

Sériové se používá ke zvýšení napětí a paralelní pro zvýšení kapacity za daného napětí.

ok®

dobře a když jsme někde četl, že při napětí 220V nebo 380V se má něco zapojit seriově nebo paralelně, to je pak k čemu "dobré" třeba nějaký příklad prosím

Klasické sériové zapojení jsou třeba žárovičky na vánočním stromku. Každá žárovka je řekneme na 12 V, při zapojení 19 takových žárovek do série (12 x 19 = 228 V) je můžeme připojit přímo do sítě 230 V, nepotřebujeme trnsformátor. Podmínkou je, že mají stejný výkon a tedy snesou všechny stejný proud. Při paralelním zapojení bychom museli použít trafo pro snížení napětí na oněch 12 V, ale zase by nezáleželo na příkonu žárovek, každá by si vzala proud, jaký by potřebovala. Každé zapojení má svojí výhodu i nevýhodu.

doplněno 03.04.13 19:27:

K těm Vašim obrázkům: Řekneme, že jeden článek baterie má 2 V a je schopný dát proud 1 A. Pak při sériovém zapojení dostanete napětí 8 V a můžete odebírat proud 1 A. V případě zapojení paralelního máte napětí jen ony 2 V, ale proud můžete odebírat až 4 A. Výkon (U x I) zůstává v obou případech stejný.

doplněno 03.04.13 19:38:

Ještě jinak:

Sériově - napětí článků se sčítá, možný odebíraný proud se rovná proudu každého jednotlivého článku (respektive proudu článku nejslabšího, když nejsou stejné (nedoporučuje se)).

Paralelně - výsledné napětí se rovná napětí každého jednotlivého článku, k dispozici máte proud, rovnající se součtu proudů jednotlivých článků.

Zapojíme li do zásuvky, kde je 220 V, můžeme zapojit paralelně mnoho žárovek určených pro toto napětí. Sériově lze do této zásuvky např. zapojit 20 žárovek pro napětí 11 V; takto jsou zapojeny např. žárovečky na vánočním stromku.

doplněno 03.04.13 19:14:

První slovo mažu

 

jabraka*

0x

Seriové zapojení jednotlivých článků určuje napětí baterie.Proud je pak dán vnitřním odporem baterie.U akumulátoru se zvyšuje i kapacita nabití.

Paralelní spojení článků umožňuje zvýšit využitelný proud.Napětí je určeno nejslabším článkem.U akumulátorů je kapacita dána součtem kapacit jednotlivých článků.

JABRAKA

"Paralelní... ...Napětí je určeno nejslabším článkem..."

Pokud spojíte paralelně články s rozdílným napětím, nebudete se stačit divit, co Vám to provede .

azurit*

Taky si myslím, že používat nějak dlouhodobě (a zejména pak nabíjet) paralelně zapojené akumulátory je nejlepší cesta jak vyhořet...

Běžně se sérioparalelní zapojení užívalo u Ni-Cd akupaků k videokamerám - jediný důvod byl přijatelný tvar akupaku. Ze stjných důvodů jsou takto zapojovány dnešní Li-Ion akumulátory např v notebookách, ale Li-Ion články najsou na paralelní řazení tolik háklivé.

chlapi, neblbnite pořád s tou kapacitou. Je jedno, či je to par., alebo ser., kapacita je stále rovnaká.

doplněno 05.04.13 23:40:

žeby som neporozumel pojmu, kapacita zdroja? Nie je jednotkou kapacity Wh?

vlado:

NEMAŠ PRAVDU

Pokud mám například 2 články 1,2V 2000mAh a zapojím je do serie tak získám 2,4V 2000mAh, ale když je zapojím parlelně tak budu mít 1,2V 4000mAh

praivo*

On to asi myslel tak, že v obou případech je kapacita 4,8 Wh...

Jesně, ale v praxi se předpokládá, že řadit tak nebo tak budu buď´za učelem zvýšení výdrže a nebo napětí. Pokud budu mít spotřebič co poběží na jakékoliv napětí se stejnou učinností, tak pak se můžem bavit o tom, že je to jedno, protože je to ve Wh stejné paralelně i seriově

K čemu je ti kapacita zdroje udaná ve Wh, když nebude mít zdroj správné napětí to opravdu nevím :D

doplněno 06.04.13 00:13:

vlado:

o Ampér-Hodinách jsi neslyšel?

Údaj v mAh má význam používat vtedy, ak je svorkové napätie zdrojov rovnaké, slúži to na rýchle, vzájomné porovnanie.

V pôvodnej otázke ide o zapojenie článkov, ktoré vo výsledku nemajú rovnaké svorkové napätie. Preto je správne, ak je kapacita vyjadrená vo Wh.

Zdroj, pokiaľ nie je v poruche, má vždy správne napätie. Len musí byt vhodne použitý.

vlado:

právě že je to srovnání rychlejší a většinou je potřeba srovnávat zdroj se stejným napětím, v praxi se údaj v Wh u akumulátorů používá minimálně...

 

mkat*

0x

Ak by si chcel viacej študovat : google.sk/...

Alebo : google.sk/...

A ak si klikneš aj, na tych strankach na obrazky ,tak sa ti otvori vela prikladov a obrazkov s tov istou tematikou.

doplněno 04.04.13 16:36:

google.sk/...

 

jarapop

0x

Asi jsi nechodil do školy na fyziku?

ok®

takže když mám v autíčku na dálkové ovládání třeba tři slabší baterie a jednu silnou, tak je to "o ničem"?

Jo jo, asi tak (no, určitý zlepšení se projeví). Docílíš akorát toho, že ti ty slabší buduo tu silnější rychleji vybíjet.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]